Tübitak’ın "tersine Beyin Göçü Programı" Başarıya Ulaştı

Tersine Beyin Göçü çalışmalarına hız kazandıran TÜBİTAK’ın burs ve destekleri ile 8 yılda toplam 595 araştırmacı Türkiye’ye geri döndü.

Tübitak’ın
16 Mayıs 2015 Cumartesi 10:03

Araştırmacıların tersine beyin göçünü teşvik eden “AB 7. Çerçeve Programı koordinasyonunu 2007 yılından beri yürüten TÜBİTAK, 2010 yılından itibaren de Türkiye’ye dönecek bilim insanlarına “Avrupa ve Ulusal Kaynaklı Fon Fırsatlarının Tanıtılması” ve tersine beyin göçü için “Hedef Türkiye Çalıştayları” düzenliyor. Türk Araştırma Alanı’ndaki son gelişmeler ile araştırmacıların Türkiye’ye dönerken ve döndükten sonra kullanabilecekleri destekler hakkında detaylı bilgilerin paylaşıldığı “Hedef Türkiye Çalıştayları”, Amerika ve Avrupa’da toplam 12 noktada düzenlendi, iki kıtada yaklaşık bin 500 nitelikli Türk Bilim insanına ulaşıldı.

Araştırma Destek Miktarı 30 Bin TL’ye Yükseltildi

Yurt dışında çalışmalarına devam etmekte olan Türk araştırmacıların Türkiye’ye dönmelerini teşvik etmek amacıyla 2010 yılında uygulamaya konulan “TÜBİTAK 2232 Yurda Dönüş Araştırma Burs Programı” kapsamında 2012 yılında yapılan bir değişiklikle, araştırmacıların istihdam edilmesi durumunda burslarının kesilmesi kuralı değiştirilerek, kısmi bursiyerlik uygulaması kaldırıldı. Araştırmacıların istihdam edilmeleri durumunda burslarının tam olarak ödenmesinin devam ettirilmesine karar verildi.

Ayrıca, doktoralı araştırmacıların yanı sıra lisans ve yüksek lisans mezunlarının da programdan yararlanması sağlandı ve araştırmalarına 25.000 TL’ye kadar araştırma desteği verilmeye başlandı. 2014 yılında Program kapsamında hak kazandırma sistemi getirildi, programa başvuru yapabilmek için Türkiye’de Ar-Ge faaliyeti yürüten kurum/kuruluşlardan kabul alma şartı kaldırıldı, araştırma destek miktarı 2014 yılından itibaren 30.000 TL’ye yükseltildi. Araştırmacıların bilim ve teknoloji alanındaki katkılarını artırmak adına, program kapsamında desteklenen araştırmacıların TÜBİTAK’ın diğer destek programlarına başvuru yapabilmesine imkân tanındı.

Programın kurulduğu 2010 yılından bugüne kadar toplam 597 araştırmacı yurda dönüş için başvurmuş, bunlardan 360’ı desteklenmiştir. 2015 yılı Nisan ayı itibariyle 67 başvurunun değerlendirme süreci devam etmektedir. Sağlık Aktüel
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.