Trabzon Çaykara Ataköy Ruh Ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Personel Mağduriyeti

Trabzon Çaykara Ataköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Personel Mağduriyeti

Trabzon Çaykara Ataköy Ruh Ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Personel Mağduriyeti
12 Nisan 2012 Perşembe 21:18

Trabzo Çaykara Ataköy Ruh ve Sinir hastalıkları hastanesinde çalışan sağlık çalışanları 2012 yılının Şubat ayı döner sermayesi ek ödememizi alamadılar. Hastane idarecileriyle şifahen yapılan görüşmelerde faturalandırma edilen miktardan hizmet alımıyla çalışan personelin maaşları, döner sermayeden maaş alan personelin maaşlarının yatırıldığı ve önceki aylardan borcumuz olan kalorifer yakıt parasının ödendiği, geri kalan miktarın personele ek ödeme yapacak kadar yeterli olmadığı söylenmiştir.Maliye Bakanlığı    18/02/2009   genelgesinde Nakit Sıkıntısı Bulunan Döner Sermaye Saymanlıklarında Ödemelerde Öncelik Sırası belirlenmiştir.Sitemize gelen bir çok mail hastane yönetiminin ya genelgeden habersiz olduğu personeli mağdur etmektedir.

İşte Genelge

T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Muhasebat Genel Müdürlüğü

                                                                                           18/02/2009 
Sayı   : B.07.0.MGM.0.23/ 115-2277
Konu  : Nakit Sıkıntısı Bulunan Döner Sermaye
Saymanlıklarında Ödemelerde Öncelik Sırası
 
..................VALİLİĞİNE
(Defterdarlık)

Nakit mevcudu tüm ödemeleri karşılayamayan döner sermaye saymanlıklarındaki ödemelerde, hizmetlerin aksatılmadan yürütülmesi, uygulamada birliğin sağlanması, şikâyetlerin en aza indirilmesi ve ödemelerin objektif kriterlere dayandırılması amacıyla bazı esaslar tespit edilerek, 25/12/2008 tarihli ve B.07.0.MGM.0.23/115/19742 sayılı genel yazımızla duyurulmuştu.

Bu defa, ilgi genel yazımız uygulama sonuçları ve Bakanlığımıza gelen talepler de dikkate alınarak, ödemelerde öncelik hususunda aşağıda yer alan düzenlemenin yapılması, Maliye Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında 178 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 11 inci maddesinin (d) bendinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden uygun görülmüştür.

Bilindiği üzere, 01/05/2007 tarihli ve 26509 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Döner Sermayeli İşletmeler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin “Ödemelerin yapılmasında öncelik” başlıklı 22 nci maddesinde; işletmelerin nakit mevcudunun tüm ödemeleri karşılayamaması hâlinde giderlerin, muhasebe kayıtlarına alınma sırasına göre ödeneceği, ancak, bu ödemelerin yapılmasında sırasıyla;

a) Katkı payları hariç olmak üzere özlük haklarına ilişkin ödemelere,

b) Kanunları gereğince diğer kamu idarelerine ödenmesi gereken vergi, resim, harç, prim, fon kesintisi, pay ve benzeri tutarlara,

c) Çeşidine bakılmaksızın Bakanlıkça belirlenen tutarın altındaki giderlere ilişkin ödemelere,

ç) İhalesi yapılan temizlik, yemek hazırlama ve dağıtım, güvenlik, bilgisayar sistemlerine yönelik hizmet alımları gibi yoğun emek gerektiren, düzenli ve kesintisiz yürütülmesi gereken hizmetlere ilişkin ödemelere,

d) Mevzuatları gereği döner sermaye gelirlerinden; personele yapılacak ek ödeme, katkı payı gibi ödemelere,

Öncelik verileceği hükmüne yer verilmiştir.

Bu hükümler dikkate alındığında; nakit mevcudu tüm ödemeleri karşılayamayan döner sermaye saymanlıklarında, 1 Mart 2009 tarihinden itibaren ödemeler aşağıda belirtilen esaslara göre gerçekleştirilecek, hak sahiplerinin mağdur olmaması için gerekli tedbirler alınacaktır.

1- Yönetmeliğin 22 nci maddesinde yer alan;

a) Katkı payları hariç olmak üzere özlük haklarına ilişkin ödemelere,

b) Kanunları gereğince diğer kamu idarelerine ödenmesi gereken vergi, resim, harç, prim, fon kesintisi, pay ve benzeri tutarlara,

c)Yönetmeliğin ( c ) bendi esası uyarınca çeşidine bakılmaksızın 3.000-TL’nin altındaki giderlere ilişkin ödemelere,

ç) İhalesi yapılan temizlik, yemek hazırlama ve dağıtım, güvenlik, bilgisayar sistemlerine yönelik hizmet alımları gibi yoğun emek gerektiren, düzenli ve kesintisiz yürütülmesi gereken hizmetlere ilişkin ödemelere,

d) Mevzuatları gereği döner sermaye gelirlerinden; personele yapılacak ek ödeme, katkı payı gibi ödemelere,

Öncelik verilecek ve bunların ödenmesinde sıkıntı yaşanmaması için belirli bir nakit ayrılacaktır.


2 –Ödeme Planı yapılırken;

a) Elektrik, su ve doğalgaz giderleri ile işletmelerin birbirlerinden yapacakları mal ve hizmet alımlarına ilişkin ödemeler Yönetmeliğin (b) bendi kapsamında değerlendirilecektir.

b) Hastane döner sermayelerinde tedavi hizmetleri, diğerlerinde ana hizmet faaliyetlerinden kesintisiz ve ertelenemez nitelikte olduğuna idarelerince karar verilen mal ve hizmet alımları ile hizmete yönelik kira giderleri, tüp gaz, oksijen gazı alımları ile tıbbi görüntüleme ve laboratuar hizmetleri de Yönetmeliğin (ç) bendi kapsamında değerlendirilecektir.

3- Ayda bir veya iki defa yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde işletme yetkilileri ile birlikte düzenlenen ve imzalanan ödeme planının bir sureti ilgililerin görebileceği bir yere (ilan panosu vs.) asılacak, bir örneği de denetime esas olmak üzere dosyalanacaktır.

4-Ödeme planı hazırlanırken,  o ay yapılacak tahsilatlar da dikkate alınacaktır.

5-İşletmelerin nakit mevcudunun yeterli olması durumunda ödemeler, ödeme emri belgelerinin muhasebe kayıtlarına giriş sırasına göre yapılacaktır. Ödeme emri belgesi ve eki belgeler üzerinde saymanlıklarca yapılan kontroller sonucu noksanlığı tespit edilerek tamamlanmak üzere işletmelerin ilgili birimlerine iade edilen ödeme emri belgeleri, söz konusu noksanlık tamamlanarak saymanlıkların kayıtlarına alındığı tarihte işleme tabi tutulacaktır.

6- Uygulamaya 1 Mart 2009 tarihinden itibaren başlanacaktır.

7- 25/12/2008 tarihli genel yazımız yürürlükten kaldırılmıştır.

Bilgilerini bu genel yazımızın iliniz dahilindeki tüm döner sermaye saymanlıklarına duyurulmasını rica ederim.

Hasan Basri AKTAN
Bakan a.
Müsteşar

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.