Tüm Sağlık Çalışanlarının Emekli Maaşları Yükseltilmeli

TSS

Tüm Sağlık Çalışanlarının Emekli Maaşları Yükseltilmeli
Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ'ın doktorların emekli maaşlarını yükseltmek için çalışma başlattıklarını açıklaması ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci " Emekli maaşlarının düşüklüğü, emekli olunca yüzde 50'yi geçen ücret kaybı sadece doktorlarımızın değil tüm sağlık çalışanlarının büyük bir sorunudur. Sayın Bakandan beklentimiz ise tüm sağlık çalışanlarının emekli maaşlarının yükseltilmesi için çalışma yapmasıdır. Böyle bir çalışmayı biz destekleriz" dedi.
Yıllarca özveri ile hizmet üreten sağlık çalışanlarının emeklilikte sefalete mahkum edildiklerini ifaden eden Kahveci sağlık çalışanlarının emeklilik günlerini endişe ile beklediklerini kaydetti.

Sağlık çalışanlarının geçinememe korkusuyla ya emekli olamamakta, ya da emeklilikte de çalışma zorunda kaldıklarını belirtti.


Emekliliğin sağlık çalışanları için çile döneminin adı olduğunu kaydeden Kahveci "bugün sağlık çalışanları için emeklilik yeni bir çile döneminin adıdır. Düşük maaşlar sağlık çalışanlarına emekliliği zehir etmektedir. Zorlu geçen ve uzun süren bir çalışma hayatının ardından alınan maaşla sıkıntı çekmeden hayatını sürdürebilmenin tanımı olan emeklilik ne yazık ki sağlık çalışanları için bir hayal olmuştur." şeklinde konuştu.

Emekli maaşlarının yükseltilmesinin yolunun döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmasından geçtiğini kaydeden Kahveci "Emekliliğin sağlık çalışanlarına zehir olmaması için yapılacak tek bir yol vardır o da döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmasıdır. Türk Sağlık-Sen olarak biz çalışanların bu konuda taleplerini içeren binlerce dilekçeyi Maliye Bakanlığı'na verdik. Sağlık Bakanlığı'nın bir torba yasa hazırlığı içerisinde olduğu dillendirilmektedir. Bizim bu torba yasadan beklentimiz döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması ile ilgili bir düzenleme yapılmasıdır." dedi.

Kahveci düzenlemenin Doktor, hemşire, ebe, sağlık memuru, teknisyen, memur ve hizmetli dahil olmak üzere sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli tüm çalışanları kapsaması gerektiğini söyledi.

Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını aldığı, adaletli bir paylaşımın yapıldığı, vaktinde ve tam ödenen, emekliliğe de yansıtılarak geleceğimizi de garanti altına alan bir döner sermaye sistemi istediklerini kaydetti. YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması