Türk Sağlık Sen'den İzmir Cevabı

Türk Sağlık Sen'den İzmir Cevabı

Türk Sağlık Sen'den İzmir Cevabı
05 Mayıs 2016 Perşembe 19:35

 Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Recep Atçı ve beraberindeki heyetin, Ankara'da Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun'la yaptığı görüşmede Türk Sağlık Sen'le ilgili söylediklerine, bu sendikanın İzmir Şube Başkanı Ahmet Doğruyol'dan tepki geldi. Söz konusu görüşmede Atçı'nın, İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan'ın Türk Sağlık Sen'e hizmet ettiğini söyleyerek şikayet ettiği öne sürülmüştü. 
Haber sitelerinde yer alan açıklamalar karşısında Türk Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Doğruyol basın toplantısı düzenleyerek, "Bazı internet sitelerinde çıkan haberde Recep Atçı'nın açıklamalında sendikamızın da ismi geçmiştir. Biz Türk Sağlık Sen olarak İzmir'de başarılı bir sendikayız. İzmir'de en çok üyeye sahip olan sendikamız Sağlık Sen'e 5 bin 200 civarında fark atmakta. Sağlık Sen bu başarısızlığı çalışan bürokratlara yıkmak istemekte. Sendikaların asla partileri olmaz ve olmamalı. " dedi. Bu ziyaret ve konuşulanların sendikacılığın ruhuna ters olduğunu savunan Doğruyol, "Sendikacılık, hükümetin yandaşlığını yaparak olmaz. Sendikanın temelinde muhalefet vardır. Hangi siyasi iktidar olursa olsun muhalefet etmekle yükümlüdür. 
Biz çalıştığımız 14 siyasi iktidarın hepsine de muhalefet ettik. İl Sağlık Müdürlüğü bürokratlarının Türk Sağlık Sen'e destek verdiği fakat kendilerine engel olunduğu söylenmiş. Kesinlikle böyle bir şey olamaz. Onlar, AK Parti'nin atadığı bürokratlardır. Hattâ 24 Nisan 2010 tarihi itibariyle Sağlık Müdürlüğü, desteklemek amacıyla Sağlık Sen Yönetim Kurulu üyeleriyle bir çalışma grubu oluşturmuş ve birlikte bir komisyon kurmuştur. Bu açık ve net bir taraf tutmadır. O zaman da tepkimizi göstermiştik. " şeklinde konuştu. Şu an itibariyle İl Sağlık Müdürlüğü bürokratlarının Sağlık Sen'in yanında yer aldığını iddia eden Ahmet Doğruyol, "O nedenle bize, yani Türk Sağlık Sen'e hiçbir tolerans gösterilmemektedir. Bürokratlar üzerinden Oyun oynamaya çalışan bu arkadaşlar, bütün Anadolu'da yaptıkları gibi bürokratları üye kaydetmektedir. Şunu bilmelilerdir ki Başbakanlık genelgesi ve Sendikalar Yasası'yla TCK'nin 118. maddesine göre sendikalar arasında ayrım yapmanın ve taraf tutmanın, 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası var. Biz bürokratların tarafsız olmasını diliyoruz. Yapılan açıklamalarda, atamalara müdahil olma istekleri de ortaya çıkmıştır. Bu, ileride kendileri için sıkıntı olabilir. " dedi. 
İl Sağlık Müdürlüğü'nün Sağlık Sen'e karşı bir husumeti olacağına inanmadığını da belirten Doğruyol, şunları kaydetti: "Açıklamayı yapan sendikada, daha önceleri iki şube başkanı hapis cezası almıştır. Bu görüşmeyi yapan arkadaşın da çizgisinin bunlardan farklı olmadığı görülüyor. Bu tür sendikaların yaptığı hareketler, tüm sendikaları zor duruma düşürerek memurları tarafından hepsinin aynı görülmesine neden olmakta ve bizleri sıkıntıya sokmaktadır. Koltuğu oturup bürokratlardan üye talep etmek doğru değildir. İzmir'de değişik hastanelerden bizlere aktarılan bilgilerde, idarelerin Sağlık Sen lehine çalışma yapmalarının istendiğini öğreniyoruz. " 
Sağlık Sen'in açıklamalarıyla ilgili olarak avukatlarıyla görüşeceğini belirten Doğruyol, suç unsuru bulunması durumunda mahkemeye taşıyacaklarını ifade etti

cihan
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.