Tıbbi Sekreterlik Kursları Mezunların Tepkisini Çekiyor..

TIBBİ SEKRETERLİK KURSLARI MEZUNLARIN TEPKİSİNİ ÇEKİYOR

Tıbbi Sekreterlik Kursları Mezunların Tepkisini Çekiyor..
30 Ağustos 2013 Cuma 15:24

Tıbbi Sekreterlik eğitimi veren meslek liseleri ve sağlık meslek yüksekokulları varken, Tıbbi Sekreterlik sertifikası veren kursların varlığı soru önergesine konu edildi.

İstanbul milletvekili Kadir Gökmen ÖĞÜT tarafından hazırlanan önergede, “Türkiye’de Tıbbi Sekreterlik eğitimi tıbbi sekreter unvanıyla yaklaşık 70 sağlık meslek lisesinde ve tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü adı altında da 60’tan fazla üniversitede 2 yıllık ön lisans düzeyinde eğitim veren sağlık meslek yüksekokullarında yürütülmektedir. Ne var ki, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 10.0912010 tarih ve 4611 sayılı genelgesi ile belirttiği üzere “Sağlık meslek liselerinde eğitim-öğretimi yapılan alan/dallar ile tanımları özel kanunlarla düzenlenmiş meslek alan/dallarında, geliştirme ve uyum kursları dışında meslek kursu açılmaması” kararı varken Tıbbi Sekreterlik kurslarının halen varlığını sürdürüyor olması, ve bir kaç aylık eğitime tabi tutulan kişilerin istihdam edilmesi, mesleğin eğitimini alan tıbbi sekreterlerin haklı tepkisine neden olmaktadır.” denildi.

Öğüt, konuyla ilgili hazırladığı önergeyi, aşağıdaki soruları yanıtlaması istemiyle Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’na yöneltti:

“1) Bakanlığınızca yayımlanan genelge ile tıbbi sekreterlik kurslarının açılmasının yasaklanmış olmasına rağmen halen yeni kursların açılıyor olması ile ilgili bilginiz var mıdır? Varsa bu yerler ile ilgili ne yapmayı planlamaktasınız? Yoksa gerekli araştırmayı yapacak mısınız?

2) Halihazırda faaliyet gösteren kaç tane tıbbi sekreterlik kursu vardır?

3) Hem kamuda hem de özel sektörde tıbbi sekreterlik alanında çalışmak için ilgili lise ve yüksekokulu bitirmiş onlarca tıbbi sekreter varken diplomalı değil de sertifikalı olan kişilere iş imkanı sağlanması ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

4) Sadece birkaç aylık eğitimle tıbbi sekreterlik sertifikası verilmesi sosyal adaletsizlik anlamına gelmez mi? Bu sorunun giderilmesi için ne yapmayı planlamaktasınız?”

memurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.