Tepecik Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nde Eylem..

Hekim dışı sağlık çalışanlarının döner sermayelerinin dibe vurması nedeniyle İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları tarafından eylem kararı alındı. SES tarafından yapılan açıklamada, “Laboratuvar, röntgen, ameliyathane aciller dışında hizmet vermiyor. Servisler nöbet sistemi ile çalışıyor” denildi.

Tepecik Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nde Eylem..
13 Mayıs 2014 Salı 13:24

SES İzmir Şube Başkanı Rukiye Çakır, şu açıklamayı yaptı:
“Birliğin, dayanışmanın, omuz omuza el ele, yürek yüreğe olmanın coşkusunu yaşıyoruz. birlikte kazanacağız. haydee grev halayınaTepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları olarak bizler  sendika, meslek örgütü ayrımı yapmaksızın tüm hastane çalışanları  olarak bir araya geldik. Grev halayında el ele, omuz omuza, yürek  yüreğiyiz .
 
Dün Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde SES Sendikasının öncülüğünde başlayan grevi buradan coşku ile selamlıyoruz. İsyanlarına , isyanımıza bizde  bugün buradan grevle eşlik  ediyoruz. Bugün grevdeyiz.
 
Emeğimizi ve katkımızı  yok sayan  döner  sermaye sistemine karşı ortak mücadele için birleştik. Hakkımızı ve  emeğimizin karşılığını almak için Türkiye genelinde  dilekçe kampanyası başlattık. 2 Nisan 2014 Çarşamba günü hastane bahçesinde toplanarak döner sermaye uygulamasını protesto  ettik. Taleplerimizi içeren binlerce dilekçeyi  başta Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili makamlara gönderdik.  Dilekçelerimize bir yanıt verilmedi. Talep ve uyarılarımız dikkate alınmadı. Bizi greve davet ettiler. Bizde bu davete icabet ediyoruz.
 
Grevdeyiz.  Kararlılığımızı, birlik ve dayanışma ile gösteriyoruz. Grev halaylarımızla, türkülerimizle, isyanımızla bizi duymamakta direnenlere sesleniyoruz. Bize kulaklarınızı tıkamaya devam ederseniz biz o kulakları açmasını biliriz.  Bu konuda da kararlıyız.
Bizler adaletsizlik  ve eşitsizliklerle dolu  olan döner  sermaye sistemine yönelik itiraz ve isyanımızı belirtmek için grevdeyiz.   İtiraz ediyoruz, isyan ediyoruz. Çünkü döner sermaye sistemi bizlerin emeğini yok sayıyor. Bizi dışlıyor.
 
Sağlık Kurum ve kuruluşlarında, yardımcı sağlık hizmetler, genel idare hizmetler, teknik hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıflarında görev yapan personel mevcut döner sermaye ek ödeme işleyişi ile döner sermaye sisteminin dışına itilmiştir. Bu hizmet sınıflarında görevli personel  döner sermaye ek ödemesinden fiili olarak yararlanamamaktadır. Mevcut ek ödeme sistemi adaletsizlik  ve eşitsizliklerle doludur. Bu sistem biz sağlık emekçilerinin emeğini, performansını ve sisteme katkısını yok saymaktadır. Yardımcı sağlık hizmetler, genel idare hizmetler, teknik hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıflarında görev yapan personel sabit ücret dışında ek ödeme almamaktadır. Bu hali ile döner sermaye uygulaması ve performansa dayalı ek ödeme sistemi kendi gerekçelerini bile yok saymaktadır.  
Biz sağlık emekçileri  olarak emeğimizin yok sayılmasını kabul etmiyoruz. Gece- gündüz, hafta sonu, bayram demeden insan sağlığı için 24 saat kesintisiz zor koşullarda çalışan nöbet, icap ve fazla çalışma uygulaması ile haftalık çalışma süresinin çok üzerinde görev yapan bizler yoksulluk  sınırının altında bir ücrete mahkum edilmeyi kabul etmiyor, itiraz ediyoruz.
               
Bizler çalışanların katkısıyla elde edilen döner sermaye gelirinin adil bir şekilde dağıtılması için, tüm hizmet sınıflarını kapsayacak şekilde;                                                      
                1- 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 9 uncu maddesi uyarında her ayın 15 ‘inde  ödenen sabit ek ödeme  net tutarı kadar,  Döner Sermaye Ek Ödemesinin yapılacağı aylık dönemlerde de,  hastanemizde  aktif çalıştığı  gün sayısı oranında ayrıca ek ödeme ödenmesi,                                                    
               2- Ek ödeme adı altında ödenen tüm ücretlerin emekliliğe yansıtılmasını, talep ediyoruz.
               
Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı ,Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı ‘nı  göreve çağırıyor; taleplerimizin ivedilikle karşılanmasını istiyoruz.
 
İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi
SES İşyeri  Temsilciliği
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.