Tüp Bebek ve PGD Yöntemi

Tüp Bebek ve PGD Yöntemi

Tüp Bebek ve PGD Yöntemi
31 Mayıs 2016 Salı 09:00

 

Tüp bebek uygulamasında embriyolar 2. ve 5. günde seçilir. Bu seçilen embriyolar anneye transfer edilmektedir.

Genetik açıdan sağlıklı olmayan embriyoların gebelik oluşturma ihtimali yoktur. Bu gibi durumda gebelik oluştuğu taktirde önemli kısmı düşük gebelikle sonuçlanırken bir kısmı ise ölü veya anomali olarak doğmaktadır.

PGD yani pre-implantasyon genetik tanı yöntemi olarak tanımlanmaktadır. PGD yöntemi tüp bebek uygulamalarıdır. PGD yöntemiyle embriyoların normal veya anormal embriyo oldukları tespit edilmektedir.

PGD pre-implantasyon genetik tanı embriyonun incelenen krozomlar ve genetik hastalıklar bakımından normal olup olmadığının teşhisi amacıyla uygulanan yönteme denilmektedir.

Genetik embriyolar sonucunda tanımlanmış normal embriyoların transferi gerçekleştirilmektedir.

PGD tanısı ile genetik olarak sağlıklı bir bebeğin belirlenmesi sağlanmaktadır.

PGD işleminin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Gebelik oranını artırır.

  • Düşük sonuçlanma riskini azaltır.

  • Çoğul gebelik oranını azaltan faydaları bulunmaktadır.

Tüp bebek tedavisi; yumurtaların sperm tarafından vücut dışında döllenmesi işlemidir. Kadından alınan yumurta ile erkekten alınan spermler aynı tüpe konarak döllenme gerçekleşmektedir.  

Tüp bebek tedavisi şu gibi durumlarda gerçekleşmektedir;

  • Spermin yumurtaya ulaşmasında problem olan durumlarda,

  • Açıklanamayan infertilite problemi olanlarda,

  • Sperm fonksiyonlarının bozuk olduğu durumlarda,

  • Yumurtlama sorunu olanlarda.

İnfertiliteden bahsedecek olursak;

Minimum 1 yıl boyunca korunma yöntemi uygulanmaksızın haftada 2-3 kez girilen cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin oluşmamasına İnfertilite bir diğer adıyla kısırlık denir.

Her adet döneminin başında gebe kalma potansiyeli %15-20 oranındadır. Gebelik isteyen çoğu çift 1. yılsonunda hedefine ulaşmaktadır.

Gebelik sorunu yaşanmamışsa bu durumlarda erkeklerin %40’ında problem görülürken %50’de ise kadına yönelik bir infertilite söz konusudur.  Bazı çiftlerde ise hem kadın hem de erkeklerde sebep olmamasına rağmen interfilite görülebilmektedir. Bunlar açıklanamayan kısırlık olarak adlandırılır.

Birçok çift infertiliyi utanılan bir durum olarak görmektedir. Bu utanılacak bir durum değildir.

Tüp bebek, kadın infertiliteleri ve PGD hakkında daha fazla bilgi için Op. Dr. İlhami Atılgan’ın resmi sitesi www.ilhamiatilgan.com ziyaret edebilirsiniz.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.