Tekirdağ'da Sağlıkçıların Promosyon Sorunu

663 sayılı KHK sonrası ayrılan üç sağlık kurumu (İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği)

Tekirdağ'da Sağlıkçıların Promosyon Sorunu
11 Şubat 2014 Salı 21:20

Tekirdağ Sağlık Sen Açıklaması;

663 sayılı KHK sonrası ayrılan üç sağlık kurumu (İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği)  arasındaki birlikteliği sağlamak ve kurumlar arasında geçici görevli personelin mağduriyetini önlemek amacıyla, Sendikamızın girişimleri sonucu Tekirdağ ilimizde, bu üç kurum ile birlikte “Banka Promosyon İhalesi” yapılması sağlanmıştır

Yetkili sendika olarak içinde yer aldığımız ihale sürecinde; sağlık çalışanlarımızın kaliteli, ücretsiz bir hizmet ve yüksek promosyon alabilmesi için ilimizdeki bankaların yetkilileri ile bir çok görüşmeler yapılmış ve ihale sonucunda en yüksek teklifi veren Akbank Tekirdağ Şubesi ile “Banka Maaş Sözleşmesi” imzalanmıştır. 

Sözleşmenin yürürlüğe girdiği 14/01/2014 tarihi sonrasında, personel maaş  ödemelerinin ilimizdeki Akbank şubelerine gönderilmesini müteakip, Akbank Tekirdağ Şubesinden sözleşmedeki promosyon ile ilgili yükümlülüğünü yerine getirmesi istenmiş, ancak banka yetkilileri tarafından, personel ödemeleri ile ilgili tutarın yeterli olmaması gerekçe gösterilerek, İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerine sözleşmedeki promosyon tutarının ödenmesinin mümkün olmadığı bildirilmiştir. Kurumların ve Sendikamızın girişimi ile 31.01.2014 tarihinde promosyonun bir kısmının ödenmesi sağlanmış ve çalışanlarımızın mağduriyetleri bir nebze de olsa giderilmiştir.

Banka yetkililerinin, kurumların sadece bir öngörü olarak verdiği personel ödemeleri ile ilgili aylık tutarı taahhüt olarak kabul ederek, promosyon ödemesini eksik ödemek istemelerine Sağlık-Sen olarak bir anlam veremiyoruz. Çünkü, kurum tarafından hazırlanan ödeme şartnamesi, hiçbir banka yetkilisi tarafından kabul edilmemiş ve banka yetkilileri kendi matbu sözleşmeleri dışında sözleşme imzalamayacaklarını bildirilmiştir. Akbank ile kurumlar arasında imzalanan sözleşme de, bankanın kendi matbu sözleşmesi olup; sözleşmede, kurumların aylık para akışı ile ilgili her hangi bir hüküm ve taahhüt bulunmamaktadır.    

Bu durumda Sağlık-Sen olarak Akbank yetkililerine soruyoruz? Aylık para akışı çok önemli ise neden kendi hazırladığınız matbu sözleşmede kurumlardan bir taahhüt almadınız? Kabul etmediğiniz bir şartnamedeki, kurumun öngörü olarak verdiği tutarı sebep göstererek neden sağlık çalışanlarımızı mağdur ediyorsunuz? 

Banka yetkililerinden, en kısa zamanda sorularımıza cevap vererek bu yanlıştan dönmelerini ve çalışanlarımızın mağduriyetlerini gidermelerini bekliyoruz. Akbank’ a geri kalan tutarın ödenmesi için 15 gün süre veriyoruz. Bu 15 günlük süre içerisinde ödeme yapılmazsa:

1. Akbank’ tan maaş alan tüm sağlık çalışanları, maaşlarını aldıkları gün paralarını bankadan çekecekler ve maaşlarını banka hesaplarında tutmayacaklar,

2. Akbank tarafından verilen kredi kartları kesinlikle kullanılmayacak,

3. Akbank’ ın sunduğu hiçbir bankacılık ürünü ve hizmeti kullanılmayacak,

4. Tekirdağ ili genelinde, Akbank aleyhine kampanya başlatılacak.

Sağlık-Sen olarak, sağlık çalışanlarımızın mağduriyeti giderilinceye kadar konunun takipçisi olacağımızı ve tüm yasal yollara başvuracağımızı buradan kamuoyuna duyuruyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.