Türk Sağlık Sen:aile Hekimliğinde Nöbet Anayasa’ya Aykırı...

Türk Sağlık Sen:Aile Hekimliğinde nöbet Anayasa’ya aykırı

Türk Sağlık Sen:aile Hekimliğinde Nöbet Anayasa’ya Aykırı...
05 Eylül 2012 Çarşamba 15:47

Türk Sağlık-Sen aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının nöbet tutmalarını düzenleyen genelgenin iptali için Danıştay’a başvurdu.

Türk Sağlık Sen’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Danıştay’da açılan davada aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına belirli yataklı tedavi kurumlarında nöbet tutmaları uygulaması getirilmesinin Anayasa’ya aykırı olduğu ifade edildi. Bu görevlendirmelerin, kişinin temel hak ve hürriyetlerinden olan çalışma hakkının sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlandırılması anlamını taşıdığına dikkat çekildi.

Genelgenin dayanağı olan kanun hükmünde ‘ihtiyaç ve zaruret hasıl olması’ ibareleri ile ‘genel, sınırsız, esasları ve çerçevesi belirsiz’ bir düzenleme yapıldığı vurgulandı. Dava dilekçesinde söz konusu düzenlemenin aynı zamanda aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarının kendi isteği dışında uzmanlığı olmayan alanda nöbet tutarak çalıştırılması sistemin özüne ve kamu yararına da aykırı olduğu belirtildi.

Söz konusu genelgenin ilgili hükümlerinin yürütmesinin durdurularak iptali istendi. Ayrıca açılan davada genelgenin dayanağı olan 5238 Sayılı Aile Hekimliği Kanunu’na eklenen hükmün de iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesi talep edildi.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.