Tkhk'dan Genelge: Disiplin Cezası Alanlardan Ek Ödeme Kesilmeyecek

Türk Sağlık-Sen'in açtığı dava sonucunda Danıştay, disiplin cezası alan çalışanlara ek ödeme ödenmemesi ve mesai içi çalışılmayan günlerin belirlenmesinde hastane yöneticisinin onayını arayan düzenlemenin de yürütmesini durdurmuştu.

Tkhk'dan Genelge: Disiplin Cezası Alanlardan Ek Ödeme Kesilmeyecek
14 Şubat 2014 Cuma 11:12

 Danıştay 11. Dairesinin bu kararının Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna tebliğ edilmesinin ardından kurum tarafından bir genelge yayınlandı.

Yayınlanan genelgede Türk Sağlık-Sen'in açtığı dava sonucunda Danıştay 11. Dairesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararına dikkat çekildi. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik'te yer alan disiplin cezası alan çalışanlara belirli sürelerde ek ödeme yapılmaması ve mesai içi çalışılmayan günlerin belirlenmesinde hastane yöneticisinin onayını arayan düzenlemelerin yürütmesinin durdurulduğu belirtildi.

88 Kamu Hastane Birliğine gönderilen genelgede Yönetmeliğinin söz konusu hükümlerinin uygulanmaması belirtilerek sağlık tesislerinin de bilgilendirilmesi önemle istendi.

İŞTE GENELGE

T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU

İzleme, Ölçme ve Değerlendirme Başkan Yardımcılığı

Sayı : 49022165-010.99 / 5451.29480 13 ŞUBAT 2014

Konu : Yürütmenin Durdurulması Kararı

GENELGE

2014/ 04

14/02/2013 tarihli ve 28559 sayılı Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan “Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin (t) bendinde “Mesai içi çalışılmayan günler: Resmî tatil günleri, nöbet izinleri ile görevi sırasında veya görevinden dolayı bir kazaya, yaralanmaya veya saldırıya uğrayanların bu durumlarını sağlık raporuyla belgelendirmesi ve hastane yöneticisinin onaylaması halinde kullandıkları hastalık izin süreleri hariç olmak üzere tüm çalışılmayan günleri, ifade eder.” hükmü yer almaktadır.

Yine mezkûr Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin beşinci cümlesinde “inceleme heyetinin raporuna istinaden hakkında disiplin soruşturması açılıp, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125 inci maddesine göre cezalandırılanlardan; uyarma cezası alanlara bir ay, kınama cezası alanlara iki ay, aylıktan kesme cezası alanlara üç ay, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alanlara altı ay süreyle ek ödeme yapılamaz. Ek ödeme yapılmaması işlemine, kesinleşen cezanın ilgiliye tebliği tarihinden itibaren başlanır” hükmü yer almaktadır.

Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Görevlileri Sendikası tarafından, mezkur Yönetmeliğin muhtelif hükümlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması talebi ile Kurumumuz aleyhine açılan davada Danıştay Onbirinci Daire tarafından verilen 05/11/2013 tarihli ve E.2013/1008 sayılı karar ile mezkur Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin (t) bendinde yer alan “ve hastane yöneticisinin onaylaması” ibaresi ile 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin beşinci cümlesinde yer alan “inceleme heyetinin raporuna istinaden hakkında disiplin soruşturması açılıp, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125 inci maddesine göre cezalandırılanlardan; uyarma cezası alanlara bir ay, kınama cezası alanlara iki ay, aylıktan kesme cezası alanlara üç ay, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alanlara altı ay süreyle ek ödeme yapılamaz. Ek ödeme yapılmaması işlemine, kesinleşen cezanın ilgiliye tebliği tarihinden itibaren başlanır” ibaresinin yürütmesi durdurulmuş olup, bu karar 04/02/2014 tarihinde Kurumumuza tebliğ edilmiş bulunmaktadır.

Söz konusu yürütmenin durdurulması kararı muvacehesinde; mezkur Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin (t) bendinde yer alan “ve hastane yöneticisinin onaylaması” ibaresi ile “5 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin 5 inci cümlesinin” uygulanmaması hususunda;

Bilgilerinizi ve konunun Birliğinize bağlı tüm sağlık tesislerine duyurulması hususunda gereğini önemle rica ederim.

Prof. Dr. Ali İhsan DOKUCU

Kurum Başkanı

DAĞITIM:

88 Kamu Hastaneleri Birliğine

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.