Torba Yasasında ''aciller'' Tıbbi Sekreterlerler Düzenleme İstiyor...

TORBA YASASINDA ''Aciller'' TIBBİ SEKRETERLERLER DÜZENLEME İSTİYOR...

Torba Yasasında ''aciller'' Tıbbi Sekreterlerler Düzenleme İstiyor...
24 Şubat 2014 Pazartesi 18:33

   TBMM'DE Ak Parti seçim sonrasını bekleyemedi; Hükümetin acil çıkması gerektiğini düşündüğü düzenlemeleri İnternet Yasasında Değişiklik teklifiyle birlikte aciller listesine aldı. Sağlıkçılar arasında neden Tıbbi sekreterler 4+2 yıl emek verdiler diyemi?

    Türkiye'de bu mesleğin mağduriyetini bütün herkes duydu. TBMM'de 10'nun üzerinde soru önergeleri sunuldu.TBMM'de Meclis araştırmaları sunuldu.Farklı illerde seslerini duyurmak için eylemler yapıldı. En son eylemi 17.02.2014 Ankarada seslerini duyurmaya çalıştılar.Twitterda farklı etkinlikler yapıldı.Sağlıkçılar arasında neden Tıbbi sekreterler 4+2 yıl emek verdiler diyemi?. Tıbbi sekreterler Ankara'da AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelikle sorunlarını hem sözlü hemde yazılı olarak sundular.Daha sonra Başbakan Başdanışmanı ve Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğana mağduriyetlerini dile getirdiler.Mağduriyetleri giderilmeyen gençler kısa bir zaman sonra AK Parti Milletvekili Sağlık Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Necdet Ünüvar 'la görüştüler. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun Ayrıntılı olarak mağduriyetlerini dile getirdiler.

   Kısa bir süre sonra Twitterdan açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun Tıbbi sekreterlerin alınacağını mağduriyetlerin çözüleceğini dile getirdiler. Tıbbi sekreterlere Mağduriyetlerini giderileceklerini söyleyen bütün yetkilier halen hiçbir yerden ses gelmedi. En son olarak 16.02.2014 Ankarada Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas 'la görüştüler. Bu mağduriyetin artık giderilmesini istiyoruz. Tıbbi sekreterler olarak bir açıklama yapılmasını istiyoruz. Önemli konulardan olan Aile hekimlikleri iş yükünden rahatsız yazışmaların Tıbbi sekreterlerin yapmasını istiyorlar. Tıbbi sekreterler olarak bu konu hakkında düzenleme yapılırsa acil çıkması gerektiğini düşündüğü düzenlemeleri Aile hekimliği düzenlemesini Tıbbi sekreterler için birlikte ?aciller? listesine almasını istiyoruz.
Aile hekimlerinin kullandığı basılı veya elektronik ortamda tutulan kayıtlar, kişilerin sağlık dosyaları ile raporlar, sevk belgesi ve reçete gibi belgeler resmi kayıt ve evrak niteliğindedir. ) Kayıtlı kişi sayısı, yapılan hizmetlerin listesi, muayene edilen ve sevk edilen hasta sayısı, kodları ile birlikte konulan teşhisler, reçete içeriği, aşılama, gebe ve lohusa izlemi, bebek ve çocuk izlemi, aile plânlaması ve bulaşıcı hastalıklar ile ilgili veriler ve Bakanlık tarafından belirlenen benzeri veriler evrak kayıt kriterlerine göre belirli aralıklarla düzenli olarak basılı veya elektronik ortamda Bakanlığa bildirilir. Kayıtlı kişilerin kişisel sağlık dosyalarını tutmakla Tıbbi sekreterler yükümlüdür.

