Türk Erkeğinin En Büyük Cinsel Sorunu

2012'nin cinsellik trendlerini Prof Dr. Halim Hattat, cinsellik üzerine yapılan son araştırmalarla anlattı.

Türk Erkeğinin En Büyük Cinsel Sorunu
10 Ocak 2012 Salı 00:01

Prof Dr. Halim Hattat, araştırma sonuçlarını açıkladı: Türk erkeklerinin yüzde 72'si cinsel organlarıyla ilgili endişeli! Kendini fiziksel olarak çekici bulmayan 10 erkeğin 7'si cinsel ilişkide tatminsizlik yaşıyor. Bu 10 erkeğin 5'inde de sertleşme problemi var! 

Aile Sağlığı Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat güzellikle cinsel başarı arasındaki bağlantıyı, ülkemizde cinsellik üzerine yapılan son araştırmalarla yanıtladı. Prof. Dr. Hattat; "Mükemmel cinsel yaşam için güzellik şart mı?" sorusu üzerinden konuyla ilgili görüşlerini anlattı.. 

DEPRESİF OLUYORLAR 

Kadının kendini beğenmesi, cinsel hayatında mutlu olması için önemli mi? 

Geçtiğimiz senelerde yapılan araştırmalar, her iki kadından birinin vücut, kilo veya görünüşle ilgili tatminsizlik yaşadığını gösterdi. Bu çok ciddi bir rakam... Kadınlarda vücut imajı sorunları dendiğinde, vücudun bir kısmıyla ilgili bir tatminsizlik olabilir. Örneğin bazı kadınlar karın, kol veya bacak bölgeleriyle ilgili olumsuz hislere sahiptir. Bazı kadınlar ise vücut boyutu ve kiloyla ilgili sıkıntı yaşar. Diğerleri ise spesifik bir sorunları olmasa da partnerlerinin veya başkalarının yanında vücutlarının nasıl göründüğüyle ilgili kaygı taşır. Tabii, sağlık sıkıntıları nedeniyle vücutlarında değişim yaşayan kadınları da unutmamak gerekir. 

Fiziksel değişimlerin kadın üzerinde ne tür etkileri oluyor? 

Kendilerini beğenmeyen kadınların yaşadığı tatminsizlik ve görsel kaygılar; yeme problemlerine kadar uzanan bir dizi sağlık sorununa davetiye çıkarıyor. Cinsel anlamda ise özgüven kaybı yaşıyorlar ve depresif bir ruh hali içine giriyorlar. Böyle kadınların, ciddi duygu durum bozuklularıyla bağlantılı ilişki ve cinsel sorunları oluşabiliyor. Cinsel isteksizlik, cinselliğe konsantre olamamak, cinsel uyarılma zorluğu ve dolayısıyla da orgazm problemi gibi çeşitli cinsel sorunlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. 

ORGAZM PROBLEMİ 

Kendini çekici görmeyen 10 kadından 7'si cinsel isteksizlik, orgazm problemi ve cinsel tatminsizlik yaşarken, bu 10 kadından 8'i cinsel uyarılma zorluğu yaşıyor. 

Kadınlarda, kilo ile ilgili endişelerin etkisi çok büyük. Kendini şişman bulan 10 kadından 7'sinin de cinsel istek, uyarılma, orgazm ile ilgili sıkıntıları var. Yani Türk kadın ve erkeklerinde de çekicilik ve güzellik hisleri cinselliği etkiliyor. 

YEME BOZUKLUĞU ÇEKENLER KISIRLIK RİSKİ YAŞAYABİLİYOR 

Daha seksi ve güzel görünmek için anoreksiya gibi hastalıklara yakalananlar artıyor. Bu durum cinselliği nasıl etkiliyor? 

Günümüzde, özellikle kadınlarda yeme bozuklarına oldukça sık rastlanıyor. Bunlar, hafif sorunlardan, anoreksiya veya bulumia gibi şiddetli yeme problemlerine kadar uzanıyor. ölüm tehlikesi ! 

Bu durum çok tehlileli değil mi? 

Bu problemler; cinsel sorunların yanı sıra, uzun vadede aşırı yüksek veya düşük tansiyon, kalp problemleri, depresyon, kemik erimesi gibi birçok hastalığa yol açıyor. Bu hastalıkların ölüm riski de var. Yeme bozukluğu olan kadınlarda sıklıkla regl düzensizliği de görülüyor. 

Yeme bozuklukları üremeyi etkiler mi? 

