Thsk, Bu Dernek Memurları Hakkında Soruşturma İstedi..

Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Derneği yetkilileri, kurumun adı kullanılarak işlenen dolandırıcılık suçuyla ilgili vatandaşlara bilgilendirme yaptı.

Thsk, Bu Dernek Memurları Hakkında Soruşturma İstedi..
04 Nisan 2013 Perşembe 21:44

T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

ANKARA /04.04.2013

BASIN AÇIKLAMASI

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Derneği yetkililerince “Türkiye Halk Sağlığı Kurumu” adı kullanmak suretiyle dolandırıcılık suçunun işlendiği iddialarıyla ilgili Türkiye Halk Sağlığı Kurumumuzca hazırlanan bilgi notunu kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına aşağıda bilgilerinize sunuyoruz:

“5253 sayılı Dernekler Kanunu ile dernekler, dernek şube veya temsilcilikleri, federasyonlar, konfederasyonlar ve yabancı dernekler ile merkezleri yurt dışında bulunan dernek ve vakıf dışındaki kâr amacı gütmeyen kuruluşların Türkiye'deki şube veya temsilciliklerinin yasak ve izne tâbi faaliyetlerini, yükümlülüklerini, denetimlerini ve uygulanacak cezalar ile derneklere ilişkin diğer hususlar düzenlenmiştir.

Kamu yararına çalışan dernek statüsünde olmasına rağmen dernek ibaresini kullanmaksızın “Türkiye Halk Sağlığı Kurumu” ismini kullanmak suretiyle yanıltıcı beyanlarda bulunulduğu, Kurumumuzca tesis edilmiş işlem algısı oluşturulduğu, bu yönüyle de bir takım adli takiplere ilişkin taleplerin Kurumumuza tebliğ edildiği anlaşılmıştır.

Bu itibarla,

· Mezkûr dernekle ilgili olarak; “kamu yararına çalışan dernek” statüsüne ilişkin değerlendirmenin yeniden yapılması, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Derneği isminin kullandırılmaması, dernekle ilgili tatbik edilebilecek müeyyidelerin uygulanması ve sonucundan bilgi verilmesi hususunda Kurumumuzca İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığına 31/12/2012 tarihinde yazı gönderilmiştir.

· Akabinde başka bir şikayet dilekçesi üzerine yine İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığına 28/03/2013 tarihinde yazı gönderilmiştir.

· Kurumumuza intikal eden şikayet dilekçelerine binaen Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğüne yazılan 28/03/2013 tarihli yazımız ile; üniversite personeli olması nedeniyle gerekli idari işlemlerin yapılması talep edilmiştir.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.