Tıbbiyeliyle Bu Kadar Uğraşmayın!..

Sayın Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu?nun Bursa da gazetecilere yaptığı açıklamalar ve projeleri

Tıbbiyeliyle Bu Kadar Uğraşmayın!..
05 Nisan 2013 Cuma 19:14

1-125 bin doktorumuz var.
2-Şu anda 20 bin uzman hekim, 10 bin pratisyen hekim, 50 bin hemşire açığımız var.
3-20 bin uzman hekimi bu millete kazandırabilmemiz için 15-18 yıl süre lazım.
4-2002 de 115 bin doktorla 96 milyon işlem ameliyat gibi(!) yapılıyordu.
5-Bu gün 125 bin doktorla 300 milyon işlem ameliyat gibi(!) yapıyoruz.
6-Hastalarımız sağlık hizmetine daha kolay ulaşıyor.
PROJELER
1-Anne sütü bankası
2-Depreme karşı yüzer hastane
3-Şehir hastaneleri.
4-Tam günde iyileşme.
Seçilmişler ve atanmışlar eleştiriden hiç hoşlanmaz, öneriye de burun kıvırırlar.
Çünkü çevrelerindeki yağcı, yalaka ve yalamalar onları her şeyin en doğrusunu en iyisini bildiklerine, yaptıklarına inandırmıştır. Sayın meslektaşımın da eleştiri ve öneriden pek hoşlandığı söylenemez.
Bu açıklama ve projeleri yorumlayıp kendi doğrularımızı sunalım.
1-125 bin hekiminizi itibarsızlaştırarak mesleğin onur ve değerini düşürmenizin ne yararı oldu. Eğer özel hastanelerin kadrolarını kısıtlamasanız, elinizde 25 bin doktor ya kalır ya kalmaz. Sadece milletvekili olduğunuz ilde 14 tecrübeli hekim kamu hastaneler birliği genel sekreterinizin yanlış uygulamaları nedeni ile görevden ayrıldı.
KALDIRIN KAMU HASTALER KURUMU YASASINI.
2-Önerdiğiniz her aileye 3-5 çocukla artacak nüfusa 15 yılda tamamlayabileceğinizi söylediğiniz doktor ve hemşire sayısı yetmeyecek.15 yıl sonraki sağlık bakanı 60 bin doktora, 150 bin hemşireye ihtiyacımız var diyecek, böyle sürüp gidecek.
EN AZ 3 ÇOÇUK SLOGANINI BAKABİLECEĞİNİZ KADAR VEYA 2 KARAR 3 YETER OLARAK DEĞİŞTİRİN.
DOKTOR AÇIĞINI; KAPATMAK İÇİN, AÇTIRMAMAK İÇİN ANORMAL ŞARTLAR GETİRDİĞİNİZ MUAYENEHANELERİ SİSTEM İÇİNE SOKARAK BİR ÖLÇÜDE KAPATABİLİRSİNİZ.
3-?Yapılan ameliyat gibi(!) işlemler 10 yılda 96 milyondan 300 milyona çıktı.?
Nedir bu ameliyat gibi(!) işlemler?
Toplam hasta muayene sayısı mı, ameliyat ve küçük cerrahi müdahalemi?
Eğer 300 milyon kişiye ameliyat gibi(!) işler yapıldıysa felaket. Bir kişi on yılda 4-5 ameliyat geçirmiş oluyor. Hastanelere başvuran hasta sayısı ise tamam. Hastanelere ulaşmak kolaylaştı. Hastanelere ulaşanların % 90 ı hasta değil zaten. Hasta memnuniyeti de bunların. SAĞLIK BAKANININ HASTA SAYISININ, AMELİYAT SAYISININ ARTMASI İLE ÖĞÜNMESİ AYRI BİR GARABET. BUNLAR ÜLKENİN SAĞLIĞININ BOZUKLUĞUNUN GÖSTERGELERİ. SAĞLIK BAKANININ GÖREVİ BUNLARI AZALTMAK.

