Taşeron İşçide Asgari Ücrete Son..

Kamuda tüm taşeron işçilerin 'asgari ücretten' çalıştırılması dönemi sona erecek. Özel sektörde de taşeron işçiler için emsal ücret uygulaması geçerli olacak.

Taşeron İşçide Asgari Ücrete Son..
13 Kasım 2013 Çarşamba 12:02“Taşeron işçiyi asgari ücretle çalıştırırım” dönemi sona eriyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaşama geçirmeyi planladığı düzenlemeye göre, taşeron işçilerde ücret düzenlenmesine kamudan başlanacak. Buna göre, kamuda 1 milyona yaklaştığı belirtilen taşeron işçiler için bir ücret skalası belirlenecek, ücretler de bu skalaya göre farklılaşmak zorunda kalacak. Bir başka deyişle kamuda tüm taşeron işçilerin “asgari ücretten” çalıştırılması dönemi sona erecek. Ayrıca ister özel sektörde olsun, ister kamuda olsun aldatmacalı (muvazaalı) anlaşmalarla taşeron işçi çalıştırılırsa da, maaş ve sosyal hak düzenlemesi gündeme gelecek. Böyle bir durumda taşeron işçinin maaşı ve sosyal hakları; aynı işyerindeki kadrolu işçinin haklarına eşitlenecek. 

Ücret skalası belirlenecek
Tüm taşeron çalışanların asgari ücretle çalıştırıldığı gerçeğinden yola çıkan bakanlık, bu konuda düzenleme yapmak istediğini taraflara iletti. Çalışma, her geçen gün taşeron çalışmanın arttığı kamudan başlayacak. Son alımlarla beraber 1 milyon civarında olduğu belirtilen kamudaki taşeron işçiler için bir ücret skalası belirlenecek. İşlerin niteliğine göre yapılacak ücret skalası sayesinde, taşeron işçilerin hepsinin birden asgari ücret üzerinden maaş alması engellenmiş olacak. 
Özel sektörde de taşeron işçiler için emsal ücret uygulaması geçerli olacak. Emsal ücrette, muvazaalı olarak taşeron çalıştırılması şartı aranacak. Bir başka deyişle, taşeron çalıştırılmaması gereken bir alanda taşeron çalıştırılırsa ve bu durum tespit edilirse, taşeron işçinin aldığı ücret, orada aynı işi yapan kadrolu çalışanla eşit noktaya gelecek. Sosyal hakları da kadrolu çalışanla aynı olacak. 

Kamu ‘kadro’ baskısından kurtulacak
Bu durum kamuyu da etkileyecek bir düzenleme. Çünkü son dönemde alınan yargı kararlarıyla, kamu kurumlarının taşeron çalıştırmaması gereken yerlerde taşeron kullanımına gittiği kesinleşti. Yargı kararları, taşeron işçilerin kamu işçisi olmasını öngörüyor. Bakanlığın öngördüğü düzenleme gerçekleşirse, bu çalışanlar kamu kadrosuna geçmeyecek, ancak alt işveren bu işçilerin haklarını kamudaki çalışanlarla eşit duruma getirmekle yükümlü olacak. Böylece kamu da, yargı kararlarıyla oluşan “taşeronların kadroya alınması” baskısından kurtulmuş olacak.

İşçi sendikaları: Kıdem hakkını öncelikli alacak yapın

Önceki gün gerçekleşen üçlü danışma kurulunda, işçi sendikaları kıdemle ilgili “Mevcut sistem içinde iyileştirme yapın” önerisini getirdi. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK ’in ortak önerisinde, iflas durumunda, işçilerin kıdemlerini alamadığı belirtildi ve bununla ilgili olarak “İşçinin alacağı, tüm alacaklar arasında en sona bırakılıyor. Eğer işçinin kıdem hakkı, öncelikli alacak haline getirilirse bir sorun kalmaz. Bunun için tek maddelik bir yasal düzenleme yeter” önerisi getirildi.
HACER BOYACIOĞLU /Radikal
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.