Tıbbi Teknologlara Yönelik Ek Ödeme Adaletsizliği Son Bulmalıdır..

Sağlık Eğitimcileri Derneği,Tıbbi Teknologların Sorunlarının Çözümü Noktasında, Sağlık Bakanına İletmeye Hazırlanıyor

Tıbbi Teknologlara Yönelik Ek Ödeme Adaletsizliği Son Bulmalıdır..
07 Nisan 2013 Pazar 18:38

  Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu’nun göreve başlamasıyla Sağlık Bakanlığında yeni bir dönem açılmıştır. Sayın Bakanımızın haksızlıklara kayıtsız kalmayacağını düşünerek ek ödeme yönetmeliğinin yeniden hakkaniyet ölçüsünde düzeltileceğini talep ediyoruz. Bu konuda oluşturulacak komisyonlarda Sağlık Eğitimcileri Derneği olarak her zaman görev yapmaya hazırız.

      Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatında, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı, Sağlık Müdürlüklerinde, Halk Sağlığı Müdürlükleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri, Toplum Sağlığı Merkezlerinde, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlama Merkezi, Verem Savaş Dispanseri Halk Sağlığı Birimi;  gibi birinci basamak Sağlık Kuruluşlarında görev yapan Sağlık alanında kendi branşlarında lisans ve bir çoğu yüksek lisans mezunu tıbbi teknolog unvanlı personellere ek ödemede haksızlık devam etmektedir.

      12/05/2012 tarih ve 26166 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında Görevli Personele Döner Sermaye Gelirlerinden Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik”Ek-4(KURULUŞ PERSONELİNİN HİZMET ALANIKADRO-UNVAN KATSAYILARI) “Diyetisyen, çocuk gelişimcisi psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, veteriner hekim, sosyolog ve benzeri meslek grupları” 0,75 ek ödeme kat sayısından ek ödeme alırken sağlık bilimleri lisansiyeri “tıbbi teknolog” unvanlı personel ayrı tutularak 0,40 ek ödeme kat sayısından ek ödeme almaktadır.

      Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 06/10/2011 tarihli ve B.30.0.EÖB-303.01.01.01-6777/043110 sayılı görüş yazısında “Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 23/02/2007 tarihli toplantısında; Üniversitelerarası Kurul Başkanlığının görüşü de dikkate alınarak, 2547 sayılı Kanun’un 2880 sayılı Kanun’la değişik 43/b maddesi uyarınca Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Eğitim Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Programlarından mezun olanların Sağlık Bilimleri alanında değerlendirilmesi uygun görülmüştür” denilmektedir. Görüldüğü üzere sağlık yüksekokulu mezunları Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının ilgili kararına göre Sağlık eğitimi alanında lisans ve yüksek lisans mezunu olduklarından Sağlık Bilimleri Lisansiyeri sayıldığı ve “fizyoterapist, diyetisyen, psikolog, çocuk gelişimci, sosyal çalışmacı, biyolog, ve benzerleri” unvanlı personeller gibi Sağlık Bilimleri Lisansiyeri olarak değerlendirildiği açıkça belirtilmektedir.

      Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 04/07/2011 tarihli ve B100.PER0120015/848.11/133293 tarihli Osmaniye Valiliği İl Sağlık Müdürlüğüne göndermiş olduğu yazısında “Sağlık Eğitim fakültesi Lisans Tamamlama Programları mezunları ile lisans tamamlama programı mezunlarının “Diğer Sağlık Bilimleri Lisansiyeri” tablosuna dahil edilmesi Yükseköğretim Kurulu başkanlığının 05.06.2002 tarih ve 1215-11750 sayılı yazısı ile uygun görüldüğünden özlük haklarının Sağlık Bilimleri Lisansiyerleri gibi ödenmesi” gerektiği konusunda  görüş verilmiştir. Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün görüş yazısına göre Sağlık Bilimleri Lisansiyeri olan tıbbi teknologlar emsali sağlık bilimleri lisansiyerleri olan “Diyetisyen, Çocuk Gelişimci, Psikolog, sosyal çalışmacı vb” meslek gruplarıyla eşit “0,75” ek ödeme kat sayısından ek ödeme alması gerekirken bu gruptan ayrı tutularak “0,40” ek ödeme kat sayısında ek ödeme almaya devam etmektedir.

      Bir meslektaşımızın Adana 1.İdare Mahkemesine açmış olduğu dava sonucunda Adana 1.İdare Mahkemesinin 10/07/2012 tarihli E.2011/2139, K.2012/1231 sayılı kararında “Davacının sağlık eğitim lisans tamamlama programını bitirmek suretiyle 22.05.2012 tarihinde sağlık eğitimi lisans diploması aldığı, öte yandan Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 04/07/2011 tarihli işlemi ile davacının memuriyet sırasında lisans tamamlama programında görmüş olduğu öğrenim nedeniyle “diğer sağlık bilimleri lisansiyeri” tablosuna dahil edilmesi ve özlük haklarının sağlık bilimleri lisansiyeri gibi ödenmesine karar verildiği görülmekle, lisans mezunu olan ve özlük hakları yönünden sağlık lisansiyeri olarak değerlendirilen davacının, sağlık lisansiyeri olduğunun kabulü gerektiğinden” hükmetmiştir. İlgili idare Mahkemesi sağlık eğitimi alanında lisans tamamlama programını bitiren tıbbi teknologların sağlık bilimleri lisansiyeri (psikolog, diyetisyen, fizyoterapist, sosyal hizmet uzmanı, biyolog gibi) lisansiyer  olarak görev yapan personellerin arasında yer alması gerektiği  yönünde karar vermiştir. Sağlık Bakanlığımız tarafında gerekli düzenlemelerin yapılması gerekirken Danıştaya itirazda bulunarak süreci uzatıp meslektaşlarımızın mağduriyetini devam ettirmektedir. Ek Ödemede tıbbi teknologların yanında alanlarında lisans ve yüksek lisans mezunu (Sağlık Memuru, Hemşire, Ebe v.b) sağlık çalışanları da mağduriyetler yaşamaktadır. 

      Sayın Bakanımızdan ek ödeme adaletsizliğinin düzeltilmesini ve bu konuda oluşturulacak komisyonlarda Sağlık Eğitimcileri Derneği olarak görev almaya hazırız. İlerleyen zamanlarda Sayın Bakanımızdan tıbbi teknologların ek ödeme ve görev tanımında yaşadığı sıkıntıları noktasında gerekli randevu talep edilecektir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.