Türk Doktorlar, Somali Halkının Yaralarını Sardı

Ümit Hekimleri Derneği (ÜHDER) öncülüğünde gerçekleştirilen 'Ümit Işığı Sağlık Projesi' kapsamında farklı branşlarda uzman 33 doktor, açlık ve hastalıklarla ...

Türk Doktorlar, Somali Halkının Yaralarını Sardı
Ümit Hekimleri Derneği (ÜHDER) öncülüğünde gerçekleştirilen 'Ümit Işığı Sağlık Projesi' kapsamında farklı branşlarda uzman 33 doktor, açlık ve hastalıklarla mücadele eden Somali halkının yaralarını sardı. Hastanelerde ve kamplarda görev yapan doktorlar, Somali’de ilk olma özelliğini taşıyan ciddi ameliyatlar gerçekleştirdi. Kamplarda her gün yaklaşık 100 bebek ölürken, Türk doktorlarının bulunduğu kamplarda hiç bebek ölmedi.
Türkiye Somali halkına yardım eli uzatmaya devem ediyor. Son olarak ÜHDER öncülüğünde Somali’ye giden 33 doktor, hastalıkla boğuşan halkın yaralarını sardı. Yaklaşık 2 hafta ülkede kalan doktorlar 5 binin üzerinde ameliyat gerçekleştirdi. Türkiye için bile zor denilen ameliyatlar yaptılar. Doktorlar, bir çocuktan 15 kilogram kisti başarılı bir ameliyatla alarak Somali’de bir ilki gerçekleştirdi.
Çalışmalarını tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönen doktorlar, Atatürk Havalimanı’nda güllerle karşılandı. Doktorlar adına konuşan Diş Hekimi Ömer Faruk Şarkbay, Somali’nin ciddi sağlık sorunları ve alt yapı sorunu yaşadığına dikkat çekti. Hastanelerin ciddi sıkıntıları bulunduğunu aktaran Şarkbay, “Hastanelere ‘hastaneye’ demeye bin şahit gerekiyor. İlk yaptığımız iş hastanedeki ortamı düzeltip, ameliyathaneyi çalışır hale getirdik. Ciddi ameliyatlar yaptık. 60 ameliyat yapıp 5 binin üzerinde hasta muayene ettik. Türkiye’de bile zor denilen ameliyatlar orada yapıldı. Somalili bir çocuktan 15 kilogramlık bir kist alındı.” dedi.
Somali halkının Türklere sevgiyle yaklaştığını belirten Şarkbay, “ Somali halkı, ‘Yabancıların çıkar doğrultusunda gelirken, Türkler Allah rızası için geliyor’ diyorlar. Bizim amacımız sadece yardım değil, bir paylaşma ve Osmanlıdan gelen borçu ödemektir.” diye konuştu.


Aile hekimi Dr. Emine Albayrak Çoşkun ise, ekranlarda görünenden çok daha zor şartlar olduğuna dikkat çekti. Türk heyetinin gitmeden önce her kampta günde 100 bebeğin öldüğünü söyleyen Emine Albayrak Çoşkun sözlerini şöyle tamamladı: “Biz oraya gittikten sonra hiç bebek ölmedi. 2 ayda çok büyük gelişmeler olmuş. Bu bizi çok mutlu etti. Türkleri çok seviyorlar. Bizleri görünce tezahüratlar yapıyorlar. Türkiye’den çok sayıda ilaç gönderildi. Sağlayamadığımız ilaç olmadı. Çok teşekkür ediyorum.”


CihanYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması