Tıp Dünyası Diyabeti Tartışıyor

NESLİHAN PERKER Ömür boyu tedavi gerektiren ve tamamen iyileşmeyen, herkesin bildiği ismiyle “şeker hastalığı” doğru beslenme alışkanlıkları ile ortadan kaldırılabilir mi? Diyabet kroniktir gerçeği değişecek mi? Tıp dünyası şimdi bu soruları tartışıyor. Aktüel sağlık haberleriyle de gündemi belirlemeye devam ediyor.

Tıp Dünyası Diyabeti Tartışıyor
27 Kasım 2015 Cuma 12:50

Çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan diyabet, bilinen adıyla şeker hastalığı (Diabetes mellitus) her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Özellikle sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik bu hastalığı tetikleyen unsurların başında geliyor. Aslında diyabete “medeniyet hastalığı” denilebilir. Bizim genlerimiz ise bu hastalığa yakalanmaya uygun, ki ülkemizde oranların yüksek olmasının temel nedenlerinden biri de bu,Türkler genellikle Tip 2 denilen diyabete yakalanıyorlar, yani sonradan ortaya çıkan ve bazı faktörlerin tetiklediği diyabet türü. Tip 1 yani ergenlik yıllarında çıkan tür ise diğerine oranla daha az.Bir kişiye şeker hastalığı tanısı konulduktan sonra, hastanın bunu kabullenmesi zaman alıyor; çünkü tamamen yaşam biçimi değişiyor. Herkesin bildiği üzere diyabet “kronik” yani ömür boyu devam eden bir hastalık ve tedaviyle kontrol altında tutulur. En azından şimdiye kadar böyle biliniyordu.Son zamanlarda ise diyabet hastalığında Tip 2 denilen, yani yaygın olan türün kronik olmadığı ve tedavi edilebileceği yönünde bilgilere rastlıyoruz. Konuyla ilgili olarak ülkemizde ve yurt dışında araştırma yapan veya konuyla ilgili bilgi sahibi olan doktorlar var. Diyabet gerçekten de tedavi edilebilir mi? Yoksa bu mümkün değil mi? Uzmanlar anlatıyor…

DR. NURİ KAPLAN
“Bu süreç ilaç firmalarını ihya etmektedir” Tıbbi bitkilerle diyabeti tedavi edebiliyoruz. Şeker hastalığı tanısı konan bir hastaya, doktoru “ömür boyu bu hastalıkla birlikte yaşayacaksın” der ve aksinin mümkün olmadığını ifade eder.

Bu ifade hiçbir hekim arkadaşın suçu olmamakla birlikte bütün hekimlerin de sorumluluğudur. Diyabet tedavisi ile ilgili ülkemizdeki çeşitli üniversitelerde yapılan birbirinden bağımsız çalışmalar iki başlık altında toplanabilir. Bunları kök hücre ya da pankreas nakli gibi yöntemler ve tıbbi bitkilerle diyabet tedavisi olarak özetleyebiliriz.

Anadolu gibi Lokman Hekim kültürünün çok eskilere dayandığı ülkemizde özellikle şehir üniversitelerinde o yörede yetişen bitkilerin şeker hastalığı ile etkileşimleri ile ilgili çok önemli çalışma ve deneyler yapılmaktadır.

Dünyada tıbbi bitkilerle diyabet tedavisi ile ilgili kaynak yayın ve çalışmaları detaylı olarak inceleyip, bunları çeşitli deneysel çalışmalardan geçirmek suretiyle, bugüne kadar konan çalışmaların üstünde bir formül ortaya koyduk. Fakat bu formülün işe yaraması, hastaların tedavi olmaya başlaması, insülin iğnesine ihtiyacı kalmayan hastaların artması, doktorların hastaların ilaçlarını bıraktırmaya başlaması anlamına geliyor. Rant sahipleri tarafından çeşitli bakanlıklara asılsız şikâyetler , ihbarlarla taciz ve yıldırma politikaları yapılmaktadır.

DR. HİLMİ ŞENLİ ( ÖZEL DİABET HASTANESİ)
“Diyabet ortadan kaldırılmaz ama önlenebilir”
Diyabetin sonradan iyileştirilmesi ve ortadan kaldırılması gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak önceden tedbir alınarak ortaya çıkmasını engelleme şansımız hep var. Diyabet, önlenebilir, öngörülebilir, komplikasyonları olan kronik bir hastalıktır.”

CAROLINE TRAPP (PHYSICIANS COMMITTEE FOR RESPONSIBLE MEDICINE)
“Yeşil ağırlıklı diyetin hastalığı iyileştirebildiği görüldü”
Ben artık şekeri, kalbi, böbrek bozuklukları olan hastalarıma ya da kanser hastalarına az yağlı et, sütlü ürünler ya da düşük kalorili, işleme tabii tutulmuş yemek yemelerini tavsiye etmiyorum. Onlara meyve, sebze, tam tahıllar ve az bir miktar kabuklu yemişler ve tohumlar tüketmelerini söylüyorum.

Araştırmalarda ve benim kendi klinik deneyimimde hastaların ilacı azaltabildiklerini ya da tamamen bırakabildiklerini gördüm. Bu basit bir üç basamaklı sistem : Birinci basamakta kaynakların incelenmesi ve beslenme şeklinin düzenlenmesi ve sorun yaratan yiyeceklerin mutfaktan, iş yerinden, arabadan çıkarılması ile ilk adım atılıyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.