Tercihlerde Alan/nitelik Kodu Kabusu !

Her tercihte olduğu gibi bugünkü tercihlerde de alan kodu kabusu sağlıkçıların peşini bırakmıyor... Sistem değişmediği sürece de bırakacağa hiç benzemiyor! Bakınız Tıbbi Sekreterlerin haline...

Tercihlerde Alan/nitelik Kodu Kabusu !
27 Kasım 2013 Çarşamba 13:30

     Kpss neticesinde tercih yapmayı bir ümitle bekleyen özellikle sağlıkçı arkadaşlarımızın alım sayılarının cimriliği yetmezmiş gibi üstüne üstlük birde alan kodları faciası eklenince bu kadarıda olmaz dedirtiyor... Peki her alımlarda pes yaa, bu kadarıda olmaz deniliyorda ne oluyor? Kocaman bir hiç ! Çünkü bakanın biri gidiyor biri geliyor fakat oradaki sistem ve düşünce değişmediği sürece bu alımların bozukluğu, tercihteki branş bozukluluğu-alan kodu yanlışı asırlarca devam edecek gibi duruyor.

   

   Skandal 1: 2101 - Nitelik kodlu SAĞLIK MEMURU  adı altında alınacak olan devlet memurunda aranan nitelikleri dikkatlice okuyunuz: Ortaöğretim kurumlarının Sağlık Hizmetleri Sekreterliği Alanı ve Dallarının veya Sağlık (Tıbbi Sekreterlik Dalı), Büro Yönetimi ve Sekreterlik (Tıp Sekreterliği dalı), Tıp Sekreterliği, Tıbbi Sekreterlik Bölümlerinin birinden mezun olmak.
Sizce bu niteliklerden hangileri gerçek Sağlık okulunu bitirmiş sağlıkçıdır?
   
Skandal 2: 2015 - Nitelik kodlu Sağlık memuru Tıbbi Sekreter dışındaki diğer sekreterlerin nitelik koduna bakalım... Ortaöğretim kurumlarının Büro Yönetimi Alanı ve Dallarının, Büro Yönetimi
ve Sekreterlik/Büro Yönetimi ve Sekreterlik Alanı ve Dallarının veya Ticaret Liselerinin Alan Ayrımı Olmadığı Dönemde Bitirenler, Büro Yönetimi, Sekreterlik, Kütüphanecilik, Mahalli İdareler, Büro Hizmetleri, Yönetim ve Ticaret Sekreterliği, Hukuk Sekreterliği, Tıp Sekreterliği lümlerinin birinden mezun olmak.

Burada anlatılmak istenen Sağlık memuru tıbbi sekreter sadece 2101 nitelik koduyla tercih yapabilirken, Diğer sekreterlik bölüm mezunları hem 2101 nitelik koduna, hem de 2015 nitelik koduna aynı anda tercih yapabilmektedir. Oysa ki sadece Sağlık memuru tıbbi sekreterler yani okul kodu 3538 olanlar 2101 nitelik koduna tercih yapmalı, diğer bölüm sekreterleri de 2015  nitelik koduna tercih yapmalıydı...  Çok enteresan değilmi? Sağlık bakanlığı hastanelerine atanmak isteyen tıbbi sekreter sadece 2101 e tercih yapabilirken, normal sekreterin şansı onlara göre 2 kat daha fazla artarak 2 nitelik koduna aynı anda tercih yapabilmektedirler. Vay sağlık okuyanın haline ki vay...  Sayın Yetkili bakanlık, ÖSYM ve her kim bu işleri ayarlıyor ise lütfen bu saçmalığı düzeltiniz, bu kadarıda olmaz artık ! Çıkıp birinin konu ile ilgili açıklama yapmasını bekliyoruz.
        
