Taşeron İşçi Olmak İçin Torpil Mi Bulmak Lazım?..

Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron firmalar aracılığıyla görev yapan ve taşeron işçi olarak da tanımlananların işe girişlerinde siyasi referans şartının arandığı iddiaları soru önergesine konu edildi.

Taşeron İşçi Olmak İçin Torpil Mi Bulmak Lazım?..
20 Aralık 2013 Cuma 16:02

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Milletvekili Alaattin YÜKSEL, kamudaki bütün taşeronların AKP referanslı olduğunu, İl Başkanlıklarının o ildeki “taşeronlardan sorumlu müdür” olduğunu ileri sürerek,  taşeron işçi istihdamı konusunda cevaplandırılmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’e şu soruları sordu:

AKP Hükümeti 4857 sayılı İş Kanunu ile “taşeron işçi çalıştırılmasını” yasal olarak düzenlemiştir. Sendikalaşmayı önlemenin, kıdem tazminatı ödemekten kurtulmanın ve işçiyi sömürmenin en kolay yolu taşeronlaşmadır. Buna göre;

“1. Türkiye genelinde halen faaliyette olan taşeron şirket sayısı ve bu şirketlere bağlı çalışan taşeron işçi sayısı nedir? Kamu kurum ve kuruluşlarında faaliyette olan taşeron şirket ve taşeron işçi sayısı nedir? Belediyelerde çalışan taşeron işçi sayısı nedir?


2. 2003 ile 2013 yıllan arasında, her yıl bazında arı ayrı olmak üzere çalıştırılan taşeron işçi sayısı nedir? Hangi iş kollarında (inşaat, temizlik, gıda vs. ayrı ayrı olmak üzere) çalışmaktadırlar?

3. Kamu kurumları taşeron şirketlere bugüne dek ne kadar ödeme yapmıştır?

4. Taşeron işçilerin özlük hakları, mali, sosyal haklar gibi sorunları çözmek amacıyla Bakanlığınızca yapılması planlanan bir çalışma var mıdır?

5. İşçilerin işe alınmadan önce, AKP’ye üye olmaya zorlandığı doğru mudur? Bu yolla kaç işçi AKP’ye üye olmuştur? Kaçının üyeliği devam etmektedir?

6. Kamudaki bütün taşeronların AKP referanslı olduğu, İl Başkanlıklarının o ildeki “taşeronlardan sorumlu müdür” olduğu, hangi kurumda veya hangi işyerinde, hangi taşeronun işi alacağı ve o taşeronda hangi işçinin çalışacağının bile İl Başkanlığına sorulduğu iddiaları hakkında ne düşünülmektedir?

7. İzmir’deki hastane, okul ve benzeri kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin, bilgileri dışında AKP’ye kaydedildikleri yönünde pek çok şikayet ulaşmaktadır. İşçilere ait bu bilgiler nasıl elde edilmiştir? Bu bilgiler başka yerlerde de kullanılmakta mıdır? Bu konuyu incelemek üzere bir araştırma yaptırmayı düşünüyor musunuz?”

memurunyeri.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.