Tüdef: Bankaların Yeni Yıl Kredi Reklamları Vatandaşı Aldatmasın

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, yazılı ve görsel basında sıkça görülen ‘bayram kredisi’ reklamlarına vatandaşların itibar etmemesini istedi.    Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte...

Tüdef: Bankaların Yeni Yıl Kredi Reklamları Vatandaşı Aldatmasın
24 Aralık 2011 Cumartesi 12:03

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, yazılı ve görsel basında sıkça görülen ‘bayram kredisi’ reklamlarına vatandaşların itibar etmemesini istedi.
    Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte bankaların kredi verme yarışına girdiğine dikkat çeken TÜDEF Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, “Bankalar tüketicilere çeşitli kredi seçenekleri sunmakta. En uygun faiz oranı üzerinden yapılan kredi reklamları dikkat çekici olup ve yanıltıcı sonuçlar doğurabilmektedir. Tüketici verilen yüzde oranı üzerinden hesap yapacak bilgiye sahip değildirler. Bu nedenle bankalar; kredi oranlarını yıllık olarak vermeleri ve alınan masraf ve diğer giderleri kalem kalem yazarak ve bu konuda tüketiciyi bilgilendirme yükümlülükleri bulunmaktadır.” diye konuştu.
    Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğinin yedinci maddesinin (f) bendine atıfta bulunan Yılmaz, şöyle devam etti: “Yönetmelikte ‘Kredi hizmetlerine ilişkin reklamlarda, kredi türü ve vadesi, istenen teminatlar ya da aranan diğer özelliklere ve geri ödeme koşulları hususlarında tüketiciyi yanıltabilecek ifadelere yer verilemez. Reklamlarda kredinin faiz oranına yer verilmesi durumunda; noter masrafları hariç olmak üzere, sözleşmesel faiz, vergi ve varsa sigorta prim tutarları, kredi sözleşmesine ilişkin yardımcı hizmet giderleri ve değişik isimler altında alınan her türlü masraflar dahil, tüketicinin ödemesi gereken toplam maliyetin aylık ve yıllık yüzde değeri olarak açık ve anlaşılır bir biçimde belirtilmesi zorunludur’ denilmektedir. Bu konuda BDDK’ya büyük sorumluluklar düşmektedir. Tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunması yapılacak denetimlerle sağlanabilir. BDDK’nın bu konuda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesini ve etkin bir denetim mekanizmasını harekete geçirmesini bekliyoruz.”
    Bankaların, yeni yıl kredi seçenekleri konusunda tüketiciyi ayrıntılı şekilde bilgilendirmek zorunda olduğuna vurgu yapan Sıtkı Yılmaz, şunları kaydetti: “Bankaların bu sorumlulukları yerine getirdikleri söylenemez. Bu nedenle tüketici; yeterince bilgi sahibi olmadığı yeni yıl kredileri konusunda acil karar vermemeli, geleceğini riske etmemelidir. Tüketici, ‘en düşük faizli kredi, masrafsız kredi’ adıyla yapılan reklamların cazibesine kapılmamalı ve zorunlu olmadıkça keyfi tüketim çılgınlığına kapılmamalıdır. Muhtemel riskleri de göz önünde bulundurarak temel ihtiyaçları dışında keyfi harcamalardan kaçınmalıdır. Yine, yeni yıl eğlenceleri ve harcamaları için kredi kartına yüklenmemesi konusunda tüketiciyi uyarmak istiyoruz. ‘SMS ile anında kredi’ adı altında verilen reklamların içeriğini bilmeden kredi talep etmemelerini, bir anlık zevk uğruna geleceklerini karartmamalarını istiyoruz. Kredi kartı akti ve gecikme faizi hala yüksek düzeylerde seyretmektedir. Kredi kartı limitlerine göre önümüzdeki süreçte asgari ödeme tutarları kademeli olarak yükseleceği yönetmelik hükümlerine bağlanmıştır. Bu nedenle kredi kullanmak zorunda kalan tüketicinin sıkı bir aile bütçesi yapması gerektiğine inanıyoruz. Gelir düzeylerine orantılı olarak ve borçlanmaları gerektiğini düşünüyoruz. Herkesin olası kriz dönemlerini de göz önünde bulundurarak hesabını kitabını iyi yapmasını diliyoruz.”
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.