"tecavüze Karşı Eylem Yapın!"...

"Tecavüze karşı eylem yapın!"

Bakan Akdağ'dan kürtaj eylemi yapan kadınlara çağrı

   
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kürtaj konusunda eylem yapan kadınlara tecavüzcüye cezaların ağırlaştırılması için eylem yapma çağrısında bulundu.

ABD'deki temaslarının ardından İstanbul'a gelen Recep Akdağ, kürtaj tartışmalarıyla ilgili çağrısını yineledi. Kürtajın tartışılmasının vatandaştaki bilinci artıracağını belirten Akdağ, "Kürtajın tartışılması vatandaşımızdaki bilinç seviyesini artırıyor ve gereksiz kürtajları bizzat bu tartışmaların azaltacağına eminim. Sonuçta alınacak kararlar ya da oluşturulacak yeni hukuk ne olursa olsun, bu tartışmanın kendisinin ülkeye ve kadınlara yararı var. Tartışalım sınırlarını ben belirleyecek değilim. Bir rapor hazırlıyoruz. Ben Türkiye'de değilken de arkadaşlarımız bunun çalışmasını yaptılar. Bir kurul toplandı geniş bir uzmanlar kurulu. Ben Bakanlar Kurulu'na, Başbakanımıza bilgi arz edeceğim" dedi.

Bir kadına cinsel saldırıda bulunan, tecavüze yeltenen ya da eden erkeğin çok ağır cezalandırılması gerektiğinin altını çizen Akdağ, "Önerimi tekrarlıyorum. Lütfen kürtaj meselesi üzerine kadın hakkı adına hassasiyet gösterenler, bu önerime destek versinler. Ben Sağlık Bakanı olarak kadınların hukukunu, bedensel ve ruhsal sağlığını korumak açısından caydırıcılık itibariyle 'tecavüzcüyle' çok daha ağır cezalar verilmesinden yanayım. CHP'den milletvekillerine diğer partilere soruyorum. Bu işe çok fazla ilgi duyarak üzerine gelen kadın örgütlerine ve diğerlerine soruyorum. Bu teklifime ne diyorlar?" dedi. Kadınların kürtajla ilgili yapmış olduğu eylemlerin hatırlatılması üzerine Akdağ, eylemlerin tecavüzcüye cezaların ağırlaştırılsın diye yapılırsa çok daha hayırlı işlerin yapılacağını sözlerine ekledi.  

HABERTÜRKYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması