Tkhk'den Evde Sağlık Hizmetleri Hasta Maliyeti Hakkında Yazı..

KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİNE

Tkhk'den Evde Sağlık Hizmetleri Hasta Maliyeti Hakkında Yazı..
26 Nisan 2013 Cuma 16:57

KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİNE

İlgi: a) 21.05.2012 tarihli ve 10141 sayılı yazımız.

b) 01.02.2010 tarihli ve 3895 sayılı Evde Sağlık Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönerge.

İlgi (a) yazımız ile Bakanlığımıza bağlı kamu kurum ve kuruluşlarımızda; bir faaliyet dönemi içerisinde hastalara sunulan hizmetlere bağlı olarak oluşan giderlerin (tüketimlerin) hasta sayıları ile ilişkilendirilerek, hasta başı maliyetlerin düzgün bir şekilde hesaplanabilmesi amacıyla; tüketim hareketleri, Malzeme Kaynakları Yönetim Sistemi (MKYS) üzerinde 4 ana başlık halinde 1.Tüketim- Yatan Hasta Tedavisi, 2.Tüketim-Günübirlik Tedavi, 3.Tüketim- Ayakta Tedavi, 4.Tüketim- Protokol Hizmeti detaylandırılmıştır.

Söz konusu maliyet çalışmaları, Verimlilik Karnesi Gösterge Kartlarında Mali Kriter Grubunda yer alan M-08 Hasta Maliyetlerinde (M-08-1 Yatan Hasta Başı Maliyet, M-08-2 Ayaktan Hasta Başı Maliyet, M-08-3 Yatan Hasta Başına İlaç Maliyeti, M-08-04 Yatan Hasta Başı Tıbbi Malzeme Maliyeti, M-08-5 Ayaktan Hasta Başına Laboratuar Maliyeti) kullanılacaktır.

Evde Sağlık Bakımı kapsamında hizmet sunulan hastaların özellikle yara bakım tedavisine ihtiyaç duymaları nedeniyle tıbbi sarf malzeme maliyetlerinin kendi sınıfı içerisinde değerlendirilebilmesi ve ilgi (b) gereği ilaç, medikal malzeme ve laboratuvar malzemelerinin çıkışlarının Tüketim- Evde Sağlık Hizmeti başlığı altında 5. tüketim hareketi olarak Hastane Bilgi Yönetimi Sistemleri (HBYS) tarafından sisteme aktarılması için gerekli düzenlemelerin yapılması ve ilgili tüketim çıkışlarının doğru bir şekilde gönderilmesi önem arz etmektedir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.