Türk Sağlık Sen :araştırmacı Kadrosuna Atananlara Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı...

Türk Sağlık Sen :Araştırmacı Kadrosuna Atananlara Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Türk Sağlık Sen :araştırmacı Kadrosuna Atananlara Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı...
17 Kasım 2012 Cumartesi 12:35

Kamu Hastane Birlikleri 2007 yılında ilk defa TBMM’de gündemine getirildi.

Yasa Tasarısının ilk ismi de amacı oldukça net ifade eden ” Kamu Sağlık İşletmeleri” idi.

Üniter yapıya bile zarar verebilecek bir yöntemle, hastanelerin yerel yöneticiler tarafından oluşturulacak bir yönetim kurulu tarafından yönetilmesi öngörülüyordu. Yasa tasarısının önce adı değiştirilerek Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısına dönüştürüldü.

Mart 2010′da TBMM Plan Bütçe Komisyonunda kabul edilerek Meclis Genel Kuruluna gönderildi.

Söz konusu düzenlemenin Türkiye gündeminde yer aldığı ilk günden itibaren Türk Sağlık-Sen olarak çekincelerimizi tüm platformlarda dile getirdik. Hastanelerin yerel yöneticilerden oluşan bir yönetim kurulu tarafından yönetilmesine karşı çıktık. TBMM’de görüşlerimizi aktardık. Afiş, broşür ve el ilanları ile yaşanacak sıkıntılara karşı, çalışanların dikkatini çektik.

5 Mart 2010′da “Kamu Hastane Birliklerine Hayır” deyip, Sağlık Bakanlığı’na yürüyerek basın açıklaması yaptık. 08 Mayıs 2010 tarihinde de Abdi İpekçi Parkında Türkiye Kamu-Sen olarak “Kamu Hastane Birliklerine Hayır” mitingini gerçekleştirdik.

Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarısı TBMM Genel Kurulunda görüşülmeyerek yeni yasama dönemine geçilmesi nedeniyle kadük kaldı.

Kamu Hastane Birlikleri, 2 Kasım 2011 tarihinde 663 Sayılı KHK’nın içinde yer alan bir düzenleme olarak yürürlüğe girdi. Yasalaşan bu düzenlemede Türk Sağlık-Sen olarak karşı çıktığımız en önemli husus olan ve üniter yapıya bile zarar verebilecek hastanelerin yerel yöneticilerin yer aldığı yönetim kurulu tarafından yönetilmesi yer almadı. Bu önemli bir gelişme oldu.

Yasal düzenlemenin ardından geçiş için 1 yıl süre tanındı. 2 Kasım 2012 tarihinde birlikler kurularak fiilen Kamu Hastane Birlikleri uygulamaya geçti.

Türk Sağlık-Sen olarak söz konusu düzenlemenin sağlık yönetimini tümden değiştirirken sağlık çalışanlarına herhangi bir iyileştirme getirmemesini eleştirmiş, bazı çalışanlarında mağdur olacaklarını belirtmiştik. Düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte görevleri sona eren ve araştırmacı olarak atanan Hastane Müdür, Müdür Yardımcısı ve şube Müdürleri mali ve özlük haklarında kayıplar yaşadılar. Yeni dönemde atama görev alma kriteri olarak üniversite mezunu olmanın yeterli sayılması ile yıllardır bu kadrolarda görev yapanlar mağdur oldu. Söz konusu mağduriyeti yaşayan idarecilerin de sorunlarının çözülmesi için sendikamıza yoğun bir başvuruları oldu.

Türk Sağlık-Sen olarak mağdurun yanında yer aldık. Görevden alınan çalışanlara izleyecekleri hukuki yollar ve yapacakları hakkında Genel Merkezimizde yoğun katılımlı bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Genel Başkanımız Önder Kahveci, Genel Başkan Yardımcılarımız ve Ankara Şube Başkanlarımız ile mağduriyet yaşayan hastane müdürleri, müdür yardımcıları ve şube müdürleri katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Genel Başkanımız Önder Kahveci, Türk Sağlık-Sen’in her zaman üyelerinin yanında yer aldığını hatırlatarak mağduriyet yaşayan çalışanlara hukuki destek ve izleyecekleri yol hakkında yardımda bulunacaklarını belirtti.

Toplantıda Genel Başkan Yardımcımız İsmail Türk tarafından da yaşanılan süreç ve yapılması gerekenlerle ilgili bir sunum yapıldı. Sunumun ardından soru cevap bölümüne geçirilerek çalışanların soruları cevaplandırıldı.

Kamu Hastane Birlikleri ile mağduriyet yaşayanlar, illerde şubelerimize başvurarak gerekli hukuki destek ve çalışmalarımız hakkında bilgi edinebilirler. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.