Tüm Sağlık-sen; Uzlaştırma Kuruluna Gidilmesin, Sorumluluk Hükümete Bırakılsın‏

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Uzlaştırma Kuruluna gidilmesine gerek yok dedi.

Tüm Sağlık-sen; Uzlaştırma Kuruluna Gidilmesin, Sorumluluk Hükümete Bırakılsın‏
23 Mayıs 2012 Çarşamba 12:25

Tüm Sağlık -Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Uzlaştırma Kurulu Bakan Faruk Çelik ve Başbakan tarafından yapılan açıklamalarla etki altına alınmıştır. Hükümetin Teklifi Uzlaştırma Kurulunda aynen benimsenecektir. Her hangi bir artış yapılmayacaktır. Bu nedenle uzlaştırma kurulunu bekleyerek 0.5 puan daha zam olabilir mi diye umut beslemeye gerek yok dedi. 

Uzlaştırma Kurulunun yapısını tenkit eden Erözgün, Uzlaştırma Kurulunun üye çoğunluğu Hükümetin kontrolündedir artı bir zam beklemek ham bir hayaldir. 11 Kişilik Uzlaştırma Kurulunda, Kurul Başkanının tarafsız olduğunu düşünsek bile 6 kişi Hükümetin atadığı Bürokratik oligarşinin temsilcileri 4 kişide sendika temsilcisi bu yapıdan mı sonuç alacaksınız memura yeni bir ham hayal yaşatmaya gerek yok uzlaştırma kuruluna gidilmesi anlamsız dedi. 

Erözgün, Faruk Çelik yaptığı basın açıklamasında Uzlaştırma Kurulunu etki altına almıştır, Ne diyor Sayın Bakan diyerek Faruk çelik’in son yaptığı basın açıklamasından okuduğu paragrafta;  Biz emeklilerimizi, memurlarımızı bu enflasyona ezdirmeyeceğimizi söyledik söylüyoruz. Bu bizim son teklifimizdir. 10 yıllık iktidarımız döneminde memurlar arasındaki gelir farkını azalttık. Memurlarımızı geçmişte olduğu gibi bugünde düşünüyoruz. Dünyadaki gelişmeleri de göz önünde tutmalıyız. Bu yüzden son teklifimiz yüzde 3.5 ve yüzde 4 diyor. Bu tamamen Uzlaştırma Kuruluna talimat niteliğinde olduğunu belirtti. 

Sayın Bakan diyor ki; Memur sendikalarının talepleri gerçekçi değildi ayakları yere basmıyordu uzlaşamadık. Sanki Hükümetin teklifinin ayakları yere mi basıyor diyen Erözgün, Yağmur gibi yağan zamlar memuru açlık sınırının altına itti. Hükümet bir yılda benzine %23, mazota %24, kömüre %26, doğalgaza %34, elektriğe %18 zam yaptı. 

Milletvekili danışmanlarına ve meclis sekreterlerine %170 zam yaparken, Emekli Milletvekili maaşları %60 artırılırken 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 300 bin civarında memura %15 zam yapılırken yetersiz olmayan mali kaynakların ve enflasyonun yüzde 11 lerde seyrettiği bir ortamda enflasyon hedefimiz yüzde 5 diyerek enflasyonun altında çalışanların ezileceği gün gibi aşikarken teklif edilen sadaka zammın ayakları yere mi basıyor dedi. 

Sayın Başbakan daha pazarlık sonuçlanmamışken yaptığı açıklamayla bu teklifin son teklifleri olduğunu deklere ederek pazarlığa dâhil olmuştur ve açıklaması Uzlaştırma Kuruluna talimat niteliğindedir diyen Erözgün, Uzlaştırma Kurulu yerine alanlardan pazarlığın doğrudan Başbakanla sürdürülmesini isteyerek, Sayın Başbakan alanlardan ya sesimizi duyacak ya duyacak dedi.  

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Yetkili sendika kesinlikle Uzlaştırma Kuruluna gitme sevdasından vazgeçmeli ve tüm sorumluluğu hükümete bırakmalıdır. Hükümet ya bu IMF politikalarının esiri olmaya devam edecek yada orta sınıfı ayakta tutmanın yollarını arayacaktır. Orta sınıf çatırdamayı çoktan geçmiş yok olmaya başlamıştır. Orta sınıfın yok olması Hükümetin oy deposunun yok olmasıdır bu nedenle tüm sorumluluk hükümete bırakılmalı dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.