Torba Yasa Memuru Sevindirdi Mi ?

Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren torba yasa’nın memuru sevindirmediğini söyledi.

Torba Yasa Memuru Sevindirdi Mi ?
25 Eylül 2014 Perşembe 11:20

Yasallaşan torba yasa ile ilgili yazılı basın açıklaması yapan Taşkın, torba yasa’ya sonradan eklenen 82. Maddenin yasallaşmasını eleştirerek şöyle dedi: “82. Madde memurun iş güvencesini elinden almıştır. İdareye, siyasi gücünü kullanma yetkisi vermektedir. Mahkemeyi kazanan memurun iki yıl mağdur edilmesine imkân tanınmıştır. Mahkemeyi kazanan memuru iki yıl boyunca kasten görevine atamayacak olan amire ceza ortadan kaldırılmış, memuru, amirin kölesi haline getirmiştir.

“Kamu görevlileri hakkında tesis edilen atama, görevden alma, göreve son verme, naklen veya vekaleten atama, yer değiştirme, görev ve unvan değişikliği işlemleriyle ilgili olarak verilen iptal ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarının gereğini yerine getirmeyen kamu görevlisi hakkında ceza soruşturması ve kovuşturması yapılamaz; ancak disiplin hükümleri saklıdır.”

Kamu görevlileri hakkında yapılan bu tür idari tasarruflar; telafisi güç veya imkansız zararlar doğurmaz.”

Şeklindeki düzenlemenin yasallaşmış olmasından son derece endişeliyiz. Anaya’nın 125. Maddesine aykırı olduğunu daha önce yaptığımız basın açıklamalarında duyurmuştuk..

Memurun Saygınlığı Yok Edildi
Devlet memuru, devleti temsil eder. Bu temsilin saygınlığı ortadan kaldırılmıştır. Bu yasa ile memur, amirin inisiyatifine bırakılmıştır. Memur, resmen amirin kölesi haline gelmiştir. Amir, Anayasa’nın 125. Maddesine aykırı bir şekildte hukuksuz işlem tesis edebilecek ve bu işleminden dolayı disiplin cezası dışında herhangi bir yaptırımla karşı karşıya kalmayacak. Bu madde nedeniyle, memur tarafsızlığını yitirecektir. Keyfi işlemler artacaktır.

Sözleşmeli Personelin Memur Kadrosuna Atanması Olumlu

657 Sayılı D.M.K.nun 4/B maddesine göre istihdam edilen İl Özel İdaresi, Belediye ve bağlı kurulaşları ile mahalli idare birliklerinde Belediye Kanunu’nun 49. Maddesinin 3. Fıkrasına göre çalışan personelin ve kamu kurum ve kuruluşlarının merkez teşkilatlarının büyük ölçekli bilgi işlem birimlerinde, bilişim hizmetlerinde fiilen çalışanların kadroya alınmasını Anadolu Sağlık Sen olarak olumlu karşılıyoruz. Ancak söz konusu çalışan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi oldu bittiye getirilmemelidir. Bunların özlük haklarının korunması gerekir.

Yardıma Muhtaçlara Fazladan Yapılan Ödemeler

Muhtaç, güçsüz ve kimsesizlerden 65 yaşını doldurmuş olanlara yapılan fazla ödemelerin faizlerinin silinerek anaparanın alınmayacak olması güzel bir adımdır. Ancak 65 yaş sınırını uygun görmüyoruz. 50 yaşında olup aynı durumda olan vatandaşlara karşı haksızlık yapılmaktadır. Bunun düzeltilmesini bekliyoruz.

Yargı Kararı İle Devlet Memurluğundan Çıkarılanlar

Yargı kararı ile devlet memurluğundan çıkarılanların açıktan atanmak suretiyle yeniden memurluğa alınmalarının gerekçeleri nedir? Hangi nedenden dolayı memurluğuna son verilenler atanacak ya da atanamayacak? Bu hususların açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. Bu konudaki endişemiz şudur; dayısı olanın açıktan ataması yapılabilecek, garibanlar yine açıkta kalacak.

TMMOB’nin Plan ve Projelerde Vize ve Onay Yetkisinin Kaldırılması

Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası Birliği'nin (TMMOB) plan ve projelerde vize ve onay yetkisinin kaldırılmasının siyasi olduğu biliniyor. Hükümet daha önce bu konuyu defalarca dile getirmiştir. Hükümet’in yasayı çıkartırken siyasi düşünce ve endişelerden değil, kamu yararı gözeterek hareket etmesi zorunludur.

Memurlukta Bir Sınıfa İmtiyaz Tanınamaz

Büyükelçi olarak atanan kişilerin, görev sürelerinin dolması halinde Bakanlıktaki görevleri devam ettiği müddetçe Büyükelçi unvanlarını kullanmaya devam etmeleri, yine açıktan ve memurluktan daimi temsilciliğe atananların görev sürelerinin dolması halinde Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmaya devam etmeleri ve Büyükelçi unvanını kullanmasına imkân tanınan maddeyi olumsuz olarak değerlendiriyoruz. Bu madde memurlukta belli bir sınıfa imtiyaz vermektedir. Bu da Anayasa’ya aykırıdır.

Toplumun Sessizliği Hükümet’in İşine Yarıyor

Yasallaşan torba yasa birçok yönüyle olumsuzdur. Toplumun belli bir kesimini sevindirirken, belli bir kesimini korkuya ve endişeye sevk etmektedir. Hükümet’in işi toplumda korku ve endişe yaratmak değil, toplumun bütünü sevindirmek, huzurunu, refahını sağlamaktır. Bu haliyle torba yasaya sevinmemiz ve kabul etmemiz mümkün değildir. Türk toplumu sessiz kaldıkça iktidar bundan faydalanmakta ve canının istediği yasayı istediği şekilde çıkarmaktadır.” 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.