Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Merak Edilenler ve Cevapları

Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Merak Edilenler ve Cevapları

Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Merak Edilenler ve Cevapları
04 Ocak 2017 Çarşamba 11:44

Tüp bebek nedir?

Doğal yolla bebek sahibi olamayan ve aşılama, yumurtlama tedavilerine olumlu yanıt vermeyen çiftlere uygulanan kısırlık tedavisinin adı tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavisinde kadın ve erkeğin kendi üreme hücreleri vücut dışındaki bir ortamda döllenir ve tıbbi yollarla rahme yerleştirilir.

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisi isteğiyle doktora başvuran çiftlere çok sayıda test uygulanır ve muayene yapılır. Kadının yumurtalıklarının uyarılmaya ihtiyacı varsa kadına yumurtlama tedavisi yapılır. Yumurtalar yeterli sayıya ve olgunluğa ulaşınca vücut dışına alınır. Aynı gün erkeğin de meni örneği vermesi istenir ve bu meninin içinden en kaliteli spermler seçilir. Alınan üreme hücreleri ayıklanır, yıkanır ve aynı ortama alınır. Burada döllenmenin gerçekleşmesi beklenir. Döllenme ile elde edilen embriyoların en kaliteli ve gebelik için en uygun olanları kadının rahmine yerleştirilir. İşte bu işlemin ardından 12 gün geçtikten sonra kanda gebelik testi yapılır ve gebelik elde edip edilemediği öğrenilir.

Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer?

Tüp bebek tedavisi kesinlikle çifte özel bir tedavidir. Bu bakımından herkeste uygulanacak tedavi, işlenecek yollar, kullanılacak ilaçlar ve dolaysıyla tedavinin süreci değişir. Burada kadının yumurta ve erkeğin sperm kalitesi, doğal yolla gebeliğe sebep olan etkenler önemli rol oynar. Ancak ortalama bir süre vermek gerekirse klasik ilaçsız tüp bebek tedavisinin 2 hafta, ilaçlı uzun protokollü tüp bebek tedavisinin de 3-4 hafta sürdüğü söylenebilir. Bknz: Tüp Bebek Tedavisinde En Çok Merak Edilenler ve Cevapları

Tüp bebek tedavisinde hastanede yatmak gerekir mi?

Tüp bebek tedavisi yatılı süreci gerektiren bir tedavi değildir. Ancak kadının test, tahlil, muayene ve sürecin kontrolü için sık sık kliniğe gitmesi gerekir. Ortalama 2-3 hafta süren bu tedavide kadının 6-7 kez doktora gitmesi istenir. Ancak erkek için böyle bir durum geçerli değildir. Zira baba adayı ilk görüşme esnasında bir kez, bir de sperm vereceği gün gider, onun dışında kliniğe gitmesine ihtiyaç yoktur. Bu bakımdan kadının 2-3 haftalık tedavi sürecinde tüp bebek kliniğine gidebileceği mesafede oturması gerekiyor.

Tüp bebek tedavisi kaç yaşına kadar yapılır?

Tüp bebek tedavisinde esas olan husus, kadın ve erkeğin gebelik oluşumuna yetecek kadar üreme hücresine sahip olmasıdır. Bu bakımdan erkeklerin genellikle yaşa bağlı sperm sorunu olmuyor, hatta 60-70 yaşındakilerin bile yeterli sperm rezervi bulunabiliyor. Ancak kadınlar için bu durum farklıdır. Zira kadınlar genel olarak 45 yaşından sonra menopoza giriyorlar, hatta 40 yaşından sonrasında yumurta rezervleri çok azalmış oluyor. Bu bağlamda 35 yaşın üzerindeki kadınlarda gebelik şansı düşük, 40 yaşın üzerindekilerde çok düşük, 45 yaşın üzerindekilerde ise neredeyse imkansızdır. Dolayısıyla da 45 yaşın üzerindeki kadınlara tüp bebek tedavisi önerilmez.

Tüp bebek ile normal bebek arasındaki fark nedir?

Tüp bebek ile normal bebek arasındaki tek fark gebeliğin gerçekleşme biçimidir. Gebelik oluştuktan sonraki hamilelik süreci ve doğumdan sonraki dönem kesinlikle aynıdır.

Tüp bebek tedavisi kimlere yapılır?

Tüm dünyada kısırlık vakalarında en başarılı sonuçlar alınabilen kısırlık tedavisi tüp bebek yöntemidir. Bu bakımdan tüp bebeğin uygulanabileceği kişiler de çok geniş bir kitleyi oluşturur. Zira canlı üreme hücresi bulunan kadın ve erkeklere, açıklanamayan kısırlık sorunu yaşayanlara, tüpleri tıkalı olan kadınlara, sperm sayısı az olan erkeklere, karın içi yapışıklığı olan, çikolata kisti ve Polikistik Over Sendromu yaşayan kadınlara tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

Tüp bebek tedavisi kimlere yapılmaz?

Menisinde ve testis dokusunda hiç sperm bulunmayan erkeklere, yumurtalıklarında hiç yumurta bulunmayan kadınlara, cerrahi müdahale ile rahmi veya yumurtalıklarının ikisi de alınmış kadınlara tüp bebek tedavisi uygulanamaz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.