Tss Yabancı Sağlıkçıya Tepkili

TSS yapancı sağlıkçıya tepkili

Tss Yabancı Sağlıkçıya Tepkili
06 Kasım 2011 Pazar 22:59

Sağlık Bakanlığı'nın teşkilat yapısında değişiklik yayınlanan kanun hükmünde kararnamede yer alan bazı düzenlemenin sağlık alanındaki çalışma hayatına zarar vereceğini belirten Genel Başkanımız Önder Kahveci "Sosyal diyalogdan uzak, tarafların ve sivil toplumun görüşü alınmadan hazırlanan Kararnamede yer alan bazı düzenlemeler sağlıkta çalışma hayatına zarar verecek niteliktedir." dedi.
Kararnamede yer alan yabancı doktor ve hemşire getirilmesine yönelik düzenlemeyi eleştiren Genel Başkanımız Önder Kahveci "Biz hemşire ve doktor açığımızı kendi öz kaynaklarımızı planlı bir şekilde kullanarak kapatılmasından yanaydık. Türk diline hakim, Türk kültürünü bilen 100 Bin doktor ve 400 Bin hemşire nerden bulunacak merak ediyoruz. Nerelerden nasıl doktor ve hemşireler gelecek bunları da hep birlikte göreceğiz. Bu düzenleme popülist bir yaklaşım olmuştur. Yabancı doktor ve hemşire bizim için çözüm değildir. Yeni sorunların adıdır. Ayrıca bu düzenleme zor şartlar altında görev yapan doktor ve hemşirelerimizin moral ve motivasyonlarını bozacaktır." şeklinde konuştu.

Bu düzenlemenin Türk sağlık çalışanlarının istihdamını da zarar vereceğini ifade eden Kahveci " Yabancı doktor ve hemşire düşük ücretle sağlık çalışanı istihdam etmenin bir yolu olarakta seçilmiştir. Bu düzenleme hemşire ve doktorlarımızın ilerleyen süreçte istihdamlarına da zarar verecektir Ülkelerinde 200 dolar aylıkla çalışırken Türkiye'ye gelerek çalışacak yabancı doktorların verdiği sağlık hizmetinin kalitesi de tartışmalı olacaktır. Daha da önemlisi bunun faturası doğrudan vatandaşa çıkacaktır." dedi.

Söz konusu kararnamede vekil ebe hemşirelerin 4-B'ye geçirilmesini olumlu bir düzenleme olarak gördüklerini kaydeden Kahveci "Biz tüm çalışanların kadrolu olmasından yanayız. Söz konusu kanun hükmünde kararname ile vekil-ebe hemşirelerin 4/B'li sözleşmeli kadroya geçirilmesi olumludur. Çünkü bu düzenleme ile vekil ebe hemşirelerin mali ve sosyal haklarında iyileştirmeler olacak. Ama bu düzenlemede de 1 yıldır çalışıyor şartı getirilmesi mağduriyete neden olmuştur." şeklinde konuştu.

Kahveci kararname ile birlikte kamu hastane birliklerinin hayata geçirildiğini kaydederek "Kamu Hastane Birlikleri 2007 yılından beri gündemeydi. O günlerde yapılmak istenen düzenleme ile bugün yayınlanan arasında önemli farklılıklar var. Hastanelerin yerel idarecilerinin kontrolüne geçmesi gibi düzenlemeler yer almıyor. Bu konuda bizim yürüttüğümüz çalışmaların önemli katkısı olmuştur. Fakat kamu hastane birliklerinin sözleşmeli çalışmayı getirmesini kabul etmek mümkün değildir. Hükümet sözleşmelileri kadroya geçirirken, Sağlık Bakanlığı'nın ısrarla sözleşmeli çalışmada diretmesini anlamak mümkün değil. " dedi.

Kahveci daha önce kararname taslağında yer alan vekaleten görev yapanların bir günde bulundukları göreve asaleten atanmalarını sağlayan düzenlemenin ve siyasi memurluğun kararnamede yer almamasının olumlu olduğunu belirtti. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.