Tıbbi Sekreterlik Kursları Yasaklandı !

HAYDI TIBBİ SEKRETERLİK KURSLARINI YASAKLAMAK İÇİN SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI VE BAKANLIĞA MESAJ ATMAYI UNUTMAYALIM. HABERİN DETAYLARI AŞAĞIDADIR.

Tıbbi Sekreterlik Kursları Yasaklandı !
06 Aralık 2011 Salı 14:55


22 Eylül 2009 tarihinde yaptığımız haberde "Resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında, çok sayıda mezun olmuş aday var iken, tıbbi sekreterlik kursları adı altında bir kaç aylık eğitime tabi tutulan adayların istihdam edilmesinin, bu mesleğin eğitimini alan tıbbi sekreterlerin tepkisine neden olduğuna" dikkat çekmiştik. MEB, 10 eylül 2010 tarihinde yayımladığı genelge ile sağlık meslek liselerinde eğitim-öğretimi yapılan alan/dallar ile tanımları özel kanunlarla düzenlenmiş meslek alan/dallarında, geliştirme ve uyum kursları dışında meslek kursu açılmayacağına karar verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı 21/01/2011 tarihli, 136 sayılı ve "Meslek Edindirme Kursları" konulu yazıları ile Sağlık meslek liselerinde eğitim-öğretimi yapılan alan/dallar ile tanımları özel kanunlarla düzenlenmiş meslek alan/dallarında, geliştirme ve uyum kursları dışında meslek kursu açılamayacağını belirtti

Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığının 21/01/2011 tarihli, 136 sayılı ve "Meslek Edindirme Kursları" konulu yazılarında; "Mersin Valiliğinin 17.01.2011 tarih ve B,0,4.MEM.4.33.00,02.6iQ/1469 sayılı yazısı ekinde gönderilen 22.12.2010 tarih ve 2010/5 Karar nolu il istihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Kararı ile "Tıbbi Sekreterlik" meslek kursu açılması planlanmıştır.

10.09.2010 tarih ve 4611 sayılı 2009/69 Genelgenin 6. maddesinde "Sağlık meslek liselerinde eğitim-öğretimi yapılan alan/dallar ile tanımları özel kanunlarla düzenlenmiş meslek alan/dallarında, geliştirme ve uyum kursları dışında meslek kursu açılmaması," kararı bulunmaktadır.

Başkanlığımıza bağlı sağlık meslek liselerinde eğitim ve öğretime devam edilen alan/dallar içinde; "Sağlık Hizmetleri Sekreterliği Alanı, Tıbbi Sekreterlik dalı, Diş Protez Alanı Diş Protez Teknisyenliği dalı, Radyoloji Alanı, Radyoloji Teknisyenliği dalı, Acil Sağlık Hizmetleri Alanı, Acil Tıp Teknisyenliği dalı, Anestezi ve Reanimasyon Alanı, Anestezi Teknisyenliği dalı, Çevre Sağlığı Alanı, Çevre Sağlığı Teknisyeni dalı, Hemşirelik Alanı, Ortopedik Protez ve Ortez Alanı, Ortopedik Protez ve Ortez Teknisyenliği dalı, Tıbbi Laboratuvar Alanı, Tıbbi Laboratuvar Teknisyenliği dalı" bulunmaktadır.

Adı geçen meslek kursu ile ilgili 10.09.2010 tarih ve 4611 sayılı 2009/69 Genelge, esaslarına uyulması ve sonuçtan Başkanlığımıza Bilgi verilmesi hususunda;" açıklamasında bulundu.

Ahmet Kandemir
Memurlar.net Öğretmenler Bölüm Sorumlusu
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.