Tam Gün’de Bir Karar Da Adana’dan...

Tam gün’de bir karar da Adana’dan

Tam Gün’de Bir Karar Da Adana’dan...
07 Aralık 2012 Cuma 08:28

650 sayılı KHK ile yapılan değişikliklere dayanarak kamuda görevli dişhekimlerinin muayenehanelerinin kapatılması gerektiğini belirten işlemin iptali için açılan davalarda bir iptal kararı da Adana İdare Mahkemesinden geldi.

Adana Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezinde dişhekimi olarak çalışan ve aynı zamanda muayenehanesi bulunan meslektaşımıza, 650 sayılı KHK’nın çıkartılmasından sonra, 2011 yılı Eylül ayında, Adana İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bir yazı gönderilerek, serbest çalışmasına son verilmesi istenmiştir.

Türk Dişhekimleri Birliği tarafından 650 sayılı KHK’nın Anayasa’ya aykırı olduğu, muayenehanelerin kapatılmasına ilişkin işlemlere karşı dava açılabileceği; dilekçe örnekleri ve Anayasa’ya aykırılık değerlendirmeleri ile birlikte meslektaşlarımız ile paylaşılmıştı.

Meslektaşımız, İl Sağlık Müdürlüğü’nün bu işleminin iptali için Adana İdare Mahkemesinde dava açmıştır. Dava sırasında 650 sayılı KHK’nın dava konusu işleme esas alınan ve hekim ve dişhekimlerinin mesai saatleri sonrasında da olsa kamu dışında mesleklerini icra etmelerini önleyen hükümlerinin Anayasa’ya aykırı olduğu iddiasıyla, CHP tarafından Anayasa Mahkemesinde dava açılmıştır. Anayasa Mahkemesi söz konusu hükümlerin Anayasa’ya aykırı olduğuna karar vermiştir. Henüz gerekçeli kararı yayınlanmamış olan bu Karar’ın yürürlüğe gireceği tarih de Resmi gazete’de yayım tarihinden altı ay sonraya ertelenmiştir.

Adana İdare Mahkemesi, Anayasa’ya aykırı olduğu saptanmış olan hükümlerin uygulamasını sürdürmesinin hukuka aykırı olacağı tespitiyle, Adana İl Sağlık Müdürlüğünün dava konusu işleminin iptaline karar vermiştir.

Geçtiğimiz günlerde Muğla ve Balıkesir İdare Mahkemelerinden verilen kararlarla paralel olan Adana İdare Mahkemesi Kararıyla, kamuda çalışan meslektaşlarımızın mesai saati dışında kamu dışında mesleğini uygulamasının önünde bir engel bulunmadığı hukuksal olarak bir kez daha saptanmış bulunmaktadır.

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.