Trabzon Numune Taşınmasın

TSS AÇIKLAMASI

Trabzon Numune Taşınmasın
08 Şubat 2012 Çarşamba 18:04

Değerli basın mensupları, değerli Trabzonlular, değerli hastane çalışanları;

Bugün burada Trabzonumuzun siyasi parti il başkanları, ilçe başkanları, meslek odası, esnaf odası, şoför odaları, durak başkanları, muhtarlarımız ve sendika başkanları ile birlikte halktan gizlenerek kapatılan Numune Eğitim ve Araştırma Hastanemizin taşınması hususunu paylaşmak için toplanmış bulunmaktayız.

Değerli katılımcılar, hatırlanacağı üzere son birbuçuk yılda yine burada iki defa basın açıklaması yaptık ki, sesimizi Ankara'da bizden habersiz karar alanlar duysun diye. Ancak, Trabzon halkının bu talebini ne yazık ki duyan olmadığı gibi masa başında alınan karar alelacele hayata geçirilmek istenmektedir.

Siz kamuoyunun da yakından bildiği üzere, Sağlık Bakanlığı uygulamaya koyduğu sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde ilimizde sağlık alanında değişimler yapmıştır halen de yapmaktadır. Bu değişimler yapılırken göz önüne alınması gereken ana ilkeler hızlı, etkin, nitelikli ve verimli sağlık hizmetinin sunulacak olmasıdır.

Bu çerçevede, 1947 yılında yapılan ve Trabzon'umuzun tarihine eşit olan Numune Hastanesi (yeni adıyla Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi) Yomra İlçesine bağlı Kaşüstü mevkiinde yeni yapılan ve halen çevre düzenlemesi ve altyapısı yapılmakta olan yeni binaya personeli, alet ve ekipmanı ile birlikte taşınmaya başlanacaktır.

450 yatak kapasiteli 970 devlet memuru ve 400 civarında taşeron firma elemanının çalıştığı ilimize ve bölgemize kaliteli sağlık hizmeti vermek adına mevcut bu hastane binasının ameliyathanesi, yoğun bakım ünitesi ve acil servisi daha yeni tadil edilmiştir. Kemoterapi Ünitesi, Yanık Ünitesi, Denizde Vurguna maruz kalan ve şeker hastalarına yönelik Basınç Odası yapılmış ve hizmete girmiştir. Altı ve sekiz kişilik odalar, özel banyolu odalara dönüştürülmüştür. Bunun yanında birçok daha yenilik ve tadilatlar yapılmıştır.

Hastanenin taşınmasının gündeme geldiğinden bu yana hastanenin tecrübeli hekimleri birer birer ayrılarak özel hastanelere geçiş yapmıştır. Bundan sekiz ay öncesine kadar günde 3750 hasta muayenesi gerçekleştirilen hastanede taşınmanın söylentisi nedeniyle 2500 civarına kadar düşmüş günden güne de bu sayı düşmektedir.

Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanları hastane çevresinde ikamet etmekte, çocukları hastane etrafındaki okullarda eğitim görmekte kısaca aile hayatlarını ve düzenlerini bu şekilde idame ettirmektedirler. Yine, ekonomik düzeyleri düşük 701,14 Tl aylık ücretle çalışan ve dolmuş parası vermeye güçleri olmayan taşeron firma elemanları da bu taşınmadan özellikle ekonomik açıdan oldukça mağdur edileceklerdir.

Bu taşınmaya, hasta ve hasta yakınları, hastane çalışanları, mahalle halkı, çevredeki esnaflar, çevresinde bulunan onlarca amatör spor kulüpleri, dolmuş durakları ve sivil toplum örgütleri de karşıdır. Kapalı spor salonu ve her iki futbol sahasına 50 metre mesafedeki bu hastanede spor yaralanmalarına ilk müdahale de yapılmaktadır.
Bu taşınmaya, yine cemaati azalacak camii, müşterisi azalacak eczane, medikal, market, bakkal, pastane, lokanta, hırdavatçı, simitçi, pastacı, berber, manav, kırtasiye, konfeksiyoncusu karşıdır. Taşınmaya ve birkaç yıl içerisinde de kapatılmaya en çok sevinecek olanlar ise Kaşüstü hastanesi etrafında karar öncesi bedavaya arsa ve arazi alanlar ile, kooperatif dikmeye hazırlananlar olacaktır.