     Dört Yıl Sağlık Meslek Lisesinin Tıbbi Sekreterlik Bölümünü Okuduk, 2 Yıl Tıbbi Dokümantasyon Ve Sekreterlik Programını Bitirdik. İş alanı geniş olan tıbbi sekreterler Hastaneler, Halk sağlığı müdürlüğü Toplum sağlığı merkezleri.İş alanı geniş olmasına rağmen atanamıyor. Sağlıktaki şiddet olaylarının artmasının nedeni eğitimsiz kişilerin görevleri olmadıkları halde o işlerde çalıştırılmasıdır.
Tıbbi sekreterler kendi işini yapmayacaksa ne işi yapacak merak ediyoruz. Aile Hekimliğinde Tıbbi Sekreter Çalışırsa İşsiz Tıbbi Sekreter Kalmaz. Aile hekimliğinde resmi yazışmalar olarak Tıbbi sekreter yapar. Aile hekimi, kendisine kayıtlı kişileri bir bütün olarak ele alıp kişiye yönelik koruyucu, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini bir ekip anlayışı içinde sunar. Periyodik sağlık muayenesi yapmak. Aile hekimlikleri iş yükünden şikayetçi resmi yazışmaların Tıbbi sekreterlerin yapmasını istiyorlar.
Tıbbi sekreterler diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliğini, kayıtların tutulmasını, çalışma ve denetime ilişkin sair usul ve esasları belirlemektir. Kendisine kayıtlı kişileri yılda en az bir defa değerlendirerek sağlık kayıtlarını güncellemek. Sağlık hizmetlerini güçlendirmek ve verilen sağlık hizmetinin kalitesini artırmak için aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarının çalışma usul ve esaslarını belirlemek kendi işini yapmasıdır. 112 çağrı merkezleri için Tıbbi sekreter önemlidir.Tıbbi sekreterler Aile hekimin ve aile sağlığı elemanın üzerinde iş yükünü hafifletir sağlık hizmetinin verimini artırır.

   Asm?lerde Çalışan Geçici Tıbbi Sekreterler Maaş Olarak 800 İle 1200 Arası Alıyorlar. Sınıflandırmadan Dolayı Tıbbi Sekreterleri Çalıştırıyorlar.Tıbbi sekreterler olarak Aile Hekimliğinde bütün yazışmaları yapar. Hem doktorların ve hemşirelerin üzerinde yazışmayla ilgili bir problemleri kalmaz.Doktorlar hem hastalarla daha fazla ilgilenir daha verimli olur hemşireler ise Tıbbi müdahalelerini düzenli bir şekilde yaparlar. Hem Hükümete hem de Sağlık bakanına burada kolaylık geliyor. Hükümet işsizlikten fayda sağlıyor. Sağlık Bakanına ise kendi sağlık personeli işsiz kalmıyor. Sağlık personeli olan Tıbbi sekreterler ise emeğin hakkını alır ve işsiz kalmaz. Tıbbi sekreterler olarak da sağlık bakanına bir güven duyarlar. Aile hekimliğinde Tıbbi sekreterler için bir genelge ya da yönetmenlik çıkarırsa, Aile hekimliğinde Tıbbi sekreterler aile sağlığı elemanı olsun. Aile hekimliğinde Sınıflandırmadan dolayı zaten tıbbi sekreterler çalıştırılıyor maaşları ödeniyor. Tıbbi sekreterler olarak maaş olarak aynı olsun ama aile sağlığı elemanı olarak görev alalım güvencemiz olsun. Sınıflandırmadan dolayı B sınıfı için 1 Tıbbi sekreter A sınıfı 2 Tıbbi sekreter çalıştırılıyor.Halk sağlığı Müdürlükleri Doktorlara Aile Sağlığı Merkezleri kiralıyor.Hemşireler Aile hekimliğinde aile sağlığı elemanı olarak sözleşme imzalıyorlar. Aile Sağlığı merkezleri sınıflandırmaya geçtiği zaman doktorların maaşında ek olarak bir fazla olarak alıyorlar. Tıbbi sekreterleri çalıştırdıkları için maaş konusunda 800 yada 1200 TL veriyorlar. Sağlık bakanı bu konuya biran önce el atarsa tıbbi sekreterler olarak mağduriyetleri kalkar. Türkiye Geneli Aile hekimliğinde Tıbbi sekreterler çalışırsa işsiz tıbbi sekreter kalmaz.

   Sağlık Bakanına ve yetkililere sesleniyoruz bu önemli konuda biran önce önlemini alırsa hem işsiz sağlık personeli rahat eder hem de maliyeden hükümet rahatlar. Aile hekimliğinde resmi yazışmalar ve kayıtların tutulmasında Tıbbi sekreterler yükümlüdür. Hükümetimizden LİSE ve Üniversiteli Tıbbi sekreterler olarak bir açıklama yapılmasını istiyoruz. Önemli konulardan olan Aile hekimlikleri iş yükünden rahatsız yazışmaların Tıbbi sekreterlerin yapmasını istiyorlar. Sağlıkçılar arasında neden Tıbbi sekreterler 6 yıl emek verdiler diyemi? Tıbbi sekreterler olarak bu konu hakkında düzenleme yapılırsa acil çıkması gerektiğini düşündüğü düzenlemeleri Aile hekimliği düzenlemesini Tıbbi sekreterler için birlikte aciller listesine almasını istiyoruz.

Unutulmamalıdır ki 'Bütün Tıbbi Sekreterler (Lise-Önlisans) birdir, birliktir, beraberdir ve kardeştir. Hep Birlikte el ele...'

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.