Tıpta Uygulama Hataları Bilinmiyor...

Tıpta uygulama hataları bilinmiyor

Tıpta Uygulama Hataları Bilinmiyor...
20 Aralık 2012 Perşembe 22:32

Ankara Üniversitesi (AÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Berahitdin Albayrak, dünya genelinde cerrahi uygulamalarda binde 8'lik ölüm oranı bulunduğunu belirterek, ''Türkiye genelinde, tıbbi uygulama hatalarından kaynaklanan ölümler ve olayların bütünü bilinmiyor'' dedi.


    
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, tıpta uygulama hatalarını düzeltme ve önleme konusunda strateji geliştirerek akredite olma yolunda ilerleme sağlamak amacıyla ''4. Tıpta Uygulama Hataları Sempozyumu'' düzenledi.

Sempozyumun açılışında konuşan Prof. Dr. Albayrak, tıpta uygulama hatalarının etik, hukuki, tıbbi, eğitim ve yönetsel boyutları olduğuna işaret etti.

Dünya genelinde cerrahi uygulamalarda binde 8'lik ölüm oranı bulunduğunu aktaran Albayrak, şu bilgileri verdi:

''Türkiye genelinde, tıbbi uygulama hatalarından kaynaklanan ölümler ve olayların bütünü bilinmiyor. Ama yerel anketlerde gözüme çarpan şöyle bir şey oldu. Hekimlerin yüzde 39'u aydınlatılmış onam almıyormuş. Hatta yüzde 57'si ülkemizdeki hukuki düzenlemelerden haberdar değil. Hekimlerin ne tür yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını bilmemesi ve hukuki anlamda kendini zora sokacak süreçlerden haberdar olmaması bir eksiklik olarak görünüyor.''
     
     -''Hasta insan kaygılıdır''-
     
     AÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Bilge de hasta insanın kaygılı olduğuna işaret ederek, ''Tıpta ve aşkta ne asla ne daima'' kuralının bulunduğunu söyledi.

Buna rağmen hasta ve yakınlarının özellikle nadir hastalıklar, yetim ilaçlar, kanser ve travma sonrası inkar, öfke, pazarlık, kabullenme ve depresyonu diğer olaylara göre daha uzun ve şiddetli yaşadığını anlatan Bilge, bu endişenin sağlık çalışanlarını anlamamaya, taraf olmaya, gruplaşmaya ve şiddet uygulanmasına yol açtığını ifade etti.

Çalışanlara yönelik şiddetin yüzde 85'inin acil servislerde yaşandığına dikkati çeken Bilge, bu durumu, sağlıkla ilgili beklentilerin yükseldiği göstergesi olarak niteledi.

Bilge, idarenin performans ölçütü gereği 150 kadar hastanın muayene ve raporunun beklenilmesinin tıpta uygulama hataları riskini yükselttiğini söyledi.
     
     -Jackson'a yapılan otopsiler-
     
     ''Sağlıkta eksik olanı yerine koyma önceliklidir'' diyen Bilge, ünlü pop sanatçısı Michael Jackson'a üç farklı yerde ve zamanda yapılan otopsilere de değindi.

Sanatçının ölümünün sırrına ancak bu şekilde ulaşıldığını dile getiren Bilge, Türkiye'de de otopsi yapmada istekliliğin fazla olması gerektiğini vurguladı. Bilge, bunun yanında danışman raporlarıyla taraf bilirkişiliği yaparak çapraz sorguda gerçeğin bulunmasına destek verilebileceğini anlattı.

Sempozyumda, ''Hekim Raporlarının Geçerliliği ve Güvenilirliği'', ''Hekime Yönelik Şiddeti Önleme Politikalarının Son Durumu'', ''Onkolojide Güncel Uygulama Hatalar'' gibi pek çok başlıkta sunumlar yapılacak. 

AA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.