Teröristi Sevindirmek İstiyorsan Şunları Yap

AHMET HAKAN

Teröristi Sevindirmek İstiyorsan Şunları Yap
21 Ekim 2011 Cuma 11:14

 Terörist istiyor ki: Türkler ile Kürtler arasında bir türlü çıkmayan o iç savaş çıksın, kardeşlik bitsin, Türk ile Kürt çatışsın, kin ve nefret tohumları atılsın...

Teröristi sevindirmek istiyorsan: Hiç durma, Kürtlere yönelik nefret çığlıkları at. Kardeşlik hukukunu ihlal et. Kin ve nefret tohumları ek.

Terörist istiyor ki: Bölge halkına zulmedilsin, demokratikleşmeden geri adım atılsın, demir yumruklar yukarı kalksın ve böylece patronaj hep kendisinde olsun... Teröristi sevindirmek istiyorsan: Hiç durma, bölge halkı için OHAL iste... Zulüm iste... Baskı iste... Demir yumruk iste...

Terörist istiyor ki: Meseleler konuşulmasın, “takrir-i sükûn” gelsin, 90’lara dönülsün, demokratikleşme olmasın... Teröristi sevindirmek istiyorsan: Hiç durma, konuşan herkesi sustur, itidal çağrısı yapana “teröristin ekmeğine yağ sürüyorsun” de, her şeyin sorumlusu olarak demokrasiyi göster.

Terörist istiyor ki: Akıl gitsin, mantık savuşsun, “terörist” ile “Kürtler” arasında bir ayrım kalmasın... Teröristi sevindirmek istiyorsan: Hiç durma, “En iyi Kürt ölü Kürt’tür” türü faşist cümleler kur. Kürtleri PKK ile özdeşleştir. Öfkeni yanlış hedeflere yönelt.

Terörist istiyor ki: Aklıselim sahibi insanlar sussun... Çözüme yönelik konuşmalar yapılmasın... Diyalog bitsin... Silahlar, bombalar konuşsun... Ve böylece bütün gözler kendine çevrilsin... Teröristi sevindirmek istiyorsan: Hiç durma, “artık sözün bittiği yerdeyiz” de, “şimdi sadece silahlar konuşmalı” de, çözüme yönelik konuşmalara kulaklarını tıka...

Eğrisi doğrusu

EĞRİSİ: Teröristlerin tümü imha edilirse terör biter...

DOĞRUSU: Bu zamana kadar çok terörist imha edildi. Öldürülen terörist sayılarından olay takip edilirse en az “5 adet PKK”nın imha edildiği ortaya çıkar. “Bir PKK”nın daha imha edilmesi demek, yeni PKK’nın ortaya çıkmayacağı anlamına gelmiyor. Mesele imhada değil, dağa çıkış motivasyonunu bitirmekte.

EĞRİSİ: Terörü demokratik açılım azdırdı.

DOĞRUSU: Demokratik açılım söz konusu olmasaydı ve sadece güvenlik politikalarına yüklenilseydi, terör daha fazla azardı. Dünyadaki deneyimler göstermiştir ki: Özgürlükler arttıkça terör azalır. Sorun şurada: Türkiye özgürlükleri arttırırken silahların bırakılmasını sağlayamadı.

EĞRİSİ: PKK dış güçlerin kullandığı bir örgüttür.

DOĞRUSU: PKK’nın bölgesel karışıklıklardan istifade ederek dış güçlerle işbirliklerine girdiği doğrudur. Fakat bu durum PKK’nın insan kaynağını “içeriden” devşirdiği gerçeğini örtmemelidir. Terörle mücadelenin önündeki en çetrefil sorun şudur: Dağa çıkanlar ile arkalarında bıraktıkları arasındaki ilişkiyi kesememek. Bu kesilemez ilişki, işleri çok zorlaştırmaktadır.

EĞRİSİ: Bazı aydınlar, yazdıkları yazılarla teröre destek vermektedirler.

DOĞRUSU: Bazı şeylerin konuşulmasının tabu haline getirilmesi, terörün önünü kesmez, bilakis yeşermesine katkı sunar. Buna karşılık her şeyin açıkça konuşulabildiği, tartışılabildiği ortamlar, terör örgütünü yöneten isimlerin bile hesap vermelerine yol açar. Terörün nasıl önleneceği konusunda herkesin farklı tezleri olabilir. Şu unutulmamalıdır: Terörün bitmesini, sadece “vuralım kıralım” diyenler istemiyorlar. “Vurarak kırarak olmaz” diyenler de samimi olarak terörün bitmesini istiyorlar.

EĞRİSİ: Müzakere diyenler ihanet içinde...

DOĞRUSU: “Müzakere yapılmasın/Tepelerine binilsin” talebi, yürekleri ferahlatmaktadır ama sorunu çözmemektedir. Demokratik ülkelerde teröre son veren nihai gelişme, “silahların bırakılmasının” görüşülmesidir. Eğer “bundan sonra bir kişi bile ölsün istemiyoruz” diyorsak, bu tür görüşmeler yapılmalıdır. Zaten esas mesele müzakere yapılıp yapılmaması değil, müzakere sürecinin iyi yönetilip yönetilmemesi meselesidir. Kötü yönetilmiş bir müzakere süreci için de “ihanet” diyemeyiz, “beceriksizlik” diyebiliriz
hürriyet
ahmet hakan
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.