Tüm Sağlık-sen, Hakem Heyeti Üyelerini Vicdan, Adalet Ve Hakkaniyete Çağırdı

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Uzlaştırma Kurulu üzerinde mahalle baskısı oluşturuluyor dedi.

Tüm Sağlık-sen, Hakem Heyeti Üyelerini Vicdan, Adalet Ve Hakkaniyete Çağırdı
26 Mayıs 2012 Cumartesi 12:38

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Uzlaştırma Kurulu üzerinde mahalle baskısı oluşturuluyor dedi.
İktidar partisi sözcüleri Uzlaştırma Kurulunu etkilemeye ve uzlaştırma Kurulu üzerinde Kamuoyu baskısı oluşturmaya yönelik olarak açıklama yapıyorlar diyen Erözgün, "Avrupa'da bırakın işçileri, bakanlar milletvekilleri maaşlarından vazgeçiyor. Yani o kadar kriz var. Her yerde sosyal haklarda gerileme var. Mevcut haklarını korumaya çalışıyor insanlar. Türkiye adeta yangın içinde istikrar adası gibi... Bunun kıymetini bilmek lazım, Kamu çalışanlarına iyi dönemlerde her zaman enflasyonun üzerinde bir imkan tanıyoruz. Ama bugün dünyada kriz var. Buna rağmen yine memuru enflasyona ezdirmiyoruz. Sorumluluk duygusuyla sendikacılık yapmak gerekir. Sendikaların talepleri sorumluluk duygusu taşımıyor bu taleplerin izahı mümkün değil, Sendikacıların istediğini verelimde Yunanistan’ mı olalım diye açıklama yapmalarını anlamak kabul etmek ve benimsemek çalışanlar açısından hiç mümkün değil dedi.
Hükümet ve memurlar arasındaki zam pazarlığının uzlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine memur maaş zammını belirleyecek olan Kamu Görevlileri Hakem Heyeti’ne ‘bağımsız ve objektif’ karar verme çağrısında bulunan Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, “Hakem heyeti üyelerinin vicdan, adalet ve hakkaniyet prensibiyle karar vermesini bekliyoruz, ancak başta Sayın Maliye Bakanı ve Çalışma Bakanı olmak üzere İktidar partisi sözcüleri ile iktidar partisi il başkanları da koroya dahil olarak mahalle baskısı oluşturuyorlar” dedi. 
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in 2012 yılı için önerdiği 3,5 + 4’lük memur maaş zammı oranının enflasyonun altında bir oran olduğunu belirten Erözgün, reel enflasyon yerine hedeflenen enflasyon baz alınarak memurlara zam yapılmak istenilmesi hem ahlaki değil hem de adalet duyguları ile bağdaşmamaktadır. Hakem heyeti üyelerinin vicdan, adalet ve hakkaniyet prensibiyle Memurlara gerçekleşen enflasyon oranı çerçevesinde zam belirlemesini tüm kamu çalışanları beklemekte ancak kurulan mahalle baskısı sonucunda ümitsiz bekleyişini sürdürmekte olduklarını belirtti.
Simit, limon satan, garsonluk ve taksicilik yapan, işportacılık, pazarcılık yapan, özel ders veren, kamu kurumlarında kuru fasulye, nohut, pirinç, kaysı, peynir, zeytin, pekmez satan yüz binlerce memur geçindikleri için mi ek iş yapmaya çalışıyor diyen Erözgün, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarını gerçekçi değil, Bu ülkede Yalnızca memurlar memur emeklileri ve aileleri mi kemer sıkacak? Mecliste 550 Milletvekilimiz var. Her Vekilin 23 bin liraya kadar olan telefon faturasını Devlet ödüyor. Her Vekilin danışmanları ve sekreteri var. Milletvekili danışmanlarının ve sekreterlerinin maaşları bir gece yarısı operasyonu ile %170 artırıldı.  Meclis Başkanının danışman sayısı yeni atamalarla her geçen gün artıyor. 2.7 milyon emekli intibak yasasını beklerken, milletvekillerine kıyak emeklilik düzenlemesi T.B.M.M. Genel Kurulu‘nda yasalaşarak Emekli milletvekillerinin maaşlarına %60 zam yapıldı. Bir saatte Jet hızıyla yasa çıkartarak bu düzenlemeleri yapanların,  memur zammına gelince kırk dereden su getirmesi dünyadaki krizi hatırlamaları hiç inandırıcı değil dedi.
Memur Sendikalarının tekliflerinin ayakları yere basmıyor diyenler kendileri ile ilgili düzenlemelerde hep bana hep bana derken çok mu sorumluydular diyen Erözgün, 666 sayılı Kanun Hükmünde kararname ile yine bir gece de maaşlarında %15 ile %200 arasında iyileştirme yapılan memurlar başka ülkenin, açlığa mahkum edilen ve açlık sınırında maaş almaya zorlanan memurlar başka ülkenin memurlarımı Sermaye gruplarına kaynak aktarırken kriz yok ama kamu çalışanlarına zam yaparken kriz var bahanesine sadece ipe un sermektir dedi.
Uzlaştırma Kurulunda çoğunluğun Hükümetin kontrolünde olması nedeniyle zaten ümitsiz olan Kamu çalışanları oluşturulan mahalle baskısı nedeniyle bitse de ne vereceklerse verseler diye sessizce beklemeye başlamışlardır diyen Erözgün, Sessiz çoğunluğun suskunluğunun mesajını en iyi bu iktidar bilir, bakalım Mevla neyler neylerse güzel eyler. Bekleyip göreceğiz dedi.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.