Tıp Fakültesi Hastanelerinde Hemşire Krizi

Dokuz Eylül ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerinde sözleşmeli memur kadrosunda çalışan 100 hemşire son 1 ayda KPSS’yi kazanıp kamu hastanelerine geçti. Üniversite hastaneleri personel azlığından hasta kabul etmemeye başladı

Tıp Fakültesi Hastanelerinde Hemşire Krizi
23 Temmuz 2014 Çarşamba 13:16

   İzmir'de sağlık sektörünün lokomotif kuruluşları Dokuz Eylül ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerinde "hemşire krizi" çıktı. Bu hastanelerde sözleşmeli memur (4-B) kadrosunda çalışan hemşirelerin, kamu hastanesine memur kadrosunda geçmek için girdikleri Kamu Personel Seçme Sınavı'nı (KPSS) kazanıp görevlerinden istifa etmeleri sıkıntıya yol açtı. Bu açıdan en kötü durumdaki Dokuz Eylül Hastanesi'nde bir günde 15 hemşire birden istifa etti. Ege Üniversitesi'nde de son KPSS'nin ardından 4-B kadrosundaki 50'ye yakın hemşirenin ayrıldığı belirtildi. Sıkıntının çözümü için devreye giren AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, DEÜ ve EÜ'nün yaşadığı sorunları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e iletti ve dosya sundu. Sait, Devlet Personel Daire Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı'yla da temasa geçti.

5 KUVÖZ KAPATILDI!

   DEÜ Hastanesi'nde hemşire sıkıntısı başgösterince hastane yönetimi, İzmir'de yer bulmanın çok güç olduğu Yenidoğan ve Çocuk Yoğun Bakım Servisleri'nde küçülmeye gitmek zorunda kaldı. 14 yataklı Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi, 9 yatağa düşürüldü. Yeni alınan 10 kuvözün hizmete alınması da ertelendi. Çocuk Yoğun Bakım Servisi'nde ise 6 olan yatak sayısı 4'e düşürüldü. Hastanede yeterli hemşire olmadığı için Haziran ayında 100, Temmuz ayında ise, 95 hastanın kabul edilemediğini ifade etti. DEÜ Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Salihe Özdeker, "KPSS sınavını kazanan yetiştirdiğimiz 4-B kadrosundaki hemşireler aynı gün istifa edip, kamuya geçiyor. Bu yüzden hemşire eksikliği yaşıyoruz" dedi. Başhekim Yardımcısı Dr. Ataç Sönmez de, hemşire sıkıntısı nedeniyle bazı servislerde küçülmeye gittiklerini, yeni açmayı düşündükleri servisleri ise açamadıklarından dert yandı.

EÜ HASTANESİ ZOR DURUMDA
   Yaklaşık 2 bin yataklı Ege Üniversitesi Hastanesi'ni de hemşire krizi vurdu. Son KPSS'nin ardından hastaneden 4-B kadrosundaki 50'ye yakın hemşire istifa ettiği belirtildi. Özellikle yataklı servislerde sıkıntıya giren hastanede, en yoğun birimlerden biri olan Acil Servis'te 12 hemşirenin istifası sağlık hizmet sunumunu güçleştirdi.

SAİT DEVREDE
   AK Parti Milletvekili Sait, sorunun çözümü için devreye girdi. Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Candeğer Yılmaz ile görüşen Sait, DEÜ Hastanesi'nde de incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı. DEÜ Rektörü Prof.Dr.Mehmet Füzün'ün hazırladığı dosyayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunan Sait, ayrıca iki hastanenin sorunlarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Devlet Personel Daire Başkanlığı, Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı'yla da görüştü.

4 TALEBİMİZ VAR
 
   Çözüm için Ankara'dan en az 100 hemşire kadrosu istediklerini belirten Rektör Füzün, "Bunların kadroları 4-B de ya da memur kadrosu olan 4-A olabilir. Ayrıca, 4-B kapsamındaki memurlarımızın maaşlarının artık hastane döner sermayesinden değil, genel bütçeden karşılanmasını talep ettik" dedi. Füzün, ayrıca "Sağlık Bakanlığı'ndan asistan kadrosu taleplerimizin aynen onaylanmısını talep ettik. Ayrıca, Sağlıkta Uygulama Tebliği'nde üniversite hastanesine ödenen fiyatların yüzde 30 artırılmasını istiyoruz" diye konuştu.

"Kesin çözüm için 4-A kadrosu verilmeli"

   Türk Sağlık Sen Üniversite Şube Başkanı Yasemin Zengin, üniversite hastanelerinin kadro sorununun çözümü için önerilerini dile getirdi. Devletin üniversite hastanelerine hemşirelerin atanması amacıyla 4-A kadrosu vermesi gerektiğinin altını çizen Zengin, "Kalıcı olacak 4-A kadrosu sayesinde hemşire sıkıntısı da sona erecektir" dedi. Üniversite hastanelerinde 4-B statüsünde çalışan hemşirelerin, KPSS'ye girip, kamu hastanelerine geçtiğini anlatan Zengin, "4-B'li hemşireler, üniversite hastanelerinin iş yoğunluğundan kaçıyor. Öte yandan 4-B'lilere eş durumu tayini hakkı tanınmıyor. Ancak kamu hastanesine geçen ve bir yılını dolduran hemşireler, rahatlıkla eş durumu tayini yaptırabiliyorlar. 4-B'liler, izin verilmediği takdirde başka bir kuruma geçemiyor" diye konuştu. Yeni Asır
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.