Teşkilat Yasasında Değişiklikler Yapılıyor

TAA

Teşkilat Yasasında Değişiklikler Yapılıyor
21 Haziran 2012 Perşembe 20:47

 TÜRK SAĞLIK SEN AÇIKLAMASI;

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, ''Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı''nı görüşmek üzere toplandı. Toplantıya Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci'de katıldı. Genel Başkanımız komisyon toplantısında söz alarak tasarıya sağlık çalışanlarının taleplerinin de eklenmesi gerektiğine ifade etti. 
Genel Başkanımız 2 Kasım tarihinde yürürlüğe giren Teşkilat yasasında yapılacak bazı düzenlemelerin yer aldığı tasarıda özellikle döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması, sağlıkta şiddetin önüne geçilmesini sağlayacak tedbirlerin alınması ile ilgili düzenlemelerinde yer almasını beklediklerini kaydetti. Kahveci söz konusu taleplerin TBMM'de tasarıya eklenmesini umut ettiklerini kaydetti.

Toplantıda aile sağlığı elemanları ifadesinin kullanılması üzerine Genel Başkanımız Önder Kahveci eleman ifadesinden çalışanların rahatsız olduklarını bu konuda bir değişikliğe gidilerek " Aile Sağlığı Çalışanı" ifadesinin kullanılmasını istedikleri bu yönde bir düzenlemenin uygun olacağını ifade etti.

Genel Başkanımız tarafından ayrıca tasarıda getirilen bazı düzenlemelerdeki şu sakıncalar anlatıldı ve rapor halinde sunuldu.

Tasarıda Yer Alan Bazı Sakıncalar:

TBMM SAĞLIK, AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL İŞLER KOMİSYONU

Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülecek olan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nda yer alan hükümlerde sendikamızca tespit edilen bazı sakıncalar aşağıda belirtilmiştir.

Tasarının 4 üncü maddesi ile birlikte 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 25inci maddesinin 1inci fıkrasının 2nci cümlesinin yürürlükten kaldırılması öngörülmektedir. Bu değişiklikle birlikte il sağlık müdürlerinin Valilerin sağlık müşavirliğinden çıkarılması, aynı zamanda Sağlık Bakanlığının il temsilcisi komundan da çıkarıldığı görülmektedir. İllerde Valilerin Sağlık Müşavirinin kim olacağı ve Bakanlığın ildeki temsilcisinin kim olacağı konusunda bir boşluk bulunmaktadır.

Tasarının 7 nci maddesi uyarınca, 663 Sayılı KHK'nın geçici 4 üncü maddesi uyarınca araştırmacı kadrosuna re'sen atanan personelin, eski görevlerini halen yürütmeleri kaydıyla ek ödemelerinin 6 ay süreyle eski kadroları üzerinden verilmesi öngörülmektedir. Ancak söz konusu düzenleme ile il sağlık müdür yardımcısı, şube müdürü, müdür ve müdür yardımcısı kadrolarından araştırmacı kadrosuna atanan personellerin mali hak kayıplarının kesin olarak çözülmemesi, hak kayıplarının devam etmesi söz konusudur.

Tasarının 11 inci maddesi ile, adres kayıt sistemine göre nüfusu 850.000'in altında olan illerde, eğitim ve araştırma hizmetlerinin Sağlık Bakanlığı veya üniversite sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinden yalnızca birisi tarafından verilebileceği öngörülmektedir. Bu suretle Bakanlık ve üniversite arasında bir tercih yapılması öngörülmekte, tercih edilmeyen hizmet biriminin atıl konuma düşmesi ya da kapatılması söz konusu olabilecektir.

Tasarının 13 üncü maddesi ile aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarına Yataklı tedavi kurumları, seyyar hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri ve 112 acil sağlık hizmetleri sunulan birimlerde nöbet görevinin verilebileceği öngörülmektedir. Ancak aile hekimliği uygulaması ile amaçlanan hizmet gereklerine aykırı bu düzenleme neticesinde, aile hekimi ve aile sağlığı elemanlarından hizmet alan vatandaşların alacakları hizmetlerde aksaklıkların yaşanmasına sebep olacaktır.

Söz konusu tasarının yukarıda yer verdiğimiz hususlar açısından sakıncalarını bildirir, bu hususta gerekli çalışmaların yapılmasını arz / rica ederim.

Önder KAHVECİ

Genel Başkan

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.