Son dönemde, yaklaşık 12 bin kadın üzerinde yapılan bir çalışmaya göre; yeme bozuklukları kadınlarda kısırlığa da yol açabiliyor. Bu kadınlarda, hamilelik ve çocuk doğumu ile ilgili olumsuz düşüncelerin yoğun olduğu da tespit edildi. Yeme bozukluklarında ortak nokta, hastanın ne olursa olsun kendini daha şişman veya çirkin hissetmesi... Bu hastalığa yakalananlar, vücutlarını gerçekten çok uzakta ve abartılı algılıyor. Dolayısıyla hasta cinsellikte de kendini rahat bırakamıyor. Sürekli vücudunun nasıl gözüktüğü ile ilgili kaygı duyuyor. Kendi zevkine, partnerine ve dokunuşlara odaklanamıyor. Bu kadınlar, daha ince ve seksi görünmek isterken, aslında cinselliklerini daha kötü anlamda etkiliyor. 

FİZİKSEL ÇEKİM KADAR DUYGUSALLIK DA ŞART 

Cinsellikte bakımlı olmak önemli mi? 

Özellikle partnerle birlikte olunan zamanlarda; kişinin kendisine, giysilerine, kişisel hijyen ve güzelliğine özen göstermesi hem özgüveni artırır, hem de partnerin hoşuna gider. Bakım ve hijyen cinsellikte tabii ki önemlidir. Ancak günümüzde, özellikle orta yaş ve sonrasında bakımın yanında görünüş kaygısının da ön plana çıktığını görüyoruz. 

Yaş ilerledikçe cinsellikten uzaklaşılıyor mu? 

İleri yaşla birlikte fiziksel görünümde meydana gelen değişiklikler, pek çok kadın ve erkeğin cinsellikten uzaklaşmalarına neden oluyor. Böyle bir durumda da yine kişinin kendine uygun giysiler, egzersiz ve doğru beslenme kuralları seçerek kendini yenilemesi gerekiyor. Ancak fiziksel çekim kadar ruhsal çekimin de önemli olduğu unutulmamalı. Partnerle birlikte rahat olmak, cinselliğin duygusal kısmını yaşamak pek çok kişiye mutluluk verir. 

CİNSEL ORGANLARI ENDİŞE KONUSU 

Türk kadın ve erkeklerinde cinsel özgüven eksikliği hangi boyutlarda? 
Aile Sağlığı Araştırma Derneği olarak, Avrupa Cinsel Tıp Kongresi'nde, bu konudaki araştırmamızı sunduk. 800 kadın ve erkek üzerinde yaptığımız çalışmada, erkeklerin yüzde 61'inin ve kadınların yüzde 79'unun; cinsel çekicilik anlamında özgüven eksikliği yaşadığını tespit ettik. 

SERTLEŞME PROBLEMLERİ VAR 

Erkekler cephesinde durum nedir? 

Araştırmamıza göre; Türk erkeklerinin yüzde 72'si, cinsel organları hakkında hafiforta ve yüksek derecede endişeli! Kendini fiziksel olarak çekici bulmayan 10 erkeğin 7'si cinsel ilişkide tatminsizlik yaşıyor. Yine bu 10 erkeğin 5'i sertleşme problemi yaşıyor. 

VÜCUTLARINI KIYASLIYORLAR 

Erkeklerde de güzel görünme kaygısı var mı? 

Evet... Son yıllarda hem vücut imajı sorunları, hem de yeme problemleri erkeklerde de arttı. Takıntılı şekilde spor yapan, kas kitlesini artırmaya çalışan, vücudunu sürekli diğer erkeklerle kıyaslayan bir grup erkek var. 

STRES CİNSELLİĞİ BOZUYOR 

Yeme problemleri oluyor mu? 

Amerika'da 20 bin erkek üzerinde yapılan yeni bir çalışmaya göre; yeme problemleri erkeklerde de çok sık görülüyor. Bu durum erkeklerde obezite, depresyon, aşırı stres ve konsantrasyon zorluğu gibi şikayetlere yol açıyor. Obezite ve stres ise cinsel fonksiyonları destekleyen yapıları bozuyor... 

SPONTANE SEKS ERTELENMEMELİ 

Kadın ya da erkek bakımsız olduğu zamanlarda cinselliği ertelemeli mi? 
Cinselliği sürekli zaman, mekan ve koşulların uygun olduğu anda yaşayamazsınız. Çok yorgun olsanız da, kendinizi bakımsız hissetseniz de bazen kendiliğinden gelişen karşılıklı istekler oluştuğunda bunun keyfini çıkarmak gerekir. Mesela erkek eve yorgun gelir, banyo yapmamıştır, streslidir. Kadın da tüm gün koşuşturup bakım için vakit bulamamıştır. Bu durumda spontane gelişen cinselliği ertelemeden yaşamak gerekir. 

Normal şartlarda bakım gerekir mi? 

Cinsellik, her zaman doğal ve kendiliğinden gelişmez. Çeşitli uyarılarla cinselliğin teşvik edildiği durumlarda, kişisel hijyen ve bakıma dikkat etmek; hem kadın, hem de erkek için gerekli ve önemlidir. 


(Sabah) 09.01.2012 08:03 [3249915] 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.