Değerli basın mensupları,

Sağlık Bakanlığı'nca ülke genelinde sekiz adet olarak yaptırıldığı ifade edilen tIp hastanelerin her birisinin şehir merkezine uzaklığı 2-6 km'den fazla değildir. Örneğin Erzurum ve Samsun'da yapılan aynı statüdeki hastaneler şehre yakındır, ulaşımı da kolaydır. Oysa Trabzon'daki hastanenin şehir merkezine mesafesi köy yolunu kullanmak suretiyle 17 Km'dir.

Milyonlarca TL harcanarak yapılan bu hastanenin fizibilitesi ve planlaması iyi yapılmamıştır, köy yolu ulaşımı hesap edilmemiştir, mahalle içerisinden yapılacak trafik güvenliksizdir, ambulansların ve araçların trafik kazası yapma riski yüksektir.

Binanın eksik teslim alınmıştır. Zira, duvarları su sızdırmakta, bina gündüz vakti dahi karanlık görünümlü, içi havasız, gün ışığı, güneş ışığı hastaneye hiç girmiyor, koridorlar dar, kapılardan sedye sığmamakta bu nedenle birçok kapı yeniden elden geçirilmiştir, binanın birçok yerinde tadilat yapılmaktadır, hemşire odalarında elektrik ve bilgisayar panoları mevcut olup çalışanlar dinlenme odalarında bile radyasyon riskine açıktır, zemin altı katlarında yemekhane yapılması hastaneyi yemek kokusuna boğacaktır, laboratuar olarak ayrılan bölüm zemin altında olup hapishaneden farksız havasız, penceresiz olup pencere açılması klima konulması mümkün olmayıp tamamen dört duvar arasına sıkıştırılmıştır, binanın ısınması ve yalıtımı iyi değil. Tün bu tespitler ışığında bu binanın hastane olarak planlanmadığını düşünmekteyiz. Binanın tek olumu yanı tek ve çift kişilik hasta odalarıdır. Sağlık Bakanlığı hasta ve hasta haklarına gösterdiği duyarlılığı çalışana neden göstermiyor. Bu hastanede hastaya hizmet edecek de insandır. Böyle bir ortamda nasıl sağlık hizmeti verilir. Bu nasıl hastanecilik anlayışıdır. 24 saat burada sağlık hizmeti verecek çalışanın sağlık hakkı yokmu? Bu nedenle taşınma derhal durdurulmalı ve bu bina bağımsız denetçiler ve müfettişler tarafından denetlendikten sonra teslim alınmalı ve sağlık hizmetine açılmalıdır.

Ayrıca, yeni hastaneler yapılırken ulaşım, konaklama, yerleşik nüfus, bina yoğunluğu, sosyal tesisler vb gibi hususlar dikkate alınmalıydı. Burada bu önemli ilkeler göz ardı edilerek hatalı bir sağlık yatırımı yapılmıştır.
Hastaların sabah muayenelerinde tetkik amacıyla verecekleri kan, idrar, röntgen, bbt, mr, usg vb.gibi çekimlerinin sonuçlarını almak için dört saat civarında beklemeye ihtiyaçları vardır. Hastane binasından başka bir bina bulunmayan bu alanda hasta ve hasta yakınlarının sosyal yönden faydalanacağı bir yer de yoktur.
Şehir merkezine uzak, ulaşımı sorunlu olan ve sağlıkta dönüşüm projesinin ana ilkesi olan hızlı, etkin, nitelikli ve verimli sağlık hizmeti sunulması temel ilkelerine aykırı olan bu yeni hastanenin yeniden tadil edilerek yaşlı insanlarımız için Geriatri, kanserli hastalarımız için Onkoloji veya akıl sağlığı hastalarımız için Psikiyatri Hastanesi olması çok daha uygun olacaktır.

Bunun mümkün olmaması halinde mevcut hastanenin eğitim ve araştırma kısmı taşınmalı genel hastane kısmı yine tüm poliklinikleri ve yatak sayısıyla birlikte yerinde kalmalıdır. Bu sayede de gerek Trabzon'da ikamet eden hasta ve yakınlarının ve gerekse Giresun, Ordu, Artvin, Rize, Gümüşhane ve Bayburt illerinden gelecek hasta ve yakınlarının mevcut hastaneden sağlık hizmetini alması daha kolay ve uygun olacaktır.
Bunun aksi halinde saniyelerin çok önemli olduğu sağlık hizmetlerinde hastalar ne yazık ki Kaşüstündeki hastaneye hızlı bir şekilde ulaşamayacak ve belki de bu nedenle ambulanslarda bile can kayıpları yaşanabilecektir. Bu hastane bu haliyle halkımızın sağlık hizmetine katkı veremeyeceği gibi halkın, engellilerin ve sağlık çalışanların mağduriyetlerine sebep olacaktır.

