Tüm Sağlık-sen; Kamu Yönetiminde Kamu Yararı Ve Devlet Kültürü Egemen Olmalı

Bakan Çelik’in Performans sistemine geçeceğiz şeklindeki açıklamasını değerlendiren Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün 657 Sayılı Devlet Memurları yasası ile ilgili her sene taslak dağıtan ve tartışmaya açan siyasi irade bıkmadı dedi.

Tüm Sağlık-sen; Kamu Yönetiminde Kamu Yararı Ve Devlet Kültürü Egemen Olmalı
Bakan Çelik’in Performans sistemine geçeceğiz şeklindeki açıklamasını değerlendiren Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün 657 Sayılı Devlet Memurları yasası ile ilgili her sene taslak dağıtan ve tartışmaya açan siyasi irade bıkmadı dedi. 
Erözgün, Siyasi iktidar; 9 yıldır kamu Personel Sisteminde değişiklik yapacağız diye her Toplu Sözleşme döneminde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununu tartışmaya açar, 2012 Toplu sözleşmelerinde ilk defa bu sene Toplu Sözleşme Masasına oturan Konfederasyonlara Devlet memurları Yasası ile ilgili yapacakları düzenlemeye ait tasarıyı dağıtmayarak bu sevdadan vazgeçtiler galiba diye düşünürken; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik konuyu yeniden tartışmaya açarak 657 sayılı yasayı değiştirme sevdasını bir kere daha dile getirdiklerini ve bu tartışmadan siyasi iradenin bıkmadığını, vatandaşa memur saltanatına da son vereceğim az kaldı bekleyin mesajı verilmeye çalışıldığını belirtti.  
Her sene bu yasayı tam da bu günlerde tartışırız ancak Bakan Çelik bu kez kölelik düzenini işaret etti diyen Erözgün, Bunu asla tartışmayız ve Kamu emekçisine kölelik kriterleri anlamına gelen ve ilk iş olarak sürgünleri ele alacağız diyen bir anlayışla daha baştan siyasi irade benden olmayanları sürebileceğim bir yasa yapabilmeliyim demektedir. Hatta Görevden Mahkeme kararı ile aldıklarım geri dönüyorlar diyerek Mahkemeleri de suçlamaktadır. Olmadı Sayın Bakan hani biz hukuk devletiydik. Yaptığınız Hukuksuzluklar Yargıdan dönüyor diye yasa çıkaramazsınız dedi. 
Performans sistemi güvensizliktir diyen Erözgün: kamu hizmetini, karlılık-maliyet analizleriyle ölçülemeye çalışmak tüccar zihniyetinin sonucudur. Kamuya özel sektör anlayışını yerleştirmek ve iş güvencesini zayıflatmak için önerilen Performansa dayalı ücretin başka bir anlamı yoktur dedi. 
Erözgün, 9 yıldır Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanları tarafından tartışmaya açılan Personel Rejimi değişiklikleri ile memurlardan daha fazla verim almaya çalışacakları yönündeki açıklamalardan Kamu yönetimi ciddi anlamda tedirgin olmaktadır. Kamu yararı ve Devlet Kültürü yok sayılarak özel sektör anlayışını egemen kılmak için yapılacak bu değişiklikler tam bir maceradır dedi.  
Erözgün, Sağlık sektöründe uygulanan performans kriterleri sağlık sistemini adaletsiz hale getirmiş ekip ruhunu yitirmiş, Performansı artırmak için lüzumlu lüzumsuz pek çok tetkik ve analizlerin yapılarak Kamunun zarara uğratılması, Hekim ve hekim dışı personelin arasında uçurumlara yol açmış olduğu ortada dururken tüm kamuda performansa dayalı sistem uygulayacağım söyleminin uygulanabilirliği yoktur dedi. 
Sayın Bakan bu tehlikeli söylemden vazgeçin diyen Erözgün, Rotasyon konusunun da kamu çalışanlarının üstünde Demokles' in kılıcı gibi benden olmayanları süreceğim anlamı çıkabilecek ve siyasi bir baskı olarak kullanılmaya kalkışılmasından Kamu yararı ve karı beklenemez. Bu yeni bir maceradır yeni bir kaos döneminin başlamasıdır dedi. 
Erözgün, Siyasi irade Kamu Personel Rejiminde değişiklik yapmak istiyorsa tüm Sivil Toplum Örgütlerinin de katılacağı Kamu Hukuku Akademisyenleri ve Parlamentoda bulunan Kamu Hukukçularından oluşan Anayasa Komisyonu benzeri bir Kamu Hukuku Komisyonu oluşturarak ayakları yere basan bir yasa çalışması yapılmalıdır. Ben görevden alıyorum yargı göreve iade ediyor anlayışı ile yasa yapılması mümkün değildir. Hukuksuz olarak görevden alınmaların yapılamayacağı keyfiliğin son bulduğu Kamu yararı ve Devlet Kültürünün egemen olduğu bir yasa yapılmalı dedi.


 YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması