TTB’den Sağlık Bakanlığı'na Yazı ..

Türk Tabipleri Birliği, 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaralananlardan tedavi giderleriyle ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’na ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na yazı gönderdi.

TTB’den Sağlık Bakanlığı'na Yazı ..
27 Ekim 2015 Salı 09:47

Türk Tabipleri Birliği, 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaralananlardan tedavi giderleriyle ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’na ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na yazı gönderdi.

Yazılarda, katliamda yaralananlardan bir kısmının tedavilerinin halen hastanelerde devam ettiği belirtilerek, “Terörle Mücadele Yasası’nın 22. maddesi gereğince, açık bir terör saldırısı olduğunda şüphe bulunmayan bu katliamda yaralananların tedavilerinde kendilerinden herhangi bir ücret talep edilmesinin, katkı payı veya katılım payı alınmasının söz konusu olmadığı gibi tedavi için gereken ilaç, tıbbi malzeme, ortez, protez gibi her türlü aracın da sosyal güvencelerine bakılmaksızın temin edilmesi zorunludur” denildi. 

TTB'nin Sağlık Bakanlığı'na Yazdığı O Yazı :

                                              SAĞLIK BAKANLIĞI’NA

Konu: Ankara Katliamı yaralılarının tedavileri.

Bilindiği üzere 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da yapılacak olan Emek, Barış ve Demokrasi Mitingine katılmak üzere toplananlardan, alanda patlatılan bombalar sebebiyle ölen ve yaralananlar olmuştur. 

Ülkemizin yaşadığı bu en ağır terör saldırısında yaralananlardan bir kısmının tedavileri halen hastanelerimizde devam etmektedir. 

Terörle Mücadele Yasasının 22. maddesi gereğince, açık bir terör saldırısı olduğunda şüphe bulunmayan bu Katliamda yaralananların tedavilerinde kendilerinden herhangi bir ücret talep edilmesinin, katkı payı veya katılım payı alınmasının söz konusu olmadığı gibi tedavi için gereken ilaç, tıbbi malzeme, ortez, protez gibi her türlü aracın da sosyal güvencelerine bakılmaksızın temin edilmesi zorunludur. Sayın Sağlık Bakanının yaralılardan ücret istenmesinin kesinlikle söz konusu olmayacağına ilişkin açıklaması da bu bağlamdadır.

Diğer yandan, yaralananlardan ilk tedavileri tamamlanarak taburcu edilenlerin bir kısmının kontrol muayenelerinin yapılması, bir kısmının takip tedavilerinin sürdürülmesi bir kısmının da tedaviden beklenen sonucun elde edilmemesine bağlı olarak ya da patlamaya bağlı olarak gelişen geç etkiler sebebiyle yeni tedavilerinin yapılması gereği de ortaya çıkabilecektir. Yaralıların pek çoğunun Ankara dışından miting için geldiği, dolayısıyla tedavilerinin tamamlanması ya da seyahate elverişli bir noktaya ulaşılmasıyla birlikte yaşadıkları yerlere döndükleri de malumdur. 

Aradan geçen zaman ve ilk tedavilerinin yapıldığı yer ile takip tedavilerinin yapılacağı yerlerin farklı olması sonucunda, kişilerin terör saldırısının yaralıları olduklarının bilinmesine ilişkin zorluklar ortaya çıkmakta; dolayısıyla bu kişilerin tedavilerinin Devlet tarafından karşılanmasına ilişkin kuralın uygulanmasında önemli bürokratik zorluklar yaşanmaktadır. 

Yaralıların sağlık hizmetine erişebilmelerinin sağlanması ve sağlık kuruluşu yöneticileri ile yaşanacak muhtemel sorunların önüne geçilebilmesi için; en azından,  sağlık kuruluşlarına başvurmuş olan Katliam yaralılarına bu durumu belirten epikriz örneği veya benzeri bir belge verilmesi; elektronik sistem üzerinden ulaşılan hasta kayıtlarında da kendilerinden herhangi bir ücret alınmaksızın sağlık hizmeti, ilaç, tıbbi malzeme, vs. temin edileceğinin görülebilmesinin sağlanması yararlı olacaktır. Travmanın geç dönem belirtileri sebebiyle sağlık kuruluşuna başvuran hastalar için de tedavi giderini Devletin karşılamak zorunda olduğu göz ardı edilmemelidir.

Ayrıca, bu kişilerin sağlık hizmetlerine erişmelerinde herhangi bir bedel alınmayacağının sağlık kuruluşlarına duyurulması da, terör mağduru olan yaralıların sağlık hizmetine erişimlerinde karşılaşabilecekleri ek sorunların en aza indirilmesini sağlayabilecektir.
İvedilikle çözümlenmesi gereken bu sorunu bilgilerinize sunar, sürece ilişkin olarak Birliğimizin de bilgilendirilmesini bekler, çalışmalarınızda başarılar dileriz. 

Saygılarımızla,

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ MERKEZ KONSEYİ 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.