Tıbbi Sekreterler İçin Meclise Sunulan Rapor

TIBBİ SEKRETERLİK MESLEĞİNİ SADECE TIBBİ SEKRETERLERİN İCRA ETMESİNİN GEREKÇELERİ

Tıbbi Sekreterler İçin Meclise Sunulan Rapor
12 Ekim 2011 Çarşamba 00:03

SAĞLIK KOMİSYON BAŞKANLIĞINA SUNULAN TIBBİ SEKRETERLİK MESLEĞİNİN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ RAPORU 

TIBBİ SEKRETERLİK MESLEĞİNİ SADECE TIBBİ SEKRETERLERİN İCRA ETMESİNİN GEREKÇELERİ :

1)  Sağlık kurum ve kuruluşlarında,  hastalara ait olan bilgilerin (hasta dosyası, rapor, epikriz, anamnez vb.)  düzenli bir şekilde kaydedilmesini, tasnifini, korunmasını ve hızlı bir şekilde tekrar hizmete sunulmasını  sağlar.

2)  Almış olduğu Bio-istatistik dersleri sayesinde, insan hayatını ilgilendiren, gelecek sağlık yatırımlarının en mantıklı şekilde değerlendirilmesini sağlayan ve Ülkemizin sağlık sektöründeki kaynak israfına engel olan Tıbbi istatistikleri kuralına uygun ve düzenli bir şekilde tutar.

3)  Almış olduğu  tıbbi-terminoloji bilgilerini kullanarak hastalarda  hastalığın  seyri için çok önemli  olan evrağın içeriği hakkında bilgi sahibi olup minimum hatayla hazırlar.

4)  Almış olduğu on parmak daktilo  ve bilgisayar  eğitimiyle kurum içinde ve  kurum  dışında olan yazışmaları, hasta yatış-taburcu işlemleri, hastaların muayene olmaları için sıra fişlerinin düzenlenmesi ve benzeri konularda zaman kaybına mahal vermeden seri ve hatasız bir şekilde gerçekleştirir.

5)  Halkla ilişkiler, psikoloji ve sosyoloji gibi dersler aldığı ve iletişimi kuvvetli olduğu için hasta ve hasta yakınlarıyla daha sağlıklı iletişim kurar.

6)  İlk yardım eğitimi aldığından dolayı çevredeki imkanlarla  hasta veya kazazedeye  ilk yardımda bulunup acil durumlarda durumun kötüye gitmesini önler.

7)  Aldığı  eğitimle kendi başına ve  belirli  bir  süre  içinde  hastaları  muayeneye hazırlar.

8) Görmüş olduğu hastalıklar bilgisi dersleriyle hangi hastalığın belirtilerinin neler olduğunu hasta anamnez, epikriz, raporlar vb. evraklarda tutarlı ve doğru bilgilerin yer almasına dikkat ettiğinden dolayı ileride oluşabilecek hataların minimum seviyede olmasını sağlar.

9) Hasta psikolojisinden anlayan, sabırlı, sorumluluğunun bilincinde olup dikkatli ve bilinçli  hareket ettiğinden dolayı hasta ve hasta yakınlarıyla tartışma ortamının oluşmasına mahal vermez.

10) Zamanı çok kısıtlı olan Doktorların işlerini daha hızlı ve hatasız yapmalarında yardımcı olup gereksiz yoğunlukları ve hastaların uzun süre sırada beklemelerini önler.

11) Almış oldukları Tıbbi Deontoloji (Tıp Etiği) dersleri sayesinde hasta mahremiyetine ve hastaların kişisel bilgilerine önem verip güvenilir ve gizli bir şekilde saklanmalarını sağlar.

  

TIBBİ SEKRETERLERİN SORUNLARI  

1)  Tıbbi sekreterlerin 4 yıllık lise ve 2 yıllık önlisans toplam 6 sene boyunca görmüş olduğu eğitim sonucu  almaya hak kazandığı diplomanın düz lise ve  dengi okullardan mezun olan vasıfsız kişilerin ücret karşılığı aldıkları 6 aylık bir sertifikayla eş değer olarak tutulup bu insanların hastanelerde taşeron firma elemanı olarak çalışıp tıbbi sekreterlerin istihdamına engel teşkil etmesi.

2)  Tıbbi sekreterlik mesleğinin de bir yardımcı sağlık hizmeti branşı olmasından ve tutulan sağlık istatistiklerinin insan sağlığının geleceği için çok önemli olduğundan dolayı kamu kurumlarında ve özel kuruluşlarda röntgen teknikeri, ebe, hemşire gibi diploma esasına dayalı olarak icra edilmesi gerekmektedir.

3)  Tıbbi sekreterlerin Kpss sınavlarında Tıbbi sekreterlikle hiçbir alakası bulunmayan derslerden sorumlu tutulmaları.

4) Taşeron firma olsa bile  sağlık kuruluşlarında çalışan personellerden  önceliğin  tıbbi sekreterlere verilmemesi.