Buradan daha önce yapılan Samsundaki hastane binası eksiklikleri nedeniyle hastane idaresince halen daha teslim alınmamıştır. Erzurum'daki hastane şehirdeki diğer hastanelerin acil servislerinin kapatılamasına müteakip bir nebze de olsa zarardan kurtulmuştur. Görünen o ki 17 km mesafedeki bu hastane büyük bir ihtimale kendi masrafını dahi karşılayamayacak, günlük 3000 poliklinik sayısını ancak 500'ünü kurtarabilecek hastalar özel hastanelere gidecek, çalışanlar döner sermayeden de mağdur olacaktır.

Değerli basın mensupları, değerli katılımcılar,

Biz şehrimize hangi tür yatırım yaptıysa ona teşekkürü bir borç biliriz. Zira bizler halka hizmetin hakka hizmet olduğu bilincine sahip insanlarız.
Bakın, yakın zamanda sahil yolu üzerindeki yeni binasına taşınan Akçaabat Devlet Hastanesi iyi şartlarda hizmet veriyor, halk memnun çalışanlar memnun, emeği geçenlere teşekkür ederiz. Yine, Merkez Yenimahallede eski tekel binasının yerinde yapılmakta olan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi binası şehir içinde hizmet verecek, bundan halk da memnun olacak çalışanlarda memnun olacak. Ancak, burada durum farklı bu taşınma işleminden ne hastane idaresi, ne çalışanlar, ne de halk memnun.

Zira, yeni planlamaya göre şu anda Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi kapatılmıştır. Bu tabelayı son defa resimleme şansınız bugün vardır yarın olmayacaktır. Bu hastane Yomra ilçemizin Kaşüstü beldesinde açılacak Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ek polikliniği olmuştur. 450 yatak sayısı 150 ye düşüyor, tüm poliklinikler, acil servis bir süre daha, yani halk yeni hastaneye alışana kadar çalışacak, daha sonra diğer büyük bir ihtimalle yıkılacaktır. Bu hastanede muayene olarak yatırılmasına karar verilen hastalar ambulanslarla Kaşüstüne nakledilecek. Hasta Kaşüstünde yatacak, hastayı yatıran hekim ise burada başka hasta muayenesi yapacak, o halde yatırdığı hastanın günlük takibini nasıl yapacak. Herhalde böyle bir garip sistem ülkemizde belki de bizim ilimize nasip olacaktır.

Hastane çalışanları o bölgede ikamet etmeye kalksa nerede ikamet edeceklerdir. Bu kadar bina nasıl sağlanacak. Günlük servis tutulması düşünülmekteymiş, yani hergün onbeş otobüs sabah akşam yeni hastaneye personel servisi çekecek. Ancak, bunu karşılayacak gelir nereden gelecek. Zaten taşınmanın söylentisi, sağlıktaki yapboz uygulamaları ve bazı hastanelerde sağlık çalışanlarına yapılan baskı şimdilerde hekimler üzerinde de yapılması nedeniyle hekimlerin çoğunluğu birer birer özel ve diğer hastanelere gitmektedirler. Devlet hastanelerinin tümü neredeyse zarar edecek düzeye gelmektedirler. Birçok hastane firmalara borçludur.

Henüz iş işten geçmeden bu taşınma işlemi durdurulmalı, Yomra Kaşüstündeki hastanenin farklı bir dalda sağlık hizmeti sunması gerekmektedir.

Değerli basın mensupları,

Ayrıca, bir personel dahi buradan ayrılarak yeni hastanede çalışmaya başladığı an 657 sayılı devlet memurları kanunu ve 6245 sayılı harcırah kanununa göre hemen harcırahı verilmeli ve kanun gereği 15 günlük mehil müddeti kullandırılmalıdır. Bu durumda yeni hastane 15 gün hizmet veremeyecek duruma gelebilecektir. Bu nedenle, bu durum çözülmeden hiçbir çalışanı Kaşüstüne gönderemezsiniz.
Değerli basın mensupları, değerli misafirler. Umarım bu defa sesimizi duyarlar da iş işten geçmeden pişman olunmadan bu taşınma durdururlar. Zira yine uyarı görevimizi yaptık.

Basın açıklamamıza katılımınız nedeniyle teşekkür eder, saygılarımızı sunarız. 03.02.2012


Mustafa SERDAR

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.