Tayin Talepleri Hakkında Bilinmeyenler

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 26/03/2013 tarihli ve 28599 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan düzenleme ile sağlık çalışanlarının bilmesi gereken önemli hususlar yer almaktadır. Bir çok sağlık çalışanları bu bilgilerden yoksun kaldıklarından mağdur olmaktadırlar.

Tayin Talepleri Hakkında Bilinmeyenler
12 Eylül 2014 Cuma 15:27

 Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 26/03/2013 tarihli ve 28599 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan düzenleme ile düzenlenmiştir. Yapılan düzenlemeye göre, İlgili Yönetmeliğin 21.Maddesinde aşağıdaki hükümler yer almaktadır.

-“Eşi vefat eden personel eşinin vefatından sonraki bir yıl içinde, talepleri doğrultusunda bir defaya mahsus olmak üzere standardın uygun olması hâlinde atanabilirler.” Hükmü gereği sağlık çalışanları eşinin vefatından itibaren bir yıl içinde kurumlarına tayin talebinde bulundukları takdirde bir defaya mahsus kadro standartlarının uygun olması durumunda istediklere yere atanabilirler.

-“Personelin herhangi bir nedenle görev yaptığı ilde kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının can güvenliğinin tehlikeye düştüğünü adlî veya mülkî idare makamlarınca verilen belgeyle belgelendirmek suretiyle, talepleri doğrultusunda bir defaya mahsus olmak üzere standardın uygun olması hâlinde atanabilirler.” Hükmü gereğince sağlık çalışanının kendisi, eşi veya bakmakla yükümlü çocuklarının can güvenliklerini tehlikeye düşürecek tehdit, şantaj vb. sağlık çalışanının kendisi ve ailesinin can güvenliği tehlikede ise adli (Savcılık, Mahkeme), Mülki (Valilik, Kaymakamlık) tarafından verilecek belgelerle  bir defaya mahsus kadro standartlarının uygun olması durumunda istediklere yere atanabilirler.

-“Eşinden boşanan personel halen görev yaptığı hizmet bölgesi ve grubundaki illerden birine veya D ve C hizmet grubu illerinden birine ya da halen görev yaptığı hizmet bölgesi ve grubu esas alınarak 26 ncı maddenin birinci fıkrasına göre boşanma tarihinden itibaren bir yıl içerisinde,  talepleri doğrultusunda bir defaya mahsus olmak üzere standardın uygun olması hâlinde atanabilirler.” Hükmü gereği, eşinden boşanan personel görev yaptığı hizmet bölgesine veya tüm hizmet bölgelerinin D ve C grubundaki illerden birisine boşanma tarihinden itibaren bir yıl içinde kurumlarına tayin talebinde bulundukları takdirde bir defaya mahsus kadro standartlarının uygun olması durumunda istediklere yere atanabilirler.

“Eşi zorunlu yer değiştirmeye tâbi olarak görev yapmakta iken emekliye ayrılan ve eşinin son çalıştığı yerde veya bir başka ilde ikamet ettiğini belgelendiren personel, emekli olan eşinin ikamet ettiği yere emekliye ayrılmasından sonraki bir yıl içinde talepleri doğrultusunda bir defaya mahsus olmak üzere standardın uygun olması hâlinde atanabilirler.” Hükmü gereği eşi emekli olan personel eşinin ikamet ettiği yere emeklilik tarihinden itibaren bir yıl içinde kurumlarına tayin talebinde bulundukları takdirde bir defaya mahsus kadro standartlarının uygun olması durumunda atanabilirler.  

“Er veya erbaş iken terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede mâlûl olan ya da mâlûl olup da çalışabilir durumda olanlar ile bu durumdaki kamu görevlilerinden Bakanlık ve bağlı kuruluşlarının personeli olarak görev yapan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri,  talepleri doğrultusunda bir defaya mahsus olmak üzere standardın uygun olması hâlinde atanabilirler.” Hükmü gereği terör eylemleri nedeniyle eşi er veya erbaş iken şehit veya çalışamayacak derecede malul olup da çalışabilir durumda olanlar ile bu durumdaki kamu sağlık çalışanlarından Bakanlık ve bağlı kuruluşlarının personeli olarak görev yapan eş, çocuk, anne, baba ve kardeşleri talepleri doğrultusunda  bir defaya mahsus kadro standartlarının uygun olması durumunda istediklere yere atanabilirler.

Yukarıdaki bir çok paragrafta atanabilir, değerlendirilebilir ifadesi yer almaktadır. Yönetmelik metni "değerlendirilebilir, atanabilir " ifadesi zorunluluk ifade etmemektedir.

Özkan Aydemir (Personel Saglik Net)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.