Tss: Yine Mi Sözleşmeli Alımı?

Türk Sağlık SEN Gaziantep Şubesinden sözlşemeli alımına tepki

Tss: Yine Mi Sözleşmeli Alımı?
24 Nisan 2016 Pazar 20:07

Sağlık Bakanlığı yetkililerinin sözleşmeli personel alımı hakkındaki duyurusu nedeniyle, Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak bir basın açıklaması düzenledi. Kazak şu ifadelere yer verdi;

Değerli Basın Mensupları;

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklama ile bakanlık bünyesinde istihdam edilmek üzere toplam 17.575 sağlık personelinin alınacağı bildirildi. Hâlbuki 04.06.2011 tarihli Mükerrer Resmi Gazete'de yayınlanan 632 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 4/B'li ve 4924'lü sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi sağlanmıştı.

Ancak Sağlık Bakanlığınca yeni alınacak olan personellerin yine 4/B' li olarak alınacağının açıklanması adayları arasında hayal kırıklığına sebep olmuştur.

Oysaki 2006 yılından beri uygulanan farklı istihdam modelleri çalışanlar arasında mali, sosyal ve özlük hakları açısından uçurum oluşmasına neden olmuştur. Çalışma koşullarını ve iş barışını direk olarak etkilemiştir. Aile bütünlüğünün bozulmasından, sözleşmeli bayan çalışanların bir anne olarak yaşadığı negatif ayrımcılığa kadar pek çok konuda problem teşkil eden bu uygulamanın tamamıyla ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Sözleşmeli çalışanlardan yükselen feryat Bakanlık yetkililerince bilinmesine rağmen, sözleşmeli personel alımında ısrar edilmesine anlam veremiyoruz. Sözleşmeli personel alımı göz göre göre yeni mağduriyetlere ve yeni sorunlara yol açacaktır.

Türk Sağlık Sen'in her alanda sözleşmeliler adına vermiş olduğu mücadele kadroya geçiş ile sonuçlanmasına rağmen yeni sözleşmeli alımı ufukta yeni sorunların doğacağının açık işaretidir. Siyasi irade ve yetkililere çağrımız sözleşmeli personel alımına tamamen ortadan kaldırılmasıdır.

Değerli basın mensupları;

4/B'li sağlık personelinin 4/A maddesine geçiş imkânı tanıyan 632 sayılı KHK'nin aslında hükümetin yanlıştan dönmesinin başlangıcı olması temennimizi belirtmiş olmamıza rağmen yeni personel alımlarında yine 4/B maddesine göre personel alımı yapılması hükümetin gerçek iradesini ortaya koymuştur. Bir kez daha görülmüştür ki; hükümet yanlışta ısrar etmektedir. 632 sayılı KHK bir seçim yatırımı olarak tescillenmiştir. Hükümet çalışanların problemlerini çözmek yerine problem kaynağı sözleşmeli personel alımına devam etmekten derhal vazgeçerek kadrolu personel alımını tesis etmelidir diyor, hepinize saygılar sunuyorum.

Kemal KAZAK

Türk Sağlık-Sen

Gaziantep Şube Başkanı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.