Tdb: Yüksek Ücret Teklif Etmedik...

Özelden diş hekimliği hizmeti alınması ile ilgili görüşmelerde TDB’nin ilk başlarda yüksek ücret teklif ettiğini söyleyen Bakan Akdağ’a TDB’den yanıt geldi

Tdb: Yüksek Ücret Teklif Etmedik...
25 Kasım 2015 Çarşamba 09:26

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB), Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın Medimagazin’e verdiği röportajda dile getirdiği, “özelden diş hekimliği hizmetleri alımı için yapılan görüşmelerde ilk başlarda TDB’nin yüksek ücret teklif ettiği” şeklindeki sözlerine yanıt verdi. TDB, teklif edilen ücretlerin asgari ücret tarifesinin altında olduğunu savundu.

TDB’den yapılan açıklamada, “Sağlık Bakanı’nın ağız diş sağlığı hizmetlerinin başta muayenehaneler olmak üzere tüm özel sağlık kuruluşlarından alınması çalışmalarındaki bilgi eksikliğine bağlı olduğunu düşündüğümüz açıklamaları karşısında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla bir açıklama yapılması zarureti doğmuştur” denildi.

Açıklamada, 17 Eylül 2008 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik, 18 Eylül 2008 tarihinde de Sağlık Bakanlığına Türk Dişhekimleri Birliği olarak kamunun başta muayenehaneler olmak üzere tüm özel sağlık kuruluşlarından hizmet alınmasına yönelik teklifinin iletildiği ifade edildi. Teklifte, hizmet kalemleri ve bedellerine yer verildiği belirtilen açıklamada, “Hizmet bedelleri TDB Asgari Muayene ve Tedavi Ücret Tarifesi’nin de çok altında olup, bu ücretler üzerinde tekrar konuşulabileceği Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri ile yapılan görüşmelerde ifade edilmiştir. Teklifimiz; hem hizmeti kullanacakların, hem hizmeti sunanların, hem de hizmeti finanse eden kamunun yararlanacağı şekilde düşünülerek hazırlanmış; koruyucu diş hekimliği hizmetlerini önceleyen, toplumun hizmete daha rahat ulaşması sonucu memnuniyetini arttıran, sürdürülebilir, denetlenebilir ve kamuya yıllık maksimum maliyeti belli olan bir öneridir” denildi.

SGK yetkilileri ile sürdürülen görüşmelerde Sağlık Bakanı Akdağ’ın röportajda ifade ettiği gibi teklif edilen ücretler üzerinde bir anlaşma ya da anlaşmazlığın söz konusu olmadığı vurgulanan açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in göreve gelmesinden kısa bir süre sonra 3 Eylül 2009 tarihinde bir televizyon programında “ekonomik krizi” gerekçe göstererek ağız diş sağlığı hizmetlerinin özelden alınmayacağını açıklaması üzerine yaklaşık bir yıldır sürdürülen hizmet alımı görüşmelerinin sona erdiği ifade edildi.

Açıklamada, “TDB, bugüne kadar ülkemizin ağız diş sağlığı sorunlarının çözümüne katkıda bulunmayı ve vatandaşlarımızın ağız diş sağlığı düzeyinin yükseltilmesini hedeflerken, bunu mesleğin genel menfaatleriyle de uyumlu yürütmeye çalışmış; ilgili Kamu kurumları ile sürekli diyalog kurmuş bununda ötesinde yapıcı bir unsur olabilmek için daima özen göstermiştir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da TDB olarak her zaman yapıcı olmaya ve diyalog kurmaya hazır olduğumuzu bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunarız” denildi.


dentdus.com

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.