Taşeron İşçilerinin Sözleşme Süresi 3 Yıla Çıkıyor..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, yeni yasal düzenlemeyle taşeron işçilerin asgari sözleşme süresini 3 yıla çıkaracaklarını açıkladı. Ayrıca emeklilikte yaşı bekleyenlere düşük primle sağlık hizmeti verilecek.

Taşeron İşçilerinin Sözleşme Süresi 3 Yıla Çıkıyor..
23 Şubat 2014 Pazar 18:12


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, hazırladıkları yeni düzenlemeyle taşeron işçilerin asgari sözleşme süresini 3 yıla çıkaracaklarını, bu sayede taşeron işçilerin 3 yıldan önce keyfi olarak işten atılamayacağını bildirdi. Çelik, emeklilikte yaşı bekleyenlere de sadece genel sağlık sigortası (GSS) primi ödeyerek sağlık hizmeti alma hakkı vereceklerini söyledi. Düzenleme, milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor.

Kıdem oyunu biter

Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan yasa taslağı hakkında bilgi veren Faruk Çelik, taşeron sorunlarını büyük ölçüde çözeceklerini söyledi. Başbakanlık'a gönderdikleri taslakta Karayolları işçileriyle ilgili konuların da yer aldığını belirten Çelik, taşeron işçilerin yıllık izinleri, ödenmeyen ücretlerinin güvence altına alınması gibi konuların çözüme kavuşturulacağını belirtti. Çelik, bugüne kadar bir yıldan kısa tutulan ve bu yolla kıdem tazminatı almaları engellenen taşeron işçilerin sözleşmelerinin en az üç yıl olması zorunluluğu getirecekleri bilgisini verdi.

Asıl iş tanımı olacak

Kıdem tazminatının güvence altına alınması ve asıl iş ile altişverenin kesin hatla ayrılması konusunda düzenlemeye gittiklerini ifade eden Çelik, "Hangi işler asıl işlerdir, hangi işler yardımcı veya altişverenin yapması gereken işlerdir? Bunları tanzim eden ve muvazaayı ortadan kaldıracak önemli bir düzenleme hazırladık. Kısa süre içerisinde parlamentoya gönderebilirsek, ben gruplar arasında bir uzlaşma olacağı inancı içerisindeyim" dedi. Çalışma Bakanı Çelik, ayrıca büyükşehir belediyelerindeki işçilerin kısmi süreli çalıştırıldıktan sonra ihtiyaç devam etmesi halinde bu işçilerin işvereninin artık büyükşehir belediyeleri olacağı bilgisini verdi.

5 milyon kişiye sağlık hizmeti

GSS prim borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören tasarı uyarınca ayrıca emeklilikte yaşı bekleyen yaklaşık 5 milyon kişiye de sağlık müjdesi veriliyor. Buna göre, prim gün sayısı ve sigortalılık süresi koşullarını dolduran ancak emekli olmak için yaşı bekleyen kişi işsiz kalırsa, en düşük tarifeden (43 TL) GSS primi ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler.

Prim borçlarına af

Yeni Tasarıyla Bağ-Kur'luların geçmiş yıllara ilişkin prim borçları da silinecek. Ancak borçların silineceği bu dönem hiç çalışmamış sayılacak. Daha sonra primlerin ödenmesi halindeyse o dönem emeklilik için borçlanılabilecek.

'Türkiye'de gerçek işsiz sayısı 4,7 milyon'

CHP tarafından hazırlanan "Ekonomik Görünüm Raporu"nun 86'ncısı yayınlandı. Raporda 2013'ün son çeyreğindeki işsizlik ve kısa vadeli dış borç rakamları değerlendirildi.

TÜİK'in rakamlarına göre 2013 Kasım döneminde işsizliğin yüzde 9,9'a işsiz sayısının ise 2,8 milyona ulaştığı belirtilen raporda, iş bulma ümidini kaybedenler, ev kadınları gibi çeşitli sebeplerle iş aramayan ancak "iş bulursa çalışmaya hazır olanların" da hesaba katıldığı gerçek işsiz sayısının 4,7 milyon kişiye ulaştığı savunuldu. Yine raporda, Türkiye'nin benzer ekonomilerle karşılaştırıldığında, kısa vadeli dış borcuna göre en düşük rezerve sahip ülke konumunda olduğu da ileri sürülerek, şöyle devam edildi:

Rezerv miktarı düşük

"Rezervlerin mevcut düzeyi ancak kısa vadeli dış borcu karşılayabiliyor. Oysa AKP iktidara geldiğinde rezervlerin düzeyi kısa vadeli dış borcun neredeyse iki katıydı."

ERDOĞAN SÜZER/Bugün
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.