    Sevgili arkadaşlar şimdiye kadar bu işlerde torpil dönmez, alımlar adil yapılır, kimseye tölerans tanınmaz diyenlerin en başında geliyordum lakin bu saçmalıklar her yıl devam edince artık adaletli alım yapıldığına inanmıyorum! Neden mi? Bakınız Sağlık memuru adı altında Tıbbi Sekreter alınıyor guya... Aranan niteliklere baktığımızda her okuldan mezun olan her çeşit sekreter bu nitelik kodunu kapsıyor ve bu nitelik koduyla tercih yaptırılıyor ! Peki o zaman neden SAĞLIK MEMURU diyorsunuz personel alırken? diğer sekreterlerin sağlık dersleri gördüğünü de nereden çıkarıyorsunuz? Onların sağlık meslek lisesini bitirdiğini nereden çıkarıyorsunuz? Ticaret meslek lisesi ve çok programlı lise mezunları ile sağlıkçılar aynı seviyededir. Herkese hayırlı olsun... Branş sıralamasında 300 ncü sırada olan bir sağlık memuru tıbbi sekreter kardeşimizin diğer sekreter branşları yüzünden önüne tam bir o kadar daha kişi eklendiğini biliyormuydunuz? Geçmiş yıllarda yani adam akıllı tercih yapıldığı dönemlerde olduğu gibi, sadece ' SAĞLIK MEMURU TIBBİ DÖKÜMANTASYON VE SEKRETERLİK' mezunu alınmış olsa branş sıralamasında ilk 400 kişinin şansı varken bugün o şans yarı yarıya düşüyor. Söylermisiniz bunu yapmaya kimin ne hakkı var? Çıkıp bir tane bakan , vekil, çalışma bakanlığı,Ösym yada her kim yapıyorsa bu saçmalığı açıklamada yapmıyor ! Bunun anlamı nedir?  'Biz istediğimiz şekilde alım yaparız sizde koyun gibi tercih yaparsınız ister atanırsınız ister atanmazsınız mı? bu tarz bir düşünceye sahip kişiler mi yönetiyor koskoca kurumu? Vay halimize ki vay! Yokmu bu kişilere dur diyecek bir hükümetimiz, iktidarımız, Yokmu?
    Önlisans mezunu 6 kişi, Lise mezunu ortalama 330 kişi alınan bir tercih döneminde neden Sağlık memuru adı altında her türlü sekreteri alıyorsunuz ? O kadar yıldır bu işi yapıyorsunuz çıkın biriniz deyin ki şu sebepten dolayı yapıyoruz. Hani nerde o açıklamayı yapacak? Yok, umrunda olduğunuda sanmıyoruz. Elbette diğer kardeşlerimizde atanmalı, elbette herkes sınava girdi ve herkes bir ümitle atanmayı, memur olmayı bekliyor lakin birileri çıkar sağlayacak diye böyle bir rantı döndürmenin manası ne? Büro yönetimi ve sekreterlik, tıp sekreterliği ile sağlık memuru tıbbi sekreter aynı mıdır? Gördüğü derste aynı değil, okuduğu okulda, bildiği bilgide, çalıştığı kurumda bizim göremediğimiz hangi ortak noktayı gördünüzde aynı nitelikler içerisinde tercih yaptırıyorsunuz ve alım yapıyorsunuz?? Yokmu bir yetkili açıklama yapacak?

    Sağlıkçı alıyorsanız sağlıkçı alın, hizmetli alıyorsanız hizmetli, şoför alıyorsanız şöför, normal sekreter alıyorsanız da normal sekreter alın efendim ! Neden HEMŞİRE alırken sadece hemşire alınıyor peki? ebe, att, laborant, veteriner, diş hekimini de o branştan alınız o halde? Hiç değilse onlar sağlık okulunu bitirmişler okullarının ismi aynı, hemşirelik yapabilirler belki ne dersiniz? Hayır asla yapamaz dediğiniz duyar gibiyim.O halde sekreterler neden ayrı alınmıyor? Çünkü onlar üvey evlat değilmi? Eğerki birilerine peşkeş çekmek, yüzlü görünmek, torpil yapmak ve başka çıkarlar içinde Allah korkusu olmadan bu branş kodları - alan kodlarını birileri kafasına göre düzeltiyorsa ehillik yapıyorsa ALLAH onları bildiği gibi yapsın. Bu sözler, bu satırlar 15 bin tıbbi sekreterin bir araya gelip dile gelmesidir.  Aylardır alım bekliyor bu millet bumudur karşılığı? Ne olacak şimdi? 10 ay sonra bir sınav daha var 10 ay sonra 50 TL sınav ücreti toplanacak, vs. vs. 10 ay sonra binbir türlü rezaletle aynen devam düzensizliğe. Ödenen kpss sınav ücretleri de yanında cabası ee ne yapalım alışılmışlık var ülkemizde.

   Sıfırdan ilk kez atanacak memur adayları belirli kişiler, diğerleri yer değiştiriyor... Sözleşmeliye çalıştığı halde tercih yapma hakkı, merkezi yerleştirme dışında kadrolulara çalıştığı halde tercih yapma hakkı derken atanmayı bekleyen garibana kocaman bir HİÇ kalıyor! Vallahi pes yani... UMARIM ÖNÜMÜZDEKİ TERCİHLERDE DAHA FAZLA SAĞLIK MEMURU TIBBİ SEKRETER ALIMI' olur. Özellikle Tıbbi Sekreterlerin mağdurluğunu yıllardır hepimiz biliyoruz' atanamamış olmalarının sebebide öncelikli taşerondur sonrasında ise bu tarz saçma sapan branş ve alan kodu uygulaması karmaşıklığıdır. Buna fırsat verende yetkili bakanlıktır.Yukarıda anlatılmak istenen adaletsizliğin, henüz erken iken bir an önce düzeltilmesi gerektiğini buradan duyan kulak ve gören gözlere arz ediyoruz...
Ayrıca İlk satırlarda anlatılmak istenen gayet açıktır. Bu yazıyla birlikte her türlü şikayet ve dava yolu açıktır, isteyen ÖSYM nin internet sitesinden aranan nitelikleri açıp okuyabilir ve ona göre gerekli yerlere şikayetlerini sunup dava edebilir. Göz görürken, kulak duyarken vicdan asla susmamalıdır. 'Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır!' bu adaletsizlik düzeltilebilir.

Personelsağlık ÖZEL Haber. (mağdur olan tıbbi sekreterlerin ortak düşüncesidir)
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.