Tkhk'den Elektrik Giderlerinin Azaltılması Hakkında Yazı...

TKHK'den elektrik giderlerinin azaltılması hakkında yazı

Tkhk'den Elektrik Giderlerinin Azaltılması Hakkında Yazı...
12 Şubat 2013 Salı 14:39

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU

Sayı : 78004154 / 010.6 Konu: Elektrik Giderleri

KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİNE

İlgi: a) Bakanlık Strateji Geliştirme Başkanlığının 31.05.2010 tarihli ve

B.10.0.SGB.0.74.00.01-809.99/5435 sayılı 2010/38 Nolu Genelgesi b) 17.01.2013 tarihli ve B.10.1.TKH.0.28.00.00-604/234 sayılı Genel Yazımız.

Sağlık tesislerinde elektrik giderlerinin azaltılmasına yönelik, Bakanlık Strateji Geliştirme Başkanlığınca ilgi (a)'da belirtilen 2010/38 Nolu Genelge, 31.05.2010 tarihinde, genelgedeki belirtilen hususlar çerçevesinde işlem tesis edilmek üzere, İl Valiliklerine (İl Sağlık Müdürlüklerine) gönderilmiştir. Ayrıca, aynı konu ile ilgili daha geniş kapsamlı, elektrik, su, telefon, ısıtma-soğutma, doğalgaz vb. giderlerin sağlık tesislerinde azaltılmasına yönelik Genel Yazımız da, 17.01.2013 tarihinde, genel yazıda belirtilen hususlar çerçevesinde işlem tesis edilmek üzere, Kamu Hastaneleri Birlikleri Genel Sekreterliklerine gönderilmiştir.

Geçen süre zarfında, sağlık tesislerinin elektrik giderleri incelendiğinde; Genelge ve Genel Yazı hükümlerine riayet edilmediği, enerji tasarrufu konusunda idare tarafından gerekli tedbirlerin alınmadığı, değerlendirilmektedir. Tüm uyarılarımıza rağmen, elektrik giderlerinde bir azalma olmadığı, elektrik faturalarının zamanında ödenmemesi nedeniyle bazı sağlık tesislerinin gecikme faizi ödediği, elektrik tüketimlerinin uzun zaman dilimlerinde faturalandırılarak kademeli vergi uygulaması nedeniyle fazla tüketim bedeli ödendiği izlenmektedir.

Bilindiği gibi, 5018 Sayılı Kanunu'nun 8'inci maddesinde; "Her türlü kamu kaynağının elde edilmesi ve kullanılmasında görevli ve yetkili olanlar, kaynakların etkili, ekonomik, verimli ve hukuka uygun olarak elde edilmesinden, kullanılmasından, muhasebeleştirilmesinden, raporlanmasından ve kötüye kullanılmaması için gerekli önlemlerin alınmasından sorumludur ve yetkili kılınmış mercilere hesap vermek zorundadır." Hükmü yer almaktadır.

Bu nedenle, sağlık tesislerinde, enerji tasarrufu yapılması, bilhassa da, elektrik giderlerinin azaltılması hususunda aşağıdaki belirtilen hususlara titizlikle riayet edilerek gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.

1-Sağlık tesislerinde dijital elektrik sayaçları kullanılmalıdır.

2-Dijital elektrik sayaçları kullanılan sağlık tesislerinde tek zamanlı ve çok zamanlı tarifeler arasında fayda maliyet analizi yapılarak, ekonomik olan tarifeye geçilmelidir.

3-Mevcut faturalarda belirtilen sözleşme gücü 9 kW'den büyük olan sağlık tesislerinde KOMPANZASYON sistemi kurulmalıdır ve bakımları mutlaka yapılmalıdır.

A-KOMPANZASYON sistemlerinin bakımları öncelikle, sağlık tesislerinin personellerince yapılmalıdır. Bu olamıyorsa, hizmet alımı ile yapılmalıdır. Ancak, sözleşmeye "reaktif bedellerin ve cezaların oluşması halinde bu bedeller yükleniciden tahsil edilecektir. " hususu mutlaka yazılmalıdır.

5-Sağhk tesislerinin elektrik giderlerinin EPDK'nın 24.08.2006 tarihli ve 875 sayılı kararına istinaden, Resmi Sağlık Kuruluşları grubundan faturalandırılması temin edilmelidir. Bu gruplamadan dolayı geçmiş dönemlerde birim fiyat farklılığı nedeniyle fazla yapılan ödemeler mahsuplaşılarak elektrik dağıtım şirketinden tahsil edilmelidir.

6-Belediye Gelirleri Kanununa (12.12.2009/27317 R.G.) istinaden, sağlık tesislerinin elektrik tüketim vergisinden muaf tutulması temin edilmelidir. Geçmiş dönemlerde ödenen elektrik tüketim vergisi ise mahsuplaşılarak elektrik dağıtım şirketinden tahsil edilmelidir.

7-Tedaş Yönetim Kurulunun 27.12.2007 tarihli ve 36-423 sayılı kararına istinaden, tahakkuk eden faturanın son ödeme tarihi, fatura okuma tarihinden enaz 45 gün sonraki tarih yapılmalıdır.

8-Fatura okuma tarihinden 45 önceki son ödeme tarihleri nedeniyle sağlık tesislerinin ödediği gecikme cezaları Tedaş Yönetim Kurulunun 27.12.2007 tarihli ve 36-423 sayılı kararına istinaden, mahsuplaşılarak elektrik dağıtım şirketinden tahsil edilmelidir.

9-1 ay veya 1,5 ay gibi aralıklarla okunmayan elektrik sayaçları, elektrik dağıtım şirketi ile irtibat kurularak okutulmalı ve fatura edilmesi temin edilmelidir.

10-Elektrik faturalarının son ödeme tarihine kadar mutlaka ödenmesi temin edilmelidir.

11-Her hal ve şartta gecikme cezası ödenmesine meydan verilmemelidir. Bundan sonraki ödenecek gecikme cezası, ceza ödenmesine neden olan personellerden tahsil edilmelidir.

Yukarıdaki belirtilen hususlara, 2010/38 Nolu Genelge hükümlerine ve 17.01.2013 tarihli ve B.10.1.TKH.0.28.00.00-604/234 sayılı Genel Yazı hükümlerine titizlikle riayet edilerek işlem tesis edilmesi ve sağlık tesislerinde elektrik giderlerinin azaltılrr/s\sı pususunda;

Gereğini rica ederim. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.