Tek Başına Hükümet Kurulursa

Teşkilat Yapısı Değişecek

Tek Başına Hükümet Kurulursa
17 Eylül 2015 Perşembe 11:56

663 SAYILI SAĞLIK BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME' Sonrası Sağlık Bakanlığında yaşanan yönetim zafı had safaya ulaşatı.

Personel Sağlık NET / Özel Haber

İllerde 3 başlı sistemin çalışma ahengini bozdu ve gereksiz zaman kayıplarına yol açtı. Yaşanan sorun illerde gibi görünsede asıl büyük sorun bakanlık merkez teşkilatında yaşanmaktadır. Halk Sağlığı Kurumu ve Kamu Hastaneleri Kurumunda işleyişte birçok hatalar yapılmaktadır. Her iki kurumda kurulduğundan bu yana 4-5 defa başkan değiştirdi.  663 sonrası bakanlık merkezde çalışan yüzlerce eski idareci görevden alındı, görevden alınan idareciler sistemi yavaşlattı. Müfettişlerin ünvanları alınıp denetçi yapıldı.

Hastanelere sözleşmeli yönetici atanadı. 2 yıllığına atanan bu yöneticiler ilk 6 ay sisteme alıştı, son 6 ay sözleşme bitiş stresi yaşadı ve verim alınamadı. Kurum dışından kişiler hastanelere müdür olarak atandı. 

Genel Sekreterlik ve Halk Sağlığı Müdürlükleri için hizmet binalarına ihtiyaç duyuldu. Trilyonlar verilip kiraliık binalar tutuldu. Devletin parası boşuna israf edildi. 

Bu ve buna benzer yüzlerce sorun hem illerde hemde bakanlıkta artık açık açık dile getirilmeye başladı. Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz ve ismini vermek istemediğimiz bir bakanlık müfetişinden seçim sonrası teşkilat yapısında yeniden düzenlemeye gidileceği bilgisini aldık.

Halk Sağlığı Kurumun tamamen lav edileceği, kamu hastaneleri kurumun duracağı ancak kamu hastanelerinde sözleşmeli yöneticilikten vaz geçileceği ve il sağlık müdürünün görevlendireceği bir il sağlık müdür yardımcısının illerde kamu hastaneleri yönetmesi planlamkatadır.

Hastane yöneticiliği kaldırılıp başhekimi direk il sağlık müdür yardımcısına bağlayacaklar ve genel sekreterlikler kapanacak. Bu uygulama ile her ay milyonlarca lira tasarruf edilmesi düşünülüyor. 

Kasım ayındaki seçimlerden sonra bakanlıkta yeniden düzenleme yapılması beklenmektedir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.