Tüm Sağlık-sen; Aile Sağlığı Çalışanları Ek Ödemelerini Ne Zaman Alacak?‏

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Son çıkan Torba yasa ve gündemle ilgili bir değerlendirme yaptı. Erözgün, her geçen gün sağlık çalışanları ekonomik kayıplar yaşıyor yeni çıkarılan yasalarla sorunlar giderilmesi beklenirken her yapılan yeni yasa ekonomik kayıpların yaşandığı yeni sorunlara yol açıyor dedi.

Tüm Sağlık-sen; Aile Sağlığı Çalışanları Ek Ödemelerini Ne Zaman Alacak?‏
10 Temmuz 2012 Salı 15:30

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Son çıkan Torba yasa ve gündemle ilgili bir değerlendirme yaptı.

Erözgün, her geçen gün sağlık çalışanları ekonomik kayıplar yaşıyor yeni çıkarılan yasalarla sorunlar giderilmesi beklenirken her yapılan yeni yasa ekonomik kayıpların yaşandığı yeni sorunlara yol açıyor dedi.

Aile hekimliğinde görev yapan kamu çalışanlarının haziran ayında almaları gereken 45 günlük ek ödeme ve fark ödemelerinin ödenmesinde de sorunlar yaşandığını belirten Erözgün,  yapılan düzenlemeyle ek ödemelerin maaş ile birlikte ödenmesi öngörüldüğü halde Haziran ayına ilişkin maaş ödemelerinin yanında öncelikle 01-15 Haziran arasındaki yaklaşık 15 günlük ek ödeme miktarları ve 15 Haziranda alınacak bir aylık ek ödeme miktarının toplam olarak 15 Hazirandaki maaş ödemesi ile birlikte 45 günlük ek ödeme olarak verilmesi gerekmekte olduğunu belirtti.

Erözgün, Aile hekimliğinde görev yapan çalışanlar başta olmak üzere Halk Sağlığı Kurumuna bağlı idarelerde görev yapan bazı bölgelerdeki çalışanlarının 45 günlük ek ödeme ve ek ödeme farklarının 15 Haziranda ki maaş ödemeleri ile birlikte ödenmemiş 45 günlük ek ödeme ve fark ödemelerinin personele ödenmesi ve bundan sonraki maaş ödemelerinde ek ödemelerin eksiksiz olarak aylıklarla birlikte ödenmesi gerektiğini belirtti.

Torba yasa ile Hizmetlilerin çalıştıkları işlere ait kadrolara geçirilmesinin önünü açan herhangi bir yasal düzenleme yapılmadığını belirten Erözgün, Aile Hekimliği elemanlarının da kadro sorunlarının çözülmediğini belirtti.

Vekil Ebe ve Hemşireler ile Aile Sağlığı Elemanları ve hizmetlilerin en büyük mağduriyeti yaşadıklarını belirten Erözgün, Yasalar sorunları ortadan kaldırmak için yapılmalı yeni sorunlar ortaya çıkarmak için yapılmamalı dedi.

Sezeryan çalışanların sorunları yanında gündemde çok önemsiz bir yer işgal etmesine rağmen torba yasa düzenlemesinde maalesef birinci gündemi oluşturmuştur diyen Erözgün, yönetim kadrolarında ikinci görev kapsamı genişletilerek 657 sayılı Kanunun 88. Maddesine göre ikinci görev yani vekalet dönemi yaygınlaştırılmıştır bu sağlık sisteminin ikinci görevlerle ek görevlerle yürütülmesi yani kadrosuz atamaların yaygınlaşması anlamına gelmekte dedi.

Torba yasa ile Üniversite hastanelerinin Sağlık Bakanlığına devrinin önü açılmış olmakla birlikte araştırma hastanelerinin durumu belirsizliğe terk edilmiştir diyen Erözgün, Üniversite Hastaneleri Araştırma Hastanesi olarak faaliyet gösterecekse Sağlık Bakanlığına bağlı Araştırma Hastanelerinin Devlet Hastanelerine dönüştürülmesi söz konusu olacaktır ki bu da yılların bilgi birikim ve deneyimlerine sahip mevcut araştırma hastanelerinin bir torba kanunla yok edilmesi anlamını taşımaktadır dedi.

Erözgün, Sözleşmeli olarak görev yapan Aile Sağlığı elemanlarına nöbet görevi verileceğini planlayan yasa Danıştay kararlarını dikkate almayarak daha baştan yargı kararları ile çelişmiştir. Sözleşmeleri dışında ki iş ve işlerde çalıştırılması yargı kararlarına göre mümkün olmayan aile sağlığı elemanlarına nöbet tutturularak personel açığının giderilmesi amaçlanmıştır. Eğer personel açığın var ise Vekil Ebe ve Hemşirelere ve aile sağlığı elemanlarına kadro ver ve yasaların izin verdiği kadar nöbet hizmeti yükleyerek ihtiyacını tamamlaman gerekirken ben hem kadrosuz ve sözleşmeli olarak bu sağlık personelini çalıştıracağım hem de nöbet tutturarak personel açığımı kapatacağım diyemezsiniz. Bu çalışanlara zulümdür haksızlıktır. Ben yaptım oldu mantığıdır dedi.

Toplu Sözleşme sırasında sınıfta kalan yetkili sendika Torba yasa düzenlemesinde de görüştük Bakanlık yetkilileri ile anlaştık Torba yasa ile sağlık çalışanları için çok önemli kazanımlar elde edeceğiz diye umut tacirliği yaparak istifaları engellemeye çalışmış ancak yasa T.B.M.M’ den geçince de Muhalefet partilerini ve önerisine sahip çıkmayan Bakanlığı suçlamaya başlamıştır. Takke düşmüş kel görünmüştür. İdeolojik siyasal sarı sendikacılıkla kazanım elde edilemeyeceğini tüm kamu çalışanları görmüş ve sendikal hareketten ümidini yitirmiştir. Tüm kamu çalışanları şapkalarını önlerine koyarak düşünmelidir dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.