5)   Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün yayınladığı personel dağılım cetvelinde şuanda tüm Türkiye’de  35673 Uzman tabip, 33977 Pratisyen tabip ve 10679 Diş tabibi olmak üzere toplamda 80329 tabip istihdam edilmesine rağmen tabip başına 1 tıbbi sekreterin istihdam edilmesi gerekirken sadece 11000 civarında tıbbi sekreter istihdam edilmesi açığın çok büyük olduğunu göstermektedir. Bu açığın Türkiye’deki sağlık hizmetlerinin düzenli ve hatasız bir şekilde yürütülebilmesi adına acilen kpss yerleştirmelerinde Tıbbi Sekreterlere yeterince kadro verilmesi gerekmektedir.

6)  Ösym tarafından yayınlanan kılavuzda 15 tercih  hakkı dışında birde Eğer herhangi bir yere yerleşemezsem Sağlık Bakanlığının uygun bulduğu ve boş kalan bir yerde çalışmak istiyorum tercihinin olması gerekmektedir (hem boş  kontenjan, hemde boşta tıbbi sekreter  kalmaması  adına ).

7) Sağlık Bakanlığı, diğer kurumlarda olduğu gibi KPSS sonucuna göre 4B’li personel alımı yapmaktadır. Kadrolu alım yerine Sözleşmeli (4B’li) alım yapmak Sağlık Bakanlığı’nın takdirinde bir durumdur. Ancak, yapılan sözleşmeli alımlara hem Sağlık Bakanlığında hem de üniversitelerde çalışmakta olan 4B’lilerin tekrar başvurması yeni atama bekleyenlerin yolunu tıkamaktadır. Her ne kadar Sağlık Bakanlığı çalıştığı halde tekrar başvuru yapanlar yerleşse bile göreve başlayamayacaklardır dese de bunun bir yaptırımı olmadığı için çalışan personel yeniden başvuru yapmaktadır. Bunun sonucu olarak mevzuat gereğince atama yapılan kadroların bazılarının boş kalması durumu ortaya çıkarmaktadır. Tekrar tercihlerden dolayı kadroların boş kalması tahmin edilebilecek basit bir ihtimal olmasına rağmen yetkililerin bu konuda gerekli düzenlemeyi yapmaması anlam verilemez bir durumdur. Zaten Sağlık Bakanlığı, yerleştirme işlemlerini yeterli bilgi birikimine sahip olmayan ve hiçbir alt yapısı bulunmayan ÖSYM'ye bırakmakla, kadroların boş kalmasını kabullenmiş durumdadır. Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı, geliştirdiği sistem sayesinde 4B’lilerin tekrar 4B’li alımlar için başvuru yapmasını engelleyen sistem kullanmaktadır. Bu şekilde kadroların boş kalmasının da önüne geçmiştir. Oysaki Sağlık Bakanlığı da, geliştireceği basit bir yazılımla başvuranların çalışıp çalışmadığı veya yönetmelikte yer alan 3 istisna kapsamına girip girmediğini kontrol edilebilir.

8)  ÖSYM yıllardır anlamsız bir şekilde branş sıralamalarını yayınlamamaktadır. 2010 yılı KPSS lisans mezunları için branş sıralamaları yayınlanmış olmasına rağmen 2012 yılına kadar geçerli olacak olan ve 2 milyona yakın kişinin hayatlarını doğrudan etkileyen Ortaöğretim/Önlisans KPSS için ÖSYM bugüne kadar hep sadece "girilen düzey bazında" sıralamaları vermiştir. Bu, hiçbir anlam ifade etmemektedir. Esas anlamlı olan branş sıralamalarıdır. Herhangi bir bölüm mezunu aday, kendi branşında kaçıncı sırada olduğunu bilirse, açıklanan kontenjanlara göre yerleşip yerleşemeyeceğini az çok kestirebilecektir. Bu, sınava girmeyen kişilerin de anlayabileceği çok önemli bir husustur. Hayatlarına yön vermek isteyen adayları bilgilendirmek açısından bu sıralamaları yayınlamak uygun olacaktır.

9)  Birçok kurum personel alım takvimini resmi olarak açıklarken Sağlık Bakanlığı bu konuda başvuruların başlayacağı döneme kadar hiçbir açıklama yapmamaktadır.

10)  Bilindiği üzere, hastaneler temizlik, yazılım, yemekhane ile tamir ve bakım hizmetlerini taşeron firmalar üzerinden yapmaktadır. Bu ihalelerle istihdam edilen işçiler sadece temizlik, yemekhane ve güvenlik gibi ilgili alanlarda çalıştırılmaları gerekirken sanki hastane personeliymiş gibi tıbbi sekreter, laborant, hemşire gibi alanlarda görevlendirilmektedirler. Bu şekilde yapılan geçici ve niteliksiz personel istihdamının faydalı olmayacağı ve atama bekleyen sağlıkçıların önünü kapattığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle hastanelerde taşeronlaşmaya son verilerek o bölümlerde gerçekten o işin eğitimini almış kişilerin çalıştırılması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir.


ANADOLU TIBBİ SEKRETERLER DERNEĞİ  

                         

Adres: Metin Oktay Mah. Aşkale Sok. 18/9 Seyranbağları /Ankara

E-Posta: tibbisekreter@ymail.com

Web: www.tibbisekreter.net

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.