Tıp Fakültesi Mezunları Da Öğretmen Olabilir Mi?

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI NTV'ye konuşurken öğretmen adaylarını ilgilendiren açıklamalar da yaptı.

Tıp Fakültesi Mezunları Da Öğretmen Olabilir Mi?
08 Eylül 2014 Pazartesi 10:24

Öğretmenlerin niteliğinin artırılması tartışılacak
   Avcı, Aralık ayında toplanacak eğitim şurası ile öğretmen niteliğinin arttırılması, yönetici niteliğinin, yani okul yönetiminin ilkokul yönetimi, ortaokul yönetimi, yöneticilerinin niteliğinin arttırılması konularının tartışılıcağını belirtirken, “Onun için dolayısıyla öğretmen strateji belgesi de okullarımızla ilgili. Bir de okul güvenlik sorunları yine ana temalarımızdan bir tanesi. Biz inşallah şûradan sonra hem mevcut öğretmenlerimizin niteliğini daha iyi nasıl arttırabiliriz, hem yeni alacağımız öğretmenlerimizi hangi kriterlerle seçerek alırsak daha nitelikli öğretmenler almış oluruz? Bunları masaya yatıracağız.” dedi.
Tıp mezunları da öğretmen olabilir
   Bakan Avcı konuyla ilgili ilginç bir örnek vererek, “Ayrıca öğretmen niteliğini arttırmak için öğretmen kaynaklarımızı da çeşitlendiriyoruz. Örneğin, tıp fakültesi mezunları da gerekli pedagojik formasyonu almak koşuluyla pekala öğretmen olabilmeliler dedik, onun da gerekli düzenlemelerini yaptık.” ifadelerini kullandı.
Okullarda ek ders
   Avcı dershaneler ve öğretmenlere ek ders ücreti verilmesi ile ilgili olarak ise şunları söyledi:
“Şimdi biz dershaneleri dönüştürüyoruz, özel okula dönüştürüyoruz. Kamuoyunda deniyor ki; peki benim çocuğum okulda yeterince iyi yetişmediğine inanıyorsa ben eskiden onu dershaneye gönderiyordum takviye alsın diye. Biz bunu müteaddit defalar gerek yok dedik, yani masrafa gerek yok dedik. Ama yine takviye ihtiyacı olan öğrencilerimiz olabilir mi? Evet, olabilir. En azından psikolojik olarak böyle bir ihtiyaç henüz büsbütün ortadan kalkmış değil. Bunun için okullarımızda hafta sonlarında çocuklarımıza kendi öğretmenin dışındaki o ildeki, o ilçedeki öğretmenlerin tarafından takviye dersler verilecek. Öğrencilerimiz bu derslerden ücretsiz yararlanacak. Ders veren öğretmenlerimiz ise ücret bu derslerden dolayı ek ders ücretlerini alacaklar. Yine bizim öğretmenlerimiz halk eğitim merkezlerinde çocuklarımıza ve sadece okuyan yani kayıtlı öğrencilerimize değil, geçmiş yıllarda mezun olmuş, üniversite sınavına tekrar hazırlanan öğrencilerimize de halk eğitim merkezlerinde takviye kursları vereceğiz. Biz bu takviye derslerine geçen yıl başladık. Önümüzdeki öğretim yılında da genişleterek uygulayacağız.” 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.