PROJELER
1-Anne sütü bankası projesi
Başlamadan bitti. Dini sakıncaları ulema tarafından anlatıldı.
Mesleğin ilk yıllarında anne sütüne en yakın sütün inek sütü olduğu söylenirdi. İki çocuğumu inek sütünü uygun oranlarda sulandırarak büyüttüm. Doktor olan analarının sütü çalışmaktan erken kesilmişti. O zaman süt izni, ücretsiz izin falan yoktu.
UYGUN OLAN, 3-5 ÇOCUK ÖNERDİĞİNİZ AİLELERE İNEK VERMENİZDİR.
İNEK ÇİFTLİKLERİ VE İNEK SÜTÜ BANKASI AÇILMALIDIR. Çok uluslu ilaç şirketlerinin ne olduğu belirsiz mamalarından da kurtulur bebeler.

2- Yüzer hastane projesi
Bu proje bana 1991 yılındaki birinci körfez harekâtını hatırlattı. O zamanki Sayın Sağlık Bakanı Halil Şıvgın şişme hastaneler kurdurmuştu. Zorlukla şişirilen hastaneler patlayıp inmişti.?Biz deprem bölgesindeyiz, bunun için yüzer gemi hastaneler alacağız? diyor sayın meslektaşım. Haber Bültenlerinde Merkez üssü Marmara Denizi, merkez üssü Ege Denizi, merkez üssü Akdeniz, merkez üssü Karadeniz diye veriliyor deprem haberleri.
Hazır olun.Yüzer hastaneler geldikten sonra ; ?Merkez üssü ??? Denizi olan depremde kaybolan yüzer hastane mürettebatı, sağlık personeli ve hastalardan haber alınamadı.?Boşa giden hastane parasını geçelim ölenlerin hesabını kim verecek.
3-Şehir hastaneleri projesi
Yabancı sermaye ile ortak kurulacak şehir hastaneleri projesi sağlık sistemine vurulacak son darbe. Sayın meslektaşımın da sahip olduğu hastane gibi, yerli sermaye ile kurulmuş sahibi doktor olan özel hastaneleri yok edecek. Benden söylemesi sayın meslektaşım. Şimdiden tedbir alın. Yabancı sermaye ile kurulacak şehir hastanelerine ortak olanlar ayakta kalacak.
4- Sayın meslektaşım tam gün yasasında iyileştirme yapacağız dedi. Esnek mesai uygulaması çıktı. Mesai sonrası 20 TL ye hasta bakımı. İnsaf. Eve muslukçu getirtip keşif yaptırma ücreti 50TL. TV anteni ayarı, Bilgisayara format attırma 50TL.
İki yıl ücretsiz izine çıkan hocaların süresi ağustosta bitiyor. Hepsi emekli oluyor. Yerlerde sürünen, can çekişen tıp ve tıpda uzmanlık eğitimi ölüyor.
Kazanması, okuması, bitirilmesi en zor en masraflı eğitim tıp eğitimi. Aileniz ve de sizin gibi sıkıntı çekiyor. Bitiriyorsunuz mecburi hizmet askerlik. Uzmanlık için zor bir sınav. Kazandınız uzman oldunuz bir daha mecburi hizmet. Üst ihtisas yaptınız bir daha mecburi hizmet. Kendi imkânları, ailelerinin fedakârlıkları ile okuyup bu kadar mecburi hizmet yapan başka meslek var mı? Ülkenin doktorda başka ihtiyacı olan hiç meslek kalmadı mı?
MECBURİ HİZMET VE TAM GÜN YASASI(Bu günkü uygulanış şekliyle) kaldırılmalıdır.
Bu sıkıntıları çekmemiş özel hastane sahibi sağlık bakanından bunları beklemek fazla iyimserlik olur sanırım.
TIBBİYELİYLE BU KADAR UĞRAŞMAYIN

Zühtü Tarhan
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.