Tehlike Kapınızda..

Antibiyotik önce ilaç, şimdilerde ise kâbus oldu. Gelişigüzel kullanılan ilaçlar nedeniyle ABD'de her yıl 2 milyon kişi enfeksiyon kapıyor. Türkiye ise antibiyotik kullanımında birinci sırada. Uzmanlara göre bilinç oluşmazsa kanser fazlasıyla yaygınlaşabilir.

Tehlike Kapınızda..
25 Ekim 2013 Cuma 10:07

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi'nin verilerine göre senede 2 milyon insanda en azından bir ilaca dirençli bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar görülüyor ve 23 bin insan bu sebeple hayatını kaybediyor. Bu enfeksiyonların dünya genelinde ekonomiye getirdiği yük ise 55 milyar dolar. Gereksiz antibiyotik tedavisinin ortaya çıkardığı en önemli mesele 'antibiyotiklere dirençli bakterilerin' gelişmesine sebep olması. Geçtiğimiz günlerde antibiyotik tartışması yeniden alevlendi ve Sağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu Başkan Yardımcısı Hakkı Gürsöz geçen yıl eczanelerden 1 milyar 700 milyar kutu ilaç satıldığını; bir kişinin yılda 23 kutu ilaç kullandığını söyledi. Türkiye, yeni rakamlara göre Avrupa'da kişi başına günde kullanılan antibiyotik birimi hesaplamasında 40 ülke arasında birinci sırada. Uzmanlar, durumun çok ciddi olduğunu ifade ediyor.

ÖKSÜRÜKTE DE ANTİBİYOTİK İSTENİYOR

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, bu rakamların gelişigüzel antibiyotik kullanımından kaynaklandığını belirterek, 'Halkın ve hekimlerin eğitimi büyük önem taşıyor. Örneğin, öksürük ve balgam şikâyetiyle bir sağlık kuruluşuna başvuran hastalar doktorlarıyla 'Neden bana antibiyotik yazmadınız?' diye değil, 'Neden bana hemen antibiyotik yazdınız?' diye tartışmaya başladığı zaman bu mesele çözüme kavuşmuş demektir' yorumunu yaptı.

GELECEK KARARABİLİR

İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr Recep Öztürk, 'Antibiyotiklere karşı direnç gelişmesini önlemek mümkün değil ama uygun önlemlerle azaltılıp kontrol edilebilir. Potansiyel olarak insanlığın sağlığının geleceğini karartma tehlikesi arz eden direncin azaltılması için henüz tek pratik bir çözüm yolu yoktur. Bütünleşik önlemlere özenle uyarak direnç azaltılabilir. Akıcı antimikrobik kullanımı, hastanelerde etkin çalışmalar, klinik mikrobiyoloji laboratuvarlarının güçlendirilmesi, etken ve dirençlerinin hızlı tespit edilmesi, hastane enfeksiyonlarından korunma ve kontrol tedbirlerinin özenle uygulanması, çocuk ve erişkin dönem aşılarının uygulanması, eczanelerin reçetesiz antibiyotik vermesinin yasaklanması belki çözüm olabilir' dedi.

KANSER DAHA DA YAYILABİLİR

Avrasya Hospital Dahiliye Uzmanı Dr. Ebru Öztürk, enfeksiyon hastalıklarıyla mücadele önemli olan hastalıktan korunmak olduğunu ifade eden Dr. Öztürk, 'Bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde ise antibiyotikler devreye girer. Antibiyotik kullanımı konusunda sorun var. Kişiler komşu, eczacı tavsiyesiyle ilaç kullanıyor. Bu durumda da istenmeyen şeylerle karşılaşabiliriz. Örneğin, vücudumuzu koruyan, hatta kanser gelişimini engellemede bile rol aldığı ifade edilen flora bakterilerimizi ortadan kaldırabiliriz; ilaç yan etkileri nedeniyle mide-bağırsak-böbrek sorunları yaşayabiliriz; antibiyotik direnci dediğimiz bakterinin antibiyotiği tanıması ve direnç göstermesi durumuyla karşılaşabiliriz' dedi.

TEHDİT ALTINDAYIZ

Hisar Intercontinental Hospital Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Gözüküçük ise şunları söyledi: ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi'nin, antibiyotik direncinin alarm verdiğini, sağlık sistemini tehdit ettiğini, insanları tehdit ettiğini vurguladı. Bakteriler, canlı mikroorganizmalar doğru kullanılmadığı için antibiyotiklere direnç gösteriyor. Penisilin ilk çıktığında 'Bakteriler ölecek, bir daha bakteri olmayacak' deniliyordu ama kısa süre sonra bakteriler penisiline direnç geliştirdi. Yeni antibiyotikler çıktı ve direnç yine gelişti. Şu andaki birinci sorunumuz yeni antibiyotik üretimi kısıtlı. Onlar da direnç açısından bizi rahatlatmıyor. Hastalık yükü de arttı. Tedavilerde antibiyotik kullanımı nedeniyle de bakterilerin direnci arttı. Vatandaş kendi kendine antibiyotik satın alıyor. Antibiyotiğin gerekmediği durumlarda da kullanıyoruz. Sağlık Bakanlığı çalışmalar yapıyor. Bu umut verici. Elimizdeki antibiyotikleri aşama aşama kullanıyoruz. Hafif hastalarda hafif antibiyotikler ama uzun süre yatan hastalarda direnç sorunu yaşanıyor. Bu diğer hastalara yayıldığında büyük bir sorun olacak. Tehlike kapımızda. Sağlık çalışanlarına, vatandaşlara ve medyaya çok iş düşüyor. Duyarlı olunması gerekiyor. Türkiye'de bir kişi yılda 23 kutu ilaç kullanıyor. Bu rakam çok yüksek. Bir an önce bu konuyla ilgili bilinç gelişmesi gerekiyor.

Yenişafak
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.