Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar: -''mogadişu'da Bir Kentsel Dönüşüm Ön Görüyoruz.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Somali'nin başkenti Mogadişu'da bir kentsel dönüşüm ön gördüklerini, bunun için Somali devleti ile anlaşmaya vardıklarını bildirdi. Bolu'da bir otelde düzenlenen bölge toplantısına...

Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar:      -''mogadişu'da Bir Kentsel Dönüşüm Ön Görüyoruz.
05 Mayıs 2012 Cumartesi 17:02

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Somali'nin başkenti Mogadişu'da bir kentsel dönüşüm ön gördüklerini, bunun için Somali devleti ile anlaşmaya vardıklarını bildirdi.
Bolu'da bir otelde düzenlenen bölge toplantısına katılan Akar, toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklama yaptı. Türkiye çapında sürekli olarak proje ürettiklerini ifade eden Akar, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın başkanlığında yapılan koordinasyon toplantılarında Kızılay ile Afet ve Acil Durum Yönetimi'nin (AFAD) afetlerde yapacağı işbirliği konusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi.
Akar, yapılan çalışmaların taslağının metin haline dönüştürülmesinden sonra basın ile paylaşılacağını belirtti.
Kan hizmetleriyle alakalı çalışmaları olduğunu anımsatan Akar, ''Bu yıl itibariyle bir milyon 500 bin kan toplayarak, bir milyon 800 bin kanlık Türkiye'nin tamamının kan ihtiyacını karşılama amacımıza bir adım daha yaklaşmış olacağız. Çeşitli platformlarda, bilimsel ve üniversitelerimiz nezdinde dış dünya ile temas kurarak, kan ürünlerinden ilaç elde edilmesiyle alakalı teşebbüslerimiz söz konusu. Bunlar da hazırlık aşamasında. Bunların hepsi Sağlık Bakanlığımızın kontrolünde cereyan edecektir'' diye konuştu.
Somali'deki operasyonlarının da devam ettiğini belirten Akar, şöyle devam etti:
''Somali'de Türk Kızılayı 2 bin 500 çadırdan oluşan bir çadır kenti idare etmektedir. Bu çadır kentin içerisinde 15 bin civarında Somalili yaşamaktadır. Bu insanların bütün yiyecek, giyecek ve yaşam şartları Kızılay tarafından sağlanmaktadır. Su getirilmesiyle ilgili problemler vardı. Onunla alakalı sorunları da aştık. Bol bol suları oldu. Tuvalet ve duş ihtiyaçlarını giderebilme imkanına kavuştular.''

-''Mogadişu'yu baştan inşa edeceğiz''-

Somali'de kalıcı tesisler yapmayı düşündüklerini belirten Akar, Somali'de bir Türk vakfı bünyesinde sağlık meslek lisesi, Türk hamamı, Türk çeşmesi, Türk kütüphanesi gibi üniteler kurmayı planladıklarını dile getirdi. Söz konusu ünitelerin yerlerinin alındığını ve arazilerinin hazır olduğunu belirten Akar, şöyle konuştu:
''Mogadişu'da bir kentsel dönüşüm ön görüyoruz. Bunun için Somali devleti ile anlaşmaya vardık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile çözüm ortaklığına gittik. Finansmanı Türk Kızılayı'nın bağışlarından almış olduğu güçle, teknik tarafı da İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince karşılanan bir kentsel dönüşüm projesini orada yürürlüğe koyuyoruz. Haziran ayında 77 ağır iş makinesiyle Mogadişu'ya gideceğiz. Orada yıllardan beri kaldırılamayan molozların ve yıkılamayan binaların rehabilitasyonunu sağlayacağız. Belediye fen işleri müdürlüğü gibi bir müdürlük tesis ederek, Somalilere bırakıp ülkemize döneceğiz. Dolayısıyla kalıcı tesisler yapmış olacağız. Tüm bu çalışmalar için 100 milyon liralık bir bütçemiz var. Bu bütçenin hepsini Somali'de harcayacağız. Mogadişu'yu baştan inşa edeceğiz''
Akar, yapılan ve yapılacak olan çalışmalarla Türk milletinin merhamet elini Somali'deki insanlara ulaştırmış olacaklarını söyledi.

-Gazze ve Suriye sınırındaki kamplar-

Gazze'de daimi ofislerinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Akar, ''Oradaki arkadaşlarımıza maddi destek yollamak suretiyle, mahallinden teminle insanların ihtiyaçlarını gideriyoruz. İslam Kalkınma Bankası'yla işbirliklerimiz var. Orada mikro krediler veriyoruz, ziraat kredileri veriyoruz. İnsanların ziraatlarını geliştirmeye çalışıyoruz. Türk Kızılayı olarak İsrail'in Gazze'yi bombaladığı zamanlarda, içeri girdikleri zamanlarda yok ettikleri zeytinlikleri yeni baştan oluşturmaya gayret ediyoruz. Milyonlarca zeytin fidanını oraya aktarıyoruz. Büyük ölçüde zeytinlikleri oluşturmaya başladık. Önümüzdeki yıllarda bu zeytinlikler ürün vermeye ve Gazzeliler'in ekonomisine yarar getirmeye başlayacak'' dedi.
Kırgızistan'daki operasyonlarının da devam ettiğini söyleyen Akar, Kırgızistan'da Gazze'de yaptıkları gibi mikro kredi sistemiyle ziraata yararlı olmaya çalıştıklarını, tarım ve binaların rehabilitasyonu ile ilgili çalışmalar yaptıklarını ifade etti.
Suriye sınırındaki operasyonlarına da değinen Akar, ''Oradaki sınırda yaklaşık olarak 10 kampımız var. Bu kampların tamamına yakınını, bir tek Kilis'teki konteyner kent haricindeki diğer çadır kentlerin lojistik ihtiyaçları, Kızılay tarafından, devletimizin desteği ile karşılanmaktadır. Olası bir olaya karşı da ekipler hazır olarak beklemektedir''

-''Pakistan'dan bu sefer biz yardım istedik''-

Son günlerde bir deprem aktivitesi yaşandığına dikkati çeken Akar, ''Özellikle batı bölgelerimizde. Buralardaki bir tehlikeye karşı da ekiplerimiz hazır ve alarm durumunda bekliyorlar. Türk Kızılayı'nın lojistik birimleri alarm durumundadır şu anda. Eskiye göre çadır üretim fabrikalarımız 4 kat hızla çalışıyor. 100 bin çadırı en kısa zamanda hazır hale getirmeye çalışıyoruz'' dedi.
Akar, ''Ayrıca her zaman bizim yardım yaptığımız Pakistan'dan bu sefer biz yardım istedik ve oradan da çadır getirttik. Komşu ülke İran'dan da çadır istedik ve çadır getirttik. Çadır stok seviyemiz endişe edilmeyecek seviyeye gelmiş durumda'' diye konuştu.
(EG-NC-SFD)
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.