Tam Gün'de Fırsat Varken Sorunlar Çözülmedi..

Kamuoyunda Tam Gün Yasa Tasarısı olarak bilinen Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı Komisyondan geçmiş, Genel Kurulda yasalaşmayı beklemektedir.

Tam Gün'de Fırsat Varken Sorunlar Çözülmedi..
28 Kasım 2013 Perşembe 19:16

Komisyon da dile getirmemize rağmen döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması, sağlık çalışanlarına yıpranmaya payı verilmesi, nöbet ücretlerinin arttırılmasının tüm çalışanları kapsaması, hizmetlilere memurluk kadrosu verilmesi, 4/C, vekil ebe Hemşire ve Kamu görevlisi olmayan Aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmesi gibi sağlık çalışanları açısından oldukça önemli olan düzenlemeler eklenmemiştir. Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına nöbet gibi mağduriyet yaratacak düzenlemelere yer verilmiştir.
 
Mağduriyeti sonlandırma adına sadece araştırmacıların hak kayıplarının telafisini sağlayan bir tane düzenleme hayat bulmuştur. Sağlık çalışanlarının taleplerini yerine getirmek için söz konusu yasa tasarısı bir fırsat iken, ne yazık ki sorunlar çözülmemiş ve çalışanların beklentileri görmezden gelinmiştir.
Bu tutumun genel kurulda tekrarlanmamasını diliyor ve taleplerin karşılık bulması için TBMM'de girişimlerde bulunmaya devam edeceğimizi belirtiyoruz.
 
YASA TASARISINDA YER ALAN DÜZENLEMELER:
 
ŞİDDETE TUTUKLU YARGILAMA
 
Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla işlenen kasten yaralama suçu, tutuklama nedenleri arasında sayılacak.
 
Özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personel, görevleri sırasında işledikleri veya görevleri nedeniyle kendilerine karşı işlenen kasten öldürme, yaralama, tehdit ve hakaret suçlarından dolayı kamu görevlisi sayılacak.
 
AİLE HEKİMLERİNE ve AİLE SAĞLIĞI ÇALIŞANLARINA NÖBET
 
Çalışanların iş yükünü artıracağı ve hizmet vermede sıkıntılara yol açacağı için karşı çıktığımız aile hekimliğinde nöbet uygulaması düzelmede yer alıyor. Tasarıya göre
Aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları, mesai saatleri dışında ayda asgari 16 saat nöbet tutacak.
 
İŞYERİ HEKİMLİĞİ
 
Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve yöneticilik görevi bulunmayan tabipler ile aile hekimleri, çalışma saatleri dışında aylık 30 saatten fazla olmamak şartıyla işyeri hekimliği yapabilecek. İşyeri hekimliği eğitimi alma ve işyeri hekimliği belgesine sahip olma şartı, sadece çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinin işyeri hekimliği için aranacak.
 
ARAŞTIRMACILARIN MALİ HAKLARINDA DÜZENLEME
 
663 sayılı KHK'ya göre araştırmacı kadrolarına atanmış sayılanların, bu kadroya atanmadan önceki kadrolarına ait mali haklarını bu kadroda kaldıkları sürece almaya devam edecekler.
 
NÖBET ÜCRETLERİ
 
Birim ayrımı yapılmadan tüm sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerinin arttırılması gerekirken ne yazık ki bu artış çok kısmi tutularak genişletilmedi. Sadece yoğun bakım, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetlerin ücretleri yüzde 50 artacak.
 
EBE ve HEMŞİRE YARDIMCISI
 
Eleman ve yardımcı personel sıfatlarını kullandıran ve bunların genişletilmesini benimseyen Sağlık Bakanlığı özel sağlık meslek liselerindeki plansız artışın faturası gelecek nesillere kesiyor. Yasa Tasarısına göre kanunda düzenlenmiş olan teknisyenlik seviyesindeki sağlık meslekleri kaldırılıyor.
Sağlık Meslek Liselerinde 2014 yılından itibaren kayıt yaptıranlar artık Hemşire Yardımcısı, Ebe Yardımcısı ve Sağlık Bakım Teknisyeni olarak atanacak. Yani yardımcının da yardımcısı olmaları gibi garip bir durum ortaya çıkacak.
 
MECBURİ HİZMET DÜZENLEMELERİ
 
Eğitime başladıkları tarihte çalıştıkları aile hekimliği birimini en az 3 yıl değiştirmemek şartıyla uzmanlık eğitimini başarıyla tamamlayanlar, devlet hizmetini yapmış sayılacak.
Beşinci ve altıncı grup ilçe merkezlerine bağlı yerleşim yerleri ile Bakanlar Kurulu'nca tespit edilecek il merkezi ve il merkezine bağlı yerleşim yerlerinde devlet hizmeti yükümlülüğünü yerine getirenler, tekrar devlet hizmeti yükümlüsü olduklarında istekleri dışında bir yere atanamayacak.
 
TÜRK SAĞLIK-